Конспект уроку: Тематичне оцінювання з теми: Терморегуляція і Виділення

02.01.2019
1095 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Тематичне оцінювання з теми: Терморегуляція і Виділення
Мета уроку:

Навчальна мета: охарактеризувати принципи роботи ендокринної системи; дати характеристику гормонам, визначити принципи їх дії; проаналізувати вплив гормонів на процеси обміну в організмі.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Повторити знання з тем “Шкіра” і “Виділення”, котрі були отримані на минулих уроках (в формі визначення вірних і невірних тверджень):

- легені являються органами дихання й виділення;

- епідерміс сформований з сполучної тканини;

- в шкірі наявні залози, котрі виділяють певні речовини на поверхню тіла;

- людина має 2 нирки;

- в процесі фільтрації формується первинна сеча, біля 150-180 л;

- структурною складовою нирки є нефрон;

- сеча із нирки виходить крізь ворота;

- нігті є виростами кісткової тканини;

- нирки мають коркову і мозкову речовину.
 

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Ми з вами повинні згадати з курсу зоології: яким чином тварини регулюють власні процеси життєдіяльності, що за системи органів відповідні за регуляцію процесів в ссавців і поставити учням проблемні запитання:

- Чи схожа регуляція функцій організму у людини з вивченими тваринами, головним чином з ссавцями?

- Як забезпечується узгоджена діяльність усі органів та систем людини, в результаті росту й розвитку?

Основна частина уроку

Ендокринна регуляція

Ендокринна або гуморальна регуляція усіх фізіологічних процесів у організмі людини здійснюється при участі гуморальних чинників, що переносяться по організму кров'ю, лімфою і тканинною рідиною. Ендокринну регуляцію здійснюють залози внутрішньої секреції.

Залозами внутрішньої секреції, або ж ендокринними залозами, іменують залози, котрі не мають вивідних проток. Продукти їх діяльності - гормони - потрапляють прямо у кров. До числа залоз внутрішньої секреції відносять гіпофіз, епіфіз, щитоподібна та прищитоподібні, вилочкова, або ж тимус й надниркові залози. Такі залози виділяють гормони, котрі відіграють надзвичайно важливе значення в функціонуванні організму. Потрапляючи у кров, гормони розходячи по всьому організмові та змінюють функціонування органів, збуджуючи або ж гальмуючи їх роботу. Гормони мають вплив на ріст, обмін речовин й перетворення енергії, фізичний й психічний розвиток, статеве дозрівання, діяльність серцево-судинної системи, кишечнику і інших органів; здійснюють процес запліднення та вагітністі, пологів і вироблення молока молочними залозами людини.

Майже усі залози внутрішньої секреції тіла багаті нервовими волокнами. Стан діяльності залоз в певний момент визначається імпульсами, котрі надходять з нервової системи.

Порушення в діяльності залоз внутрішньої секреції викликають захворювання, котрі звуть ендокринними. Посилення у діяльності залоз (гіперфункція) спричинює формування та виділення у кровоносну систему надмірну кількость гормону. В свою чергу послаблення роботи залози (гіпофункція) характеризується зменшенням формування та виділення в кров гормону. Ці два види в порушені мають негативний вплив на функції організму.

Деякі залози звуть змішаними, омкільки в них виробляються не лише гормони, а і продукти зовнішньої секреції. До їх числа належать підшлункова й статеві залози

Принцип роботи ендокринної системи

Загальні принципи роботи ендокринної системи заключається у гуморальній регуляції фізіологічних процесів й забезпеченні стабільності внутрішнього середовища організму. Грунтуються вони на зворотному зв'язку у дії гормонів. Зокрема, рівень глюкози у крові визначається гормонами підшлункової залози: нижня - глюкагоном, верхня - інсуліном. Коли у крові зростає рівень глюкози, то вироблення інсуліну зростає, а глюкагону - знижується. І навпаки, якщо у крові зменшується рівень глюкози, то різко зменшується вироблення інсуліну, а зростає вироблення глюкагону.

Робота гормонів направлена за «конкретною адресою», тобто на певні органи або ж клітини. Наприклад, якщо ви здійснюєте фізичну роботу, скелетним м'язам треба додаткова витрата глюкози, саме тому її вміст в крові зростає. Разом з тим підшлункова залоза запускає виділення інсуліну. Ви закінчили виконувати роботу, то вміст глюкози у скелетних м'язах зменшується й відповідно знижується вироблення інсуліну.

Отже, інсулін й глюкагон підтримують постійність вмісту глюкози у крові, що є одним із головних показників стабільності внутрішнього середовища організму, що називаєтся гомеостаз.

Після своєї роботи гормон руйнується. Саме тому потрібне постійне їх вироблення й виділення у кров.

Закріплення знань і вмінь

1. Позначте органи, з котрих побудована ендокринна система:

а) залози внутрішньої секреції;

б) залози змішаної секреції;

в) залози зовнішньої секреції.

2. Вкажіть гормон підшлункової залози, що регулює верхню межу глюкози у крові:

а) інсулін;

б) глюкагон.

3. Поясніть, яким чином гормони впливають на підтримання внутрішньої сталості середовища організму.

4. Поясніть, що таке зворотний зв'язок у дії гормонів на життєдіяльність організму.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

§ 50,

запитання після параграфа

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.