Конспект уроку: Тваринництво, його структура та географія. Розвиток кормової бази тваринництва. Рибне господарство. Тваринницькі спеціалізовані АПК. Зональна спеціалізація сільського господарства України. Земельна реформа в Україні

25.12.2013
3982 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Тваринництво, його структура та географія. Розвиток кормової бази тваринництва. Рибне господарство. Тваринницькі спеціалізовані АПК. Зональна спеціалізація сільського господарства України. Земельна реформа в Україні
Мета уроку:

Навчальна: Ознайомити учнів із комплексною характеристикою тваринництва та рибного господарства України; продовжити формувати вміння працювати з тематичними картами атласу, статистичним матеріалом; визначити особливості й специфіку галузевого складу й розміщення галузей тваринництва; ознайомити учнів із зональною спеціалізацією сільського господарства, основними положеннями земельної реформи; навчити читати карту,

Розвиваюча: Розвивати навички й уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки, відстоювати свою думку, працювати в групі, спілкуватися; розвивати вміння пояснювати спеціалізацію сільськогосподарських районів, використовуючи знання про природні умови території країни, використовуючи знання про природні умови території країни в цілому; закріпити знання про рослинництво й тваринництво України.

Виховна: Виховувати в учнів любов до батьківщини, до природи; цінувати і зберігати її; виховувати почуття патріотизму в кожного учня, та відповідальності за будь-які свої дії і вчинки; повагу до думки іншої людини; збагачувати внутрішній духовний світ учнів; формувати активну життєву позицію; впроваджувати елементи педагогіки співробітництва, що формуються на принципах самоконтролю, взаємоконтролю й самооцінки; виховувати патріотизм, національну самосвідомість.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: атлас, підручник, карта «Господарство України».

Хід уроку
Організаційний момент

- перевірка готовності учнів до уроку (наявність на партах книжок, зошитів, атласів)

- перевірка присутніх

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Тестування.

Дайте відповідь «так» або «ні». Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

1. До земельних ресурсів належать змішані широколисті ліси України.

2. Україна є лідером серед європейських держав за площею земельних ресурсів із розрахунку на душу населення.

3. Тваринництво – провідна галузь сільського господарства України.

4. Близько 49% сільськогосподарських угідь України займають зернові культури.

5. Щорічно в Україні врожай цукрового буряка становить близько 100 млн. т.

6. основні райони вирощування соняшника припадають на Волинську й Рівненську області.

7. Найбільший виробник зерна в Україні – Полтавська область.

8. Найбільший виробник цукрового буряка в Україні – Закарпатська область.

9. Птахівництво в Україні характерно для приміських типів господарств.

10. У структурі типів сільськогосподарських підприємств за формами власності домінують фермерські господарства.

11. Цукрові заводи розміщують незалежно від сировинного фактора.

12. Розміщення свинарства тяжіє до районів переробки цукрового буряка.

Завдання. Побудуйте схему міжгалузевих зв’язків сільськогогосподарства. У схемі вкажіть конкретні товари й послуги, якими сільське господарство обмінюється з іншими галузями. Зробіть відповідні висновки.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Постановка проблемного питання

(записане на дошці) й висловлювання первинних гіпотез.

Вчитель: Ми з вами пригадали вивчене на попередньому уроці. А на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо вивчати тваринництво України, познайомимося з його структурою та географією, та вивчимо тваринницькі спеціалізовані АПК.

Відкрийте підручник на сторінці 117 і подивиться таблицю № 4 «Поголів’я продуктивної худоби в Україні», зробіть висновок, як змінилась кількість поголів’я худоби за період з 1991 по 2000 роки.

Діти: Значно скоротилось.

Вчитель: Вірно. Станом на 2007 рік в Україні тваринництво складає 40%.

Проблемне питання: Як на вашу думку, які причини занепаду тваринництва в Україні?

• Висловлення первинних гіпотез.

Основна частина уроку

Тваринництво

• Робота зі схемою. Паралельно з розповіддю вчителя кожен учень перемальовує зображену на плакаті схему «Тваринництво».

Вчитель: Тепер, знаючи основні галузі тваринництва і їх важливість, час відповісти, чому ж все таки, незважаючи на високе значення тваринництва, в нашій державі воно занепадає.

Бесіда за запитаннями:

1. Скажіть, яка економічна система прийшла на зміну плановій і панує зараз? (Ринкова, яка орієнтується на потреби споживача, а отже виробляє і продає стільки, скільки населення здатне купити).

• Отже – це перша причина – перехід до ринкової економіки.

2. Пригадайте з минулої теми, який відсоток розораності території України (70% - 41.8 млн. га – відповідно, відбувається скорочення пасовищ – 11.4%, а це призводить до зменшення кормової бази).

• Друга причина – недостатнє забезпечення кормами.

3. Які умови потрібно створити для вирощування худоби? (Обладнані приміщення, кваліфіковані кадри, ветеринари, велика кількість енергії матеріалу і робочої сили)

• Третя причина – надмірна матеріало-, енерго_ та трудомістка галузь.

4. Від чого залежить якість продукції тваринництва? (Від їх здоров’я – робота селекціонерів, не збалансоване за вмістом худоби і птахів не дає господарствам змоги досягти високої продуктивності тварин, це призводить до збільшення термінів їх вирощування і вигодовування).

• Низька генетична якість тварин.

5. Висока ціна на корми.

6. Недостатнє фінансування.

7. Несприятлива кон'юнктура ринку.

Вчитель: В Україні склалися наступні тваринницькі АПК:

1. М’ясопромисловий.

Питання: яку продукцію він дає? (тваринництво м’ясного і м’ясомолочного комплексі, переробно-сировинне, виробництво устаткування для тваринницьких ферм і м’ясної промисловості, комбікормове виробництво, кормо виробництво, виробництво тари).

