Конспект уроку: Сигнальні системи. Мова

16.05.2014
3602 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Сигнальні системи. Мова
Мета уроку:

сформувати знання школярів щодо вищої нервової діяльністі людей; ознайомити їх з особливостями мовлення як іншої сигнальної системи, показати функцію мови в мисленні людини; вдосконалювати уміння виділяти головне в матеріалі, який вивчається; вміння логічно мислити й робити відповідні висновки; виховувати бережливе відношення до свого організму і здоров'я.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя й учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Повторити знання школярів про головний мозок людини й асиметрію двох півкуль:

    1. Назвати відділи мозку, які у людини розвинуті найбільше.

    2. Вкажіть чому істот без кори мозку не можливо нічому навчити?

    3. Назвіть, яка діяльність являється основою роботи мозку?

    4. Назвіть компоненти ВНД?

    5. Назвіть функцій, на виконанні котрих спеціалізується права півкуля мозку, а на котрих ліва?

    6. Вкажіть чи існує взаємозв'язок в роботі обох півкуль?

    7. Назвіть властивості ВНД ссавців, які вплинули на розвиток ВНД у людини? (Відповідь на питання: Формування складних умовних рефлексів, елементи певного мислення в людиноподібних мавп, здатність до формування умовних рефлексів на базі орієнтувального рефлексу).

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Перш аніж повідомити тему, мету й завдання уроку необхідно здійсгнити бесіду проблемного характеру й прослухати спів птахів чи послухати їх імітаційні звуки:

    1. Яку функцію грають дані звуки у житті птахів?

    2. Поясніть чи можуть реагувати тварини на слово?

    3. Чим відрізняється сприймання слів у тварин та людини?

Основна частина уроку

Сигнальні системи

У відміну від усіх тварин, для котрих сигналами змін в навколишньому середовищі являється на пряму природні явища (звуки, світло, хімічні речовини), в людини у процесі суспільно-історичного розвитку сформувалась характерна форма спілкування, тобто мова. Мова набула величезного значення в вищій нервовій діяльності людей, а слово перетворилось на звуковий сигнал для позначення різноманітних явищ, предметів у навколишньому світі. Тому вища нервова діяльність людини грунтується на взаємодіях 2 сигнальних систем, з допомогою котрих вони сприймають інформацію з навколишнього середовища.

Перша сигнальна система представляє собою сукупність нервових процесів, які з'являються в корі півкуль при безпосередньому впливі на органи чуттів певних чинників зовнішнього й внутрішнього середовища.

Друга сигнальна система - сукупність умовних рефлексів, вироблених на слова і позначені ними поняття. Вплив слова як сигналу характеризується смисловим значенням, зв'язком з певними предметами оточуючого середовища.

Функціонування першої й іншої сигнальної систем
Рис. 1. Функціонування першої й іншої сигнальної систем

Перша й друга сигнальні системи працюють в тісному взаємозв'язку. В момент формування умовних рефлексів на певні подразнення з'являється збудження, котре передається у другу сигнальну систему (слово, яке значить даний подразник). Внаслідок даного рефлекторна реакція здатний виникати при сигналах, котрі надходять й із іншої сигнальної системи.

Мова

Мова - унікальна властивість людини, котра надає можливість з допомогою знаків-символів або слів озвучувати думку чи виражати її у письмовій формі. Можливість сприйняття людиною мовних сигналів, зокрема, звукових - усних й зорових - письмових, центри котрих розміщені у лівій півкулі, відбувається слуховими та зоровими центрами. Дякуючи внутрішньокірковим зв'язкам дані нервові центри створюють єдину функціональну систему, котра забезпечує сприйняття й аналіз різноманітних форм мовних сигналів й їх звукове перетворення.

З розвитком мови розвивалось та мислення. Мова та мислення завжди знаходяться у нерозривному взаємозв'язку. Й важливо враховувати іще одну особливість - мислення людини органічно пов'язане із пізнавальною діяльністю.

Закріплення знань і вмінь

Заповнити таблицю про І й ІІ сигнальні системи.

Ознаки І сигнальна система ІІ сигнальна система
Що це таке? Сукупність нервових процесів, які виникають в корі гол. мозку Сукупність нервових процесів, які виникають вкорі головного мозку
Кому властива? Тваринам й людині Лише людині
Умови виникнення Збуджується при безпосередньому впливі подразників зовнішнього й внутрішнього середовища на рецептори В пезультаті дії подразників із зовнішнього середовища. Слово також є подразником
Інші особливості Надбудова над І-ю сигнальною системою
Підведення підсумків
Вища нервова діяльність у людини, у відміну від тварин, грунтується на аналізі інформації, яка надходить в мозок через обидві сигнальні системи. І сигнальна система представлена різними органами чуттів, ІІ-га - мовою. Вплив слова як сигналу характеризуєть
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.