Конспект уроку: Темперамент і характер людини

16.05.2014
3870 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Темперамент і характер людини
Мета уроку:

ознайомити школярів з поняттями темперамент і характер людини; визначити індивідуальні особливості формування темпераменту і характеру людини; в ході практичної роботи визначити особистий тип темпераменту

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке поведінка?

    2. На основі чого формується поведінка людини?

    3. Від чого може залежить поведінка людини?

    4. Що таке звички?

    5. Як виникають гарні і погані звички?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Навіть ваш не досить крупний життєвий досвід підказує те, що люди різняться за енергійністю і витривалістю, за своїм темпом роботи, за емоційністю реакції на успіх чи невдачу. Що являється ж причиною таких індивідуальних особливостей у психіці і поведінці людини?

Основна частина уроку

Типи нервової системи людини та темперамент

Ще у античну епоху відомий лікар Гіппократ зробив припущення, що психічний склад людей визначається темпераментом, тобто співвідношенням чотирьох рідких середовищ організму - це крові, жовчі, чорної жовчі та лімфи. Саме від грецьких назв даних рідин (сангвіс, холе, мелайна холе, флегма) і походять назви усіх типів темпераменту: холеричний, сангвінічний, флегматичний, меланхолічний. Хоча «теорія рідин» і не виправдала себе, така класифікація індивідуальних особливостей у психіці за типами темпераменту прожила тисячоліття - нею і досі користуються учені.

Дякуючи дослідженням І. Павлова було встановлено взаємозв'язок між індивідуальними особливостями у психіці людини та властивостями центральної нервової системи, тобто силою, врівноваженістю й рухливістю збудження та гальмування нервових процесів. Зокрема, сила збудження характеризується здатністю нейронів у корі головного мозку до тривалого й сильного збудження. Врівноваженість відзначає співвідношення процесів гальмування та збудження нервових процесів. Рухливість проявляється в швидкості переходу нейронів у корі з стану збудження у стан гальмування. За різноманітними комбінаціями даних властивостей І. Павлов виокремив 4 типи нервової системи, що співвідносяться із типами темпераменту.

Типи темпераменту
Рис. 1. Типи темпераменту

Людям із сангвінічним типом темпераменту притаманна нервова система сильного врівноваженого рухливого типу (рівносильні процеси збудження та гальмування із високою рухливістю та врівноваженістю). Темпераменту холериків відповідає сильний неврівноважений та рухливий тип нервової системи (висока рухливість нервових процесів, значна сила збудження та гальмування). Для флегматиків властивою є нервова система врівноваженого інертного типу (значана сила нервових процесів та низька їхня рухливість, урівноваженість процесів збудження й гальмування). Меланхолічному темпераменту властива нервова система слабкого і неврівноваженого типу (слабкість у процесах збудження й гальмування, їхня низька рухливість та неврівноваженість).

Темперамент та психічна діяльність

Проявами темпераменту являється, перш за усе, розумова активність та емоційність. Проявом інтелектуальної активності являється допитливість й прагнення до різних вражень, до певної розумової роботи. Висока ступінь розумової активності нерідко являється характерною для сангвініків та холериків. Емоційна сторона темпераменту проявляється крізь сприйнятливість й збудливість людини. Й сама зовнішня подія причиняє у людей із різним типом темпераменту відповідну реакцію різноманітної сили й стійкості. В холериків враження буде нестійким, а меланхоліки, зокрема, довго не здатні його позбутися. Холерики й меланхоліки імпульсивні, в свою чергу, сангвініки та флегматики емоційно стійкі. Темперамент людини хараткеризують швидкість, ритм й темп практичних дій й мовлення, виразність ходи та міміки. Зокрема, повільна плавність мовлення у поєднанні із повільними рухами особливі для флегматика, а, наприклад, кваплива мова, різкі рухи - для холерика.

Ситуація і сама - реакції людей неоднакові: а - флегматик, б - меланхолік, в - холерик, г - сангвінік
Рис. 2. Ситуація і сама - реакції людей неоднакові: а - флегматик, б - меланхолік, в - холерик, г - сангвінік

Характер

Характер - це індивідуальне поєднання найбільше стійких й суттєвих властивостей особистості. Так, проявом характеру являється ставлення людини до самої себе (самовпевненість, самокритичність тощо), до інших людей (альтруїзм, егоїзм, жорстокість, доброта, брехливість, правдивість і т.п.), до діяльності (лінощі, працьовитість, ініціативність, пасивність, відповідальність, безвідповідальність і т.п.).

Властивості темпераменту впливають на утворення характеру, й за певного темпераменту певні риси утворюються легше, інші - важче. Однак вирішальну функцію в тому, котрим буде характер людини, грають соціальні умови її існування, виховання, а починаючи із певного віку, та самовиховання. Зокрема, імпульсивність - це яскраво виражена властивість холерика. Здатна вона розвинутися у запальність, нестримність, коли людина ж не навчиться контролювати власні вчинки. В інших умовах виховання дякуючи імпульсивності людина стає більш рішучою, здатною без вагань та сумнівів іти до поставленої мети. Значна вразливість меланхоліка у одному випадку приведе до боязкості й сором'язливості, у іншому - може стати причиною душевної чуйності і естетичної сприйнятливості. Таким чином, вплив соціальних чинників здатний компенсувати деякі властивості нервової системи чи підсилювати їхня несприятливі сторони і ускладнювати пристосування до життєвих умов.

Необхідно розуміти, що добрими, правдивими, тактовними або, навпаки, брехливими, злими і грубими здатні бути люди із будь-яким типом із типів темпераменту. Немає поганих чи хороших типів темпераменту, саме тому не дозволяється виправдовувати дефекти власного характеру природженими властивостями. Потрібно знати про сильні і уразливі сторони своєї психіки та цілеспрямовано вдосконалювати позитивні риси характеру.

Закріплення знань і вмінь

    1. Розкажіть про походження назв типів темпераменту.

    2. Які властивості нервової системи визначають особливості темпераменту людини?

    3. За якими особливостями поведінки людини ви визначите її як холерика? як меланхоліка?

    4. Які риси характеру з більшою вірогідністю формуватимуться у флегматика? у сангвініка?

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9.

Визначення типу темпераменту

Обладнання і матеріали: опитувальник для самооцінки темпераменту.

Хід роботи

1. Дайте відповіді на запитання, що стосуються особливостей вашої поведінки. Оцініть себе, визначте, чи є властивою вам та або інша характеристика. Відповідайте «так» або «ні». Над відповідями довго не замислюйтеся, але відповідайте обов’язково.

    1 Вам подобаються нові враження

    2 Ви часто потребуєте підбадьорення друзів

    3 Ви іноді відчуваєтеся нещасним без серйозних причин

    4 Вам важко відмовитися від своїх намірів

    5 Ви зазвичай віддаєте перевагу книгам над зустрічами з людьми

    6 У вас часто змінюється настрій

    7 У вас мало друзів, але вони дуже близькі вам

    8 Ви безтурботна людина

    9 На спір ви здатні зважитися на багато що

    10 Вам складно знайомитися з новими людьми

    11 Ви часто дієте під впливом настрою

    12 Вам часто здається, що сказали щось не так

    13 Ви намагаєтеся робити обмірковуєте все неспішно

    14 Ви легко ображаєтеся

    15 Ви схильні критично ставитися до своєї роботи

    16 Ви іноді повні енергії, а іноді - мляві

    17 Ви зазвичай чините швидко, не роздумуючи

    18 Ви часто мрієте

    19 Ви зазвичай відповідаєте на крик криком

    20 У вас часто виникає відчуття провини

    21 Вам подобається веселитися з друзями

    22 Ви часто гарячкуєте

    23 Вас вважають веселою людиною

    24 Вам не дуже подобаються галасливі вечірки

    25 Ви зазвичай мовчазні в компанії

    26 Ви іноді не спите через різні думки

    27 Ви вважаєте за краще отримувати отримувати інформацію з книг, а не від інших людей

    28 Ви часто буваєте непосидючим

    29 Ви прагнете завжди ретельно виконувати роботу

    30 Ви часто втомлюєтеся

    31 Вам не подобається, коли люди жартують один над одним

    32 Ви часто нервуєте

    33 Вам подобається діяти швидко

    34 Вам важко відвернутися від неприємних думок

    35 Ви рухаєтеся неквапливо

    36 Ви іноді бачите страшні сни

    37 Вам подобається бувати в гостях

    38 У вас іноді сильно болить голова

    39 Ви нудьгуєте, якщо тривалий час не спілкуєтеся з друзями

    40 Ви вважаєте себе нервовою людиною

    41 Ви завжди впевнені в собі

    42 Ви ображаєтеся, коли вас критикують

    43 Вам подобається часто бувати в компанії

    44 Ви часто думаєте, що зробили щось не так

    45 Ви можете розвеселити нудну компанію

    46 Ви турбуєтеся про своє здоров'я

    47 Вам подобається жартувати над іншими

    48 Вам часто важко заснути

2. Позначте 1 балом кожну відповідь «так» на запитання 1, 8 , 7, 9, 11, 43, 19, 21, 23, 33, 41, 45, 47 і кожну відповідь «ні» на запитання 5, 13, 17, 25, 26, 27, 29, 31, 35, 37, 39, 24. Підрахуйте отриману кількість балів, позначте точку на червоній осі «ступінь контактності: залежності поведінки від інших або орієнтації на власний внутрішній світ».

3. Позначте 1 балом кожну відповідь «так» на запитання 2, 4, 6, 3, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 15, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48. Підрахуйте отриману кількість балів, позначте точку на синій осі «ступінь емоціональної збуджуваності»

4. Знайдіть на координатній площині точку Я з координатами, що дорівнюють кількості балів, позначених на червоній і синій осях. Чверть, у яку потрапила точка Я, визначає ваш темперамент. Зробіть висновок, який у вас тип темпераменту.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 9 клас - Базанова Т.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.