Конспект уроку: Свідомість. Підсвідомість

16.05.2014
2893 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Свідомість. Підсвідомість
Мета уроку:

сформувати знання школярів про вищу нервову діяльність; ознайомити їх із вищим рівнем психічного зображення дійсності, тобто її свідомістю, її особливостями й значенням в життєдіяльності; розвивати в школярів вміння порівнювати різноманітні стани людини: в свідомості й без свідомості; вміння логічно мислити й робити відповідні висновки; у школярів виховувати бережливе сталення до свого здоров’я.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке мислення?

    2. В чому полягає суть мислення?

    3. Які характеристики індивідуальності мислення ви знаєте?

    4. В чому їх суть?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити тему, мету й завдання уроку. Поставити школярам проблемне запитання:

    1. Що відбувається із людиною, якщо вона утрачає свідомість?

    2. Що же вона втрачає?

Основна частина уроку

Фізіологічні основи свідомості

Свідомість - це вища, притаманна лише людині та пов'язана із мовою функція мозку, що зумовлює здатність ідеально відтворювати дійсність в мисленні, відображати її в формі знань, закріплених в мові, у всіх її смислах та значеннях, що здатні бути повідомлені, передані іншим людям, передбачати результати, регулювати й самостійно контролювати власну поведінку. Свідомість з'являється лише у суспільстві.

Функції свідомості
Рис. 1. Функції свідомості

Свідомість - результат діяльності цілісного мозку, а також тісної взаємодії кори та підкіркових центрів, однак переважають процеси, що здійснюються у корі. Важливу функцію в процесах свідомості грає ретикулярна формація. Відомо, що функція її тісно поєднана із функцією кори значних півкуль мозку. Тільки кора визначає істинну доцільність сигналу, котрий надходить в ту або іншу зону кори, та лише вона «надає згоду» ретикулярній формації активізувати і підтримувати активність не тільки на пряму задіяних зон, а і інших. Дякуючи активації процесів в корі з'являються потрібні психічні процеси, що і сприяє появі усвідомлених дій людини. Гальмування діяльності нейронів ретикулярної формації понижує здатність усвідомлення сигналів. Так наприклад, коли людина втомлюється, настає стан дрімоти, котрий заважає відслідковувати усе, що здійснюється навколо нас та заважає думати.

Свідомість людини має вирішальну роль у будь-якій сфері діяльності. Іще до того як почати певну роботу, людина попередньо обмірковує план, вибирає потрібні засоби для праці, збирає потрібну інформацію, спілкується із іншими людьми. Коли ж робота колективна, перевіряє власні успіхи в проміжних етапах роботи, виправляє допущені помилки та наполегливо долає перешкоди, які виникають на шляху досягнення визначеної мети. Свідомість супроводжує увесь шлях даної діяльності. Тож дана діяльність усвідомлена.

Свідомість людини являлась би надмірно перевантажена, коли би будь-яка нова діяльність здійснювалась під її контролем. Саме тому значна частина людських дій здійснюється підсвідомо.

Підсвідомість

Підсвідомість - одна з сторін цілісного психічного процесу, яка знаходиться під порогом свідомості (тобто під корою). За власною природою підсвідомість - це також результат діяльності цілісного мозку, яка тісно взаємодіє з кори та підкіркових центрів, однак переважають процеси, що здійснюються у підкірці.

Підсвідомими являється тільки ті явища психіки, котрі у даний момент знаходяться поза свідомістю, однак органічно пов'язані із нею. До подібних відносяться автоматизми, інтуїція, гіпноз, а теж генетично задані характеристики темпераменту. Так наприклад, інтуїція (з лат.інтуітіо - споглядання) - один із типів мислення, особливістю котрого являється здатність людини моментально, не використовуючи розгорнутого плану логічного судження, віднайти шлях розв'язку того або іншого складного завдання. Інтуїція являється важливою складовою творчого процесу.

Людина являється єдиною живою істотою на Землі, що може усвідомлювати не тільки те, що оточує її, однак і себе, власне ставлення до предметів й явищ зовнішнього світу. Дана категорія називається самосвідомість. Вона проявляється у пізнавальній (самоаналіз, самовідчуття, самокритика, самоспостереження), емоційній (самолюбство, самопочуття, почуття своєї гідності) й вольовій (самодисципліна, самоконтроль, самовладання) формах. Дякуючи самосвідомості людина може вносити корективи у процес самовизначення й самовиховання.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке свідомість?

    2. Які фізіологічні основи свідомості?

    3. Які існують критерії свідомості?

    4. Що таке підсвідомість?

    5. Що таке інтуїція?

    6. Що таке самосвідомість?

Підведення підсумків
Свідомість - один із найскладніших психічних процесів, котрий визначає відношення людини до навколишнього світу. Свідомість взаємопов'язана із мовою. Підсвідомість - процеси аналізу інформації й утворення поведінкових реакцій, котрі не досягають свідомост
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.