2. Молочнопромисловий. Об’єднує галузі з виробництва молока і продукції його переробки, маслоробна, сироробна і консервна галузі. Найбільше молока – Вінниця, Львів, Київ, Хмельницький.

3. Птахо промислова: Дає яйця, пір’я, перо.

Зональна спеціалізація сільського господарства

Випереджальне завдання

Під час розповіді вчителя учні працюють із тематичними картами атласу й заповнюють таблицю «Зональна спеціалізація сільського господарства».

Характеристика Полісся Лісостеп Степ
Географічне положення
Галузі сільськогосподарської спеціалізації
Відмінності в межах зони

Розповідь учителя.

Не всі регіони України мають одинакові економічні й природні умови для розвитку сільського господарства, тому різні області спеціалізуються на певних видах виробленої сільськогосподарської продукції.

Територія, на якій переважають ті або інші галузі сільського господарства, називаються сільськогосподарською зоною. У рівнинній частині України виділяють три сільськогосподарські зони, межі яких майже збігаються з межами природних зон і мають із ними загальну назву.

Поліська сільськогосподарська зона займає північну частину Львівської, Волинської, Рівненської, більшу частину Житомирської, переважну частину Київської, Чернігівської та Сумської областей, охоплюючи майже 19 % площі країни. Дана зона характеризується помірним кліматом із достатньою зволоженістю та дерново-підзолистим ґрунтовим покривом.

Основний зональний тип сільського господарства Полісся – це скотарство й льонарство, вирощування картоплі й озимого жита. На Полісся приходиться більше ніж 90 % виробництва рослини льону-довгунця, більше ніж 40 % картоплі, молока й м’яса у Україні.

Лісостепова сільськогосподарська зона розташовується південніше від Полісся й займає близько 34% усієї площі України. У порівнянні з Поліссям ця зона характеризується набагато більшою розораністю земель, які відрізняються значною родючістю. В лісостепу виготовляється майже 70 % цукрового буряка, 39 % зерна та 46% картоплі. Вона найбільш інтенсивна сільськогосподарська зона, так на одиницю площі ріллі тут припадає найбільший обсяг виготовлення продукції.

Головний зональний тип господарства у лісостепу – скотарський, цукрово-буряковий і зерновий. Основною зерновою культурою являється озима пшениця, технічною – цукровий буряк. Великі площі займають також кукурудза, гречка, ячмінь, просо, із технічних – соняшник і рапс. На лісостеп також припадає значна частина товарного виробництва фруктів (вишень, слив, яблук, груш). Тут виготовляється майже половина молока, м’яса і яєць країни.

Степова сільськогосподарська зона займає величезні південні простори України. Вона займає 40% площі країни. Степова зона характеризується найвищою розораністю земель, з яких близько 90 % становлять чорноземи. Степи дають близько 48% зерна, 81% соняшника, 100% рису й 96% винограду.

Степова зона є основним виробником товарного зерна (кукурудзи, озимої пшениці, ячменю). Тут також вирощують соняшник, льон-кучер, сою, арахіс, баштанні, лікарські й ефіроолійні культури. Добре розвинене садівництво й виноградарство. Недостатньо продуктивна кормова природна база стримує високий розвиток тваринництва.

Крім зазначених зональних сільськогосподарських зон, в межах України формуються так звані азональні комплекси – приміські господарства, орієнтовані на задоволення потреб населення міст у продуктах харчування.

Передгірні райони Карпат – жито, кукурудза, пшениця, картопля, льон; ВРХ.

Гірські райони Карпат – картопля; ВРХ.

Крим – вівчарство; садівництво, овочівництво, виноградарство, тютюнництво, ефіро-олійні культури.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда.

1. Що таке сільськогосподарська зона?

2. На вирощуванні яких культур спеціалізується поліська зона?

3. На території якої зони сільське господарство є найбільш інтенсивним?

4. Які галузі сільського господарства найбільше розвинені в степовій зоні?

Фронтальне опитування

1. Назвіть регіони вирощування жита (Полісся).

2. Назвіть регіони вирощування кукурудзи (Закарпаття, Південь).

3. В яких регіонах України вирощують рис? (Південь, АРК).

4. В якому регіоні України вирощують льон? Які основні два види льону вирощують і для яких потреб? (Льон-довгунець – одяг, бинти, продукція легкої промисловості; льон-кучерявець для фармацевтичних потреб).

5. Назвіть області-лідери по вирощуванню соняшнику? (Запоріжжя, Дніпропетровська, Донецька, Кіровоградська).

6. Назвіть область-лідер по вирощуванню цукрового буряку? (Вінницька).

7. Де в Україні вирощують бавовник? (Південь).

8. Яка специфіка розвитку картоплярства? (99% приватний сектор).

9. Регіони поширення виноградарства (Крим, Закарпаття, Миколаївська, Одеська, Херсонська області).

10. Поширення ефіроолійних культур (Степовий Крим – Сімферополь, Бахчисарай, Алушта).

11. На основі яких процесів в Україні сформувались рослинницько-промислові комплекси? Перелічіть їх. (на основі інтеграційних процесів між однією галуззю с/г і відповідною галуззю переробної промисловості. Зерно промисловий, цукробуряковий, льонопромисловий, олійно-жировий, картоплепромисловий, плодоовочеконсервний, виноградарсько-виноробний, тютюново-промисловий, ефіроолійний, хмелепромисловий, коноплепромисловий).

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

1. Закінчити заповнення таблиці (якщо рота не була закінчена на уроці).

2. Повторити конспект уроку.

3. Опрацювати текст підручника, § 27.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.