П'ять шкільних «фактів», які давно пора перестати викладати
Давайте почнемо з питань, це важливо.
Скільки у людини почуттів?
Що з перерахованого взаємодіє з магнітом: помідор, людина, скріпки?
Які основні кольори ви знаєте?
Яка частина мови відповідає за гіркий смак?
Які стани матерії ви знаєте?
Ось як зазвичай відповідають:
п'ять почуттів;
скріпки;
червоний, жовтий, синій;
задня частина мови;
тверде, рідке і газоподібне.
Сідайте, п'ять: таку позначку ви б отримали в будь-якій школі. Але були б не праві, тому що наша система освіти, на жаль, недосконала, і деякі відомості сильно застаріли.
1. У нас більше п'яти почуттів
Смак, дотик, зір, слух і нюх - це навіть не сота частка всього багатого арсеналу, який у нас є для пізнання світу. Рух ми сприймаємо завдяки акселерометр, розташованим в вестибулярної системі - рідина рухається по крихітним каналах у вухах. Через них ми відчуваємо рух, через це ж у нас є відчуття рівноваги. Якщо у вас паморочиться голова, то прилад трохи «барахлить».
Коли ми затримуємо дихання, то відчуваємо кислуватий присмак - в крові розчиняється вуглекислий газ і утворює вугільну кислоту. І, звичайно, у нас є способи відчувати температуру, біль, час і міріади інших речей. Все це дозволяє нам задовольняти свої потреби і реагувати на події всередині нас і на прояви навколишнього середовища.
2. Магнітне відштовхування
Магнитятся не тільки скріпки. Помідори і люди, приміром, теж взаємодіють з магнітними полями.
Скріпки та інші об'єкти, що містять залізо, кобальт і нікель - ферромагнетики. Це означає, що їх притягують магнітні поля. А вода в нас і в помідорах, точніше, ядра водню в цій воді, магнітними полями відштовхуються. Ця взаємодія називається діамагнетизмом.
Беруть участь у процесі сили настільки слабкі, що в звичайних умовах ми їх не помічаємо. А якщо людину помістити в машину для магнітно-резонансної томографії (МРТ), то потужний магніт почне маніпулювати ядрами різних атомів вашого тіла, а результатом стане детальне зображення внутрішніх органів.
3. Основні кольори зовсім інші
Нас вчили, що основні кольори - це ті, які не можна отримати, змішавши разом інші кольори. Червоний і синій не підходять. Червоний можна отримати, змішавши жовтий з пурпуровим. А суміш пурпурного і блакитного дасть синій. А якщо ви будете змішувати тільки червоний, синій і жовтий, то величезний спектр відтінків так отримати і не зможете.
Все це стало відомо ще на початку 19-го століття, але до шкільної програми чомусь так і не дісталося. Так що в школах дітей століттями вводять в оману. У вас є кольоровий принтер? Тоді подивіться на картриджі - жовтий, блакитний і пурпурний, так? Це і є справжні основні кольори.
4. Гіркий смак
Згадайте схематичну картинку язика в підручнику з біології. На ній показано, що смакові рецептори для гіркого смаку знаходяться в задній частині язика. А для солодкого, кислого і солоного є власні області. Все окремо.
Така «карта язика» вперше з'явилася в 1942-му році після того, як і Едвін Борінг з Гарвардського університету неправильно витлумачив дослідження 1901-го року. Борінг помилився, але його помилки незабаром з'явилися у шкільних підручниках. У 1974-му році тема була переглянута, а ідея зазнала різкої критики. Минуло 40 років, але «смакові карти язика» залишилися на сторінках підручників з біології досі.
5. Подивіться на свій монітор
Нас вчили, що постійною формою володіють тверді предмети, так як молекули в них впорядковані. Але їх можна розплавити, і тоді вони стануть рідинами - текучими, але з постійним об'ємом. Рідини випаровуються, утворюючи гази, які розширюються і займають весь доступний обсяг. Отже, у нас є три стани матерії, і крапка.
Звичайно, їх більше. У кристалах рідин бувають молекули, впорядковані, як в твердих тілах, але плинні. Ця властивість має вирішальне значення для клітин наших тіл, шампунів і, звичайно, рідкокристалічних плоских екранів.
Станів навіть не чотири. Є, наприклад, ще плазма - стан більшості елементів на Сонці. Є конденсат Бозе-Ейнштейна, суперрідина і десятки інших.
Час переписати підручники?
Мабуть. Помилкових «фактів» у шкільній програмі більше п'яти. Звичайно, не потрібно пояснювати першокласникам відкриття нобелівських лауреатів або перераховувати в підручнику десятки почуттів. Але не треба примушувати дітей вірити в помилки і вигадки як в непогрішиму істину.
Урок біології можна почати зі слів: «У нас багато почуттів, але ми сьогодні поговоримо про п'ять». А на фізиці можна згадати про те, що матерія може приймати більше трьох станів. Що до «карти мови», то цю сторінку взагалі можна просто вирвати.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар