Екологічна екскурсія до Дмитрівсько-Чорноліського національного природного парку
Позакласний захід: Екологічна екскурсія до Дмитрівсько-Чорноліського національного природного парку
Тема позакласного заходу
Мета позакласного заходу
Обґрунтування маршруту
Ознайомити учнів із флорою і фауною Чорнолісь кого озера, історією створення Чорнолісь кого заказника. Поглибити знання дітей про свій рідний край, його природу.
Розвивати спостережливість, сенсорні почуття дітей, їхні творчі здібності, вміння теоретичні знання застосовувати на практиці. Сприяти розвитку пізнавальної активності дітей.
Виховувати морально-вольові якості дітей, пізнавальний інтерес до туризму, культуру поведінки в природі. Здійснювати екологічне виховання учнів. Спонукати дітей до пізнання невідомого, шляхом розгадування загадки невеликого озера (болота) в Чорному лісі.
Привабливість маршруту
Територія, на якій найкраще в Кіровоградській області на значній площі збереглася природна рослинність. Ця придніпровська мальовнича місцевість має великий потенціал для екологічного туризму та здійснення екологічного виховання учнів.
Рис. 1 Картосхема проектованого Дмитрівсько-Чорноліського національного природного парку
Коротка фізико – географічна характеристика району подорожі
В північно — східній частині Кіровоградської області знаходиться великий лісовий масив, що розташований на крайньому півдні лісостепової зони — Чорний ліс.
Чорний ліс має площу 7,4 тис. га. Територія його належить двом лісництвам — Богданівському та Знам’янському. Чорний ліс, в цілому, більш — менш рівна місцевість, але тут знаходяться великі балки, відносні висоти яких інколи перевищують 50 метрів.
У Чорному лісі в ярусі дерев найчастіше переважає дуб звичайний, з ним інколи співдомінують липа серцелиста, ясен звичайний, граб звичайний. Переважають деревостани віком 30-90 років. Зімкнутість дерев як правило висока, крізь крони проходить мало світла, тому такі ліси називають чорноліссям.
Особливу цінність має болото, яке знаходиться на дні балки Чорноліски. Це - сфагнове болото. Унікальність цього болота, яке розташоване на самому півдні лісостепової зони, полягає ще й в тому, що воно знаходиться за межами річкової долини в безпосередньому оточенні широколистяних лісів на багатих грунтах. Чорноліське болото є плавом на березі заростаючого озера Берестувате. Домінують на болоті сфагнові мохи — Sphagnum teres, Sphagnum squarrosum,- а серед судинних рослин — осока гостро видна. Всього на території Чорноліського масиву виявлено 7 видів рослин, занесених до Червоної книги України.
В Чорнолісь кому масиві мешкає кілька видів птахів, які в Україні є рідкісними – орел-карлик, канюк степовий, балабан, голуб-синяк.
Сфагнове болото входить до складу гідрологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Чорноліська» площею 2 га. Тут зростають рідкісні, реліктові та пограничноареальні види рослин. Найбільш рідкісними з них є бруслина карликова та в’язіль стрункий.
Додаткові дані про маршрут
Характеристика, основних, краєзнавчих об’єктів
Заповідне озеро
Чимало загадок підносить невелике озеро в Чорному лісі, що розташувалося у глибокій балці неподалік від села Водяного, через яке проходить автомагістраль Донецьк - Київ. У наукових дослідженнях це озеро називають Берестуватим, а в природі - Чорноліським.
Навколо - густий, дрімучий ліс. А тут, у низинах балки, непролазна трясовина, навколо якої — смуги чистої води завширшки до п’яти метрів. У довжину озеро протягнулося майже на кілометр, а в найширшому місці розливається на 100 метрів. У народі про озеро складено чимало легенд. Одна з них, зокрема, гласить, що на його дні кочовики полишили багаті скарби, тікаючи від переслідування запорожців.
Багатство тутешньої флори перевищує уяву. Не віриться, що це на межі Степу і Лісостепу. Серед знайомих рослин багато і незнайомого: зарості
верболозу, очерету, осоки, рогозу, папороті, кропиви, бугри сфагнуму - рослини, характерної для Полісся. Зозульниця, тонконіг, живокість, купина, первоцвіт, маренка запашна, чистотіл, астрагал, медуниця, пухівка, півник болотний, грушанка, курочка болотна... Безліч дивовижних рослин - реліктів. Причому чимало з них абсолютно не типові для цих широт і, природно, цей куточок первозданної природи зацікавлює своїми видами рослинності багатьох ботаніків, які організовують на озеро наукові експедиції.
Висловлюються припущення, що на Берестуватому зустрічаємося із такими представниками рослинного світу, які є залишками якоїсь давньої флори, започаткованими ще в кінці льодової епохи. До речі, саме тут проходила лінія дніпровського зледеніння.
