Конспект уроку: Здібності і обдарованість

16.05.2014
1640 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Здібності і обдарованість
Мета уроку:

ознайомити школярів з поняттями здібність і обдарованість; визначити умови і індивідуальні особливості формування здібностей і обдарованості; в ході практичної роботи виявити професійні схильності учнів.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке темперамент?

    2. Які існують типи темпераменту?

    3. Від чого залежать типи темпераменту людини?

    4. Що таке характер?

    5. Як формується характер?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити школярам тему та мету уроку. Разом з ними визначити головні завдання яких необхідно досягти на занятті.

Основна частина уроку

Здібності й їхня розвиток

Різницю у досягненнях людей, що знаходяться в тих самих умовах та отримали однакову мотивацію щодо досягнення успіху, головним чином пояснюють це різним рівнем розвитку їхніх здібностей. Здібностями звуть психофізіологічні властивості у людини, від котрих залежить успішне здійснення тих чи інших видів діяльності. Коли ж здібності людини надають їй можливість досягати досить високих результатів в певній діяльності, стверджують про обдарованість її.

Предумовою у розвитку здібностей є задатки - це вроджені особливості у нервоій системі, в тому числі головного мозку. Величина нервових центрів у корі головного мозку та підкіркових структур, котрі відповідають за різні пізнавальні психічні процеси, в людей різні. Є особливості і у будові сенсорних систем. Впливає все це на швидкість усвоєння нової інформації, якість образів сприйняття, властивості пам'яті. Однак самі людські задатки не визначають рівень здібностей, а тільки обумовлюють змогу їхнє утворення. Або стане ця змога реальністю, залежить від значної кількості чинників. Перш за усе від того, або обере людина діяльність, яке сприятиме розвитку окремої здібності.

Розрізняють загальні й особливі здібності. Зокрема, до перших відноситься володіння мовленням, розвиток пізнавальних функцій. Особливі здібності виявляють себе у певних видах діяльності: в художній, технічній, літературній, організаційній і т.п. Адже будь-яка діяльність людей передбачає наявність у неї загальних здібностей, їхня рівень головним чином впливає на розвиток відповідних здібностей.

Основне становлення загальних здібностей розпочинається у дошкільному віці: удосконалюються усі аналізатори, розвиваються різноманітні ділянки кори мозку, утворюються функціональні зв'язки поміж ними. Дані процеси пов'язані із різними видами діяльності дитини. В спілкуванні із дорослими людьми вона опановує мовлення, в грі розвивається уява, в конструюванні, зокрема, мислення, пам'ять й увага.

В шкільному віці подальший розвиток здібностей дітей продовжується значною мірою дякуючи навчанню. Навчання створює особливі умови для утворення спеціальних здібностей - технічних, конструкторських чи дослідницьких, математичного і лінгвістичного мислення. Відвідування музичних занять, малювання чи участь в громадській роботі здатне стимулювати художні, творчі й організаторські здібності. Однак викликає розвитку здібностей тільки діяльність, що являється для дитини цікавою й посильною та потребує від неї певного творчого підходу.

Розвиток здібностей відбувається лише у діяльності, якою захоплюється дитина
Рис. 1. Розвиток здібностей відбувається лише у діяльності, якою захоплюється дитина

Ознаки здібностей

Ознаками характерними людям, в котрих розвинена здібність до певної обраної діяльності є, перш за усе, стійкий інтерес, який спонукає людину до постійних роздумів та пошуку інформації, яка корисна для роботи. Подібну захопленість можна бачити у представників певної професії. Дана ознака здібностей здатна виявитися уже у шкільному віці. Можливо, й поміж ваших товаришів являються подібні, котрі цікавляться математикою чи конструюванням, захоплені малюванням чи грою на різноманітних музичних інструментах і т.п. Якщо вони присвячують чимало часу подібним заняттям, вивчають спеціальну літературу, мають здатність відмовитися заради даної справи від розваг, все це засвідчує про початок розвитку здібностей.

Здібні й обдаровані люди різняться теж високою чутливістю до різних проблем, умінням їх бачити там, де іншим все здається зрозумілим. Вирішення проблеми для подібних людей являється поштовхом до уже нового пошуку. Таким чином виявляється особливість мислення, котру звуть креативністю (від англ. creation - творчість). Такі люди із креативним мисленням мають здатність продукувати й оригінальні ідеї, й різні способи їхнього втілення. Придивіться, хто із ваших однокласників та друзів віддає перевагу вмрішенню нестандартних завданнь, задає питання, на що немає прямих відповідей в шкільних підручниках, висловлює і аргументує свої думки, чиї малюнки або художні твори не копіюють відомі зразки, а являються власною вигадкою. Бути може, що через певний час дані юні «креативники» зможуть досягти неабияких успіхів в діяльності, котру вони оберуть.

Досить важливою складовою здібностей являється намагання людини здійснювати діяльність найкраще. Даний потяг до досконалості звуть перфекціонізмом. Подібна людина ніколи не задовольняється аби-яким результатом роботи, за котру вона береться, а покращує його, доки не досягне максимально високого для себе рівня. Потребує це уміння критично ставитися до власної діяльності, уточнювати, котрий результат повинен був бути найкращим й наполегливо втілювати його у існування. Неодмінною властивістю здібностей і обдарованості являється досить висока працездатність. Наприклад, Альберт Ейнштейн говорив наступні слова: «В мене відсутній будь-який талант - є лише впертість мула та страшенна цікавість».

Таким чином, навіть видатні задатки не здатні забезпечити високих досягнень, оскільки самі по собі не визначають вони ні здібностей, ні обдарованості людини. Основна частка успіху у їхньому розвитку залежить саме від самої людини та від якостей, котрі вона набуває в результаті виховання й самовиховання.

Закріплення знань і вмінь

    1. За яким критерієм визначають рівень здібностей?

    2. У чому полягає відмінність між здібною людиною і обдарованою ?

    3. До яких властивостей людини — вроджених або набутих — відносять задатки?

    4. Підкресліть ті з ознак здібностей, які вам доводилося виявляти в знайомих вам людей: захопленість, працьовитість, креативність, працездатність, потяг до досконалості.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 9 клас - Базанова Т.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.