Конспект уроку: Україна у 50-80-ті роки ХХ ст. Повсякденне життя.

09.03.2014
3576 переглядів
Клас: 5 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Україна у 50-80-ті роки ХХ ст. Повсякденне життя.
Мета уроку:

ознайомити школярів з становищем на території України в 50-80-ті роки 20-го сторіччя; розглянути особливості повсякденного життя

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Повоєнна Україна

Війна завершилася. Спустошеною та розореною зустріла рідна земля своїх синів. Працювали без відпочинку, аби швидше загоїти рани війни.

Мати з донькою слухають радіо. Станіславська (сучасна Івано-Франківська) область
Рис. 1. Мати з донькою слухають радіо. Станіславська (сучасна Івано-Франківська) область

У повоєнній відбудові України брали участь усі республіки, що входили до складу СРСР. З Росії надходило устаткування для вугільних шахт Донбасу. З Уралу машини та верстати для заводів. З республік Середньої Азії - бавовна та вовна для ткацьких фабрик. Швидко відроджувалися міста. Постав з руїн красень Київ. Упорядковував свої вулиці старовинний Львів. Почали приймати відпочиваючих здравниці Одеси. З верфей Миколаєва зійшли перші повоєнні кораблі.

Українські діти відпочивають на березі Чорного моря. Середина 50-х років
Рис. 2. Українські діти відпочивають на березі Чорного моря. Середина 50-х років

Для жителів Західної України повоєнний час виявився тривожним. Загони УПА зі зброєю в руках активно боролися проти радянської влади. Вони прагнули відродити незалежну Україну. Проти повстанців влада послала спеціальні війська. На західноукраїнських землях точилася запекла боротьба. Лише в другій половині 50-х років повстанці припинили свій опір.

У 1954 р. святкували 300-річчя возз’єднання України з Росією. (Пригадайте, за яких умов укладений українсько-московським договір 1654 р.). Керівництво СРСР видало Указ про передачу Україні Криму. Так Кримський півострів став складовою частиною українських земель.

Приєднання Криму до України додало й певних проблем. Річ у тому, що в 1944 році з Кримського півострова були депортовані тисячі татар, які населяли цю територію. їх звинуватили в співпраці з нацистами. Українці отримали в спадок спустошений війною і знелюднений край. Упродовж десятків років Українська Радянська Соціалістична Республіка відроджувала кримські землі, відбудовувала зруйноване господарство, закладала нові сади, виноградники.

Нове покоління борців

Після смерті Сталіна в СРСР відбувалися помітні зміни. Нове керівництво, яке очолив Микита Хрущов, визнало ряд помилок, допущених у попередні роки, і обрало курс на покращання життя народу. Цим скористалося нове покоління українських патріотів шістдесятники (вони розпочали свою діяльність у 1960-х роках).

Студенти, молоді письменники, художники, інженери, лікарі сміливо виступили на захист рідної мови, культури. Вони нагадували, що є історія, імена, події, які радянська влада старанно приховує від свого народу. Шістдесятники вшановували роковини з дня народження Тараса Шевченка, проводили конференції, писали листи до урядовців про порушення прав громадян. Чимало з них зазнали Переслідувань. їх позбавляли права працювати й виганяли з роботи. Оголошували зрадниками іі кидали до в'язниць. По всі з них дожили до незалежності України. Згадаймо ж цих героїв: Василь Симоненко. Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл. Алла Горська, Ліна Костенко, Іван Драч, Левко Лук'яненко, Євген Сверстюк. Цей перелік можна продовжити, а про життєвий шлях кожного написати окрему книгу.

Василь Стус
Рис. 3. Василь Стус

Василь Симоненко
Рис. 4. Василь Симоненко

Чорнобильська катастрофа

Не з легенд та переказів увірвалося в життя українського народу це лячне слово Чорнобиль.

Чорнобиль - українське містечко. У 1971 році неподалік під нього розпочали будівництво атомної електростанції. За кілька кілометрів від станції збудували місто Прип'ять.

26 квітня 1980 року на Чорнобильській атомній електростанції слалася аварія - вибух на четвертому енергоблоці. Виникла пожежа. Полум'я могло перекинутися на інші реактори. Пожежники першими кинулися на боротьбу з вогнем.

Чорнобильська АЕС
Рис. 5. Чорнобильська АЕС

Ніхто із них не підозрював у ті важкі хвилини, що в їхньому житті це остання пожежа, останній біті з вогнем. Смертельною небезпекою над рятівниками нависла радіація. Радіація небезпечний, невидимий ворог людини. Вона згубно діє на людський організм і все живе. При високих дозах опромінювання настає смерть.

Пожежу загасили. 29 квітня колона з 1100 автобусів вивозила з Прип’яті населення. Вивозили із запізненням на кілька днів. Жителів міста ніхто не попередив про масштаби аварії. Вони не підозрювали, що повітря, квіти, вода, трави, дерева стали їхніми ворогами і несли в собі радіоактивне забруднення.

Під час вибуху утворилася радіоактивна хмара, яку вітром понесло над територією України. Радіоактивний пил осів на Київщині, Житомирщині, Рівненщині. Підвищений рівень радіації зафіксували в Польщі, Німеччині, Румунії.

Чорнобильська катастрофа - найбільша трагедія в мирний час. 26 квітня - День національної жалоби, день пам’яті загиблих у Чорнобилі і тих, хто постраждав від катастрофи.

Закріплення знань і вмінь

    1. Які зміни відбулися в Україні в 50-80-ті роки XX століття?

    2. Чому населення Західної України продовжувало боротьбу?

    3. Відшукайте на карті території, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АРІС.

    4. Розпитайте рідних, знайомих, що вони знають про аварію на Чорнобильській АЕС.

    5. Яким запам’ятався для них 1986 рік?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.