На самому озері - зелені плаваючі острови , утворення яких залишається загадкою. Багатьох цікавить, яка глибина озера. Рибалки прив’язують до мотузків камені, кидають їх у воду, але дно дістають не всюди. У найбільшу спеку вода в озері прогрівається лише до півметра. З Чорного лісу брали свій початок річки Скельова, Водяна, Чортолай, Рудна та інші, від яких залишились лише пересохлі русла- старики.
А от озеро живе ! Ще й живить річку Чорноліску, тепер вже єдину в цій місцині. У найбільшу спеку рівень води в озері залишається сталим. Вода в ньому - чиста і холодна. Як же живиться це озеро ?
Один з перших дослідників Чорноліської дачі А. Іващенков, який у квітневому номері «Вестника императорского Географического общества» за 1858 рік опублікував велику статтю має підземне джерело. У цій же статті наводиться приклад, з одного величезного жерла. Що ж, можливо, й справді є великі підземні ріки. Так це чи ні? Відповідь належить датуі спеціалістам.
Державне підприємство Чорноліський навчально-виробничий лісгосп
Значну частину земель Знам’янського району займають ліси — це позначено навіть на гербі району.
Зелене війстря уособлює важливу природну особливість краю — великий лісовий масив, відомий під назвою Чорний ліс.
Ліси відіграють особливу роль у природному й екологічному оздоровленні навколишнього середовища, оскільки вони захищають землю від руйнування, стримують, а то й зовсім припиняють ерозійні процеси. Крім цього для людини ліси дають матеріальне забезпечення — деревину, без якої не можна обійтися в побуті. Також краса і свіжість лісу кожному громадянину дає душевне задоволення, комфорт та затишок. Бо ліс чи не єдине пристанище, куди кожен поспішає, Щоб відпочити душевно і фізично.
Працівники ДП «Чорноліський лісгосп» спрямовують свою роботу на лісовідтворення, підвищення продуктивності лісових угідь, збереження їх вічної молодості, примножують зелені багатства нашого краю, заліснюють землі, які вийшли з сільгоспвикористання, доводять лісистість району до оптимального рівня.
«Сьогодні зусилля нашого колективу спрямовані на підвищення ефективності ведення лісового господарства, його вирощування, заліснення та омолодження. Ми прагнемо робити все необхідне аби й надалі лісове господарство ефективно працювало на екологію, на економіку нашої держави. І приємно зазначити, що маємо результати господарювання»- говорить головний лісничий Олександр Васильович Зуєв.
На базі ДП «Чорноліський лісгосп» відбувся обласний семінар мисливствознавців. На правах господаря вітав учасників семінару директор В.І.Головач.
Спочатку мисливствознавці демонстрували свої знання, вміння та навички з теоретичних питань ведення мисливського господарства. Наступний практичний тур проходив у лісі, де мисливствознавці демонстрували вміння стрільби з трьох видів зброї, зорієнтуватися на місці та з підручних засобів розпалити багаття, розчинити впольовану дичину.
Учасники семінару дійшли висновку, що маючи статус мисливствознавця і змагаючись в однакових умовах, кожен зміг оцінити себе та свої знання в іншому ракурсі, збагатитися новим досвідом, зрозуміти помилки та набути нових ідей.
Лісівниками проведено цілий комплекс лісогосподарських заходів, направлених на покращення лісових насаджень, їх породного складу, охорону від самовільних рубок, шкідників і хвороб лісу.
Працівники підприємства беруть участь у Всеукраїнському форумі деревообробників та меблевиків, що проходить у місті Києві.
ДП «Чорноліський лісгосп» виставляв продукцію переробки та продукцію для озеленення.
Згідно програми «Ліси України», яка діє з метою збільшення лісистості, лісгоспом заплановано створити 200 гектарів нових насаджень. Але для того, щоб розпочати роботи треба підготувати грунт, провести комплекс робіт по боротьбі з засміченістю, бур’янами, а вже потім посадити ліс.
Державне підприємство «Чорноліський лісгосп» є щорічним і активним учасником та організатором акції на місцевому рівні в рамках Всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього». Одним із основних заходів акції є посадка лісу. Цей захід проводиться у квітні в День довкілля на базі господарства. Взяти участь у цій важливій справі запрошуються учні загальноосвітніх навчальних закладів, місцеві органи влади та всі бажаючі. Хто бере участь в акції має можливість ознайомитись з основними видами діяльності ДП «Чорноліський лісгосп», здійснити екскурсію до лісу, визначних пам’яток природи, переглянути науково-популярні фільми про ліси та лісове господарство, прослухати цікаві розповіді, щодо розвитку лісової галузі.
Також на базі ДП «Чорноліський лісгосп» неодноразово відбуваються вільні торги лісопродукції, але поки що ті сировинні ресурси, які подаються обласним управлінням на торги, реалізуються досить повільно.
Тому підприємство змушене шукати ринки збуту як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках у Кіровоградській області та за її межами. Але, звичайно, є й певні позитиви вільних торгів. На сьогоднішній день дещо вирівнялась цінова політика, тобто ціна на лісопродукцію майже однакова по всіх лісогосподарських підприємствах. Одним із головних позитивів є й те, що управління чітко відслідковує реалізацію деревини. Зокрема, на внутрішній та зовнішній ринки реалізується продукція лише в тому випадку, якщо вона не була реалізована на вільних торгах, і за ціною не нижче стартової.
Віталій Іванович Головач недавно працює на посаді директора ДП «Чорноліський лісгосп», але багато років свого життя присвятив лісогосподарській справі, тому добре в ній розуміється і бездоганно виконує покладені на нього обов’язки. Завдяки чому підприємство економічно розвивається, а продукція користується широким попитом як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Людина – в центрі уваги – таке його життєве кредо. У колективі його поважають і цінують. Усі разом, на чолі з директором, працівники лісгоспу – це люди, які працюють на добробут своєї батьківщини, своєї сім’ї, люди, впевнені у своєму майбутньому.
Територія лісгоспу оформлена за євро стандартом.
Лісорозсадник
У лісорозсаднику вирощують продукцію для озеленення. Завдяки праці лісокультурниць сьогодні підприємство забезпечене необхідною кількістю посадкового матеріалу. На даний момент лісорозсадник добре доглянутий і радує якісним садовим матеріалом.
Сіянці головної породи - дуба черешчатого з місцевого розсадника висаджують на місці вирубаного старого лісу, якому минуло 130 років. Дуб черешчатий родить один раз у 10 років, тому в розсаднику висівають 5 тонн 350 кілограмів жолудя, зібраного лісівниками господарства та ще й закуповують в лісовому дослідному господарстві у парку «Веселі Боковеньки» 8 тисяч 350 кг жолудів.
Крім цієї культури в розсаднику є в наявності й інші культури, які надаються під реалізацію. Це липа, каштан, береза, ялина та сосна кримська , ялівець козацький. Також у розсаднику займаються вирощуванням новорічних ялинок, завдяки їх реалізації збільшуються додаткові надходження. Для озеленення навчальних закладів району та територій сільських рад ці види культур держлісгосп виділяє безкоштовно. А також, по можливості, може надати допомогу у придбанні саджанців під пологом лісу.
Спеціаліст лісового господарства показував гуртківцям як користуватися мечем Колосова, на якій відстані один від одного розміщують сіянці, як правильно робити лунку.
Завідуючий розсадником ознайомив дітей з новинкою-сіянцями та саджанцями різних порід, вирощених за фінською технологією в таблетках Джифі. Якщо коротко охарактеризувати, то в спеціальні таблетки до семи сантиметрів у діаметрі( в яких містяться поживні речовини, що стимулюють ріст рослин ) висівається насіння, чи висаджуються саджанці, Основним позитивом новітньої технології є те, що рослини значно швидше ростуть і вимагають мінімальних затрат на догляд.
Вирощені саджанці липи, берези, клена користуються величезним попитом серед населення району та області.
Лісова школа
Ліс відіграє надзвичайно важливу роль у житті людини. Зелені насадження - це радість життя, супутники щастя людини. Своєю красою ліс благотворно впливає на психіку людини, її нервову систему. Зелень, шелест листя, спів птахів, своєрідний аромат і шум лісу, чисте і вологе повітря та лісова тиша - це все створює спокійний, бадьорий і життєрадісний настрій, підвищує працездатність. Ліс можна назвати ще складною лабораторією, яка постійно очищає повітря не лише від пилу. А й від шкідливих домішок та бактерій, виділяє кисень та азот, поглинає вуглекислий газ. Він є притулком для звірів, птахів, є природним розсадником лікарських рослин, грибів, ягід тощо. А ще ліс є єдиним і незамінним джерелом деревини, цього універсального матеріалу, без якого не може обійтися жодна людина, жодна галузь народного господарства.
Можна наводити безліч прикладів про важливість лісу, зеленої скарбниці нашої держави. Але одним з кращих засобів встановлення взаємо порозуміння між учнями та лісом є надання можливості для отримання особистого досвіду ознайомитись з практикою ведення лісового господарства. Таку можливість отримали учні побувавши у лісовій школі.
Професія лісника направлена на майбутнє, лише через десятки років, а то й століття, їх праця принесе плоди. Не завжди видно роботу, котру щоденно проводять лісівники, але без їх щоденної турботи наша природа і земля не змогла б бути такою прекрасною, якою вона є сьогодні. Важко уявити країну, яка не має свого природного потенціалу, а народне господарство без деревини та продукції її переробки.
Завідувач лісової школи ДП «Чорнолісь кий лісгосп» Ольга Бойчук коротко ознайомила учнів із спеціальностями «Єгер» та «Лісівник», «Рубщик лісу» та системою навчально-виховного процесу даного закладу.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар