Конспект уроку: Роль ссавців у природі та житті людини. Тваринництво. Охорона ссавців

19.04.2014
3284 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Роль ссавців у природі та житті людини. Тваринництво. Охорона ссавців
Мета уроку:

ознайомити школярів з роллю ссавців в природі та життєдіяльності людини, визначити роль тваринництва та способи охорони ссавців.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. На які групи поділяються ссавці?

    2. Що покладено в основу їх класифікації?

    3. Назвати особливості та представників першопрохідних ссавців.

    4. Назвати особливості та представників сумчастих.

    5. Назвати особливості та представників вищих ссавців.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вчені довели те, що першими прирученими, а згодом і одомашненими тваринами були саме ссавці. Вони стали надійними помічниками людини в світі природи, котра була достатньо суворою до людини.

Основна частина уроку

Значення ссавців

В природі ссавці грають ключову функцію майже у всіх значних біогеоценозах. Травоїдні ссавці являються первинними споживачами різних органічних речовин, які синтезовані рослинами. Тільки того, виїдаючи деякі види рослин, впливають вони на видовий склад угруповань рослинних. Ссавці приймають участь в запиленні рослин (крилани, чи летючі собаки), у розповсюдженні плодів й насіння (хомяки, білки й інші гризуни можуть переносити насіння, робити запаси, із котрих далі в новому місці проростають нові рослини; переносять плоди та насіння, котре причепилося до шерсті чи пристало до лап т.п.).

Хижі ссавці являється регуляторами чисельності і санітарами природи. Учені дослідили, що тварини-хижаки виділяють поміж всіх тварин найслабішу жертву, яка, як відомо, хвора тварина. Саме так, хижаки стримують подальший розвиток епідемічних хвороб поміж рослиноїдних тварин.

Із давніх часів полювали люди на ссавців. Після чого вживали у поживу м'ясо, кістки застосовували як знаряддя праці, в шкури вдягалися і т.п. Чимало ссавців та зараз являється об'єктами промислу. В лісах полюють на соболя, куницю, лисицю, білку, горностая, зайця; в степах: лисицю, ховрашка; в долинах рік: нутрію, ондатру, видру, бобра. В океанах виловлюють китів добуваючи їх м'ясо, жир, шкіру, китовий вус. З кашалотів отримують цінну сировину для парфумерії - спермацет, котру застосовують для виготовлення досить дорогих парфумів та кремів. Цінними якостями наділене хутро морських ластоногих: нерп, котиків, тюленів. Застосовують теж жир та м'ясо даних тварин. Однак із кожним роком крупних красивих та унікальних тварин стає усе менше. Все більше розумних людей схиляється до тієї думки, що знищувати тварин задля спорту, утіхи чи примх моди - жорстоко. Полювання на окремі види китів й ластоногих заборонено чи обмежено, здійснюються роботи щодо відновлення їх чисельності. Можливо скоро на землі настануть такі часи, коли полювання на тварин буде визнане поза законом.

Впродовж віків, приручаючи, відбираючи й розводячи тварин, люди вивели дуже багато порід свійських ссавців. Поміж них собаки, корови, коні, свині, вівці, кози, котрих застосовують майже на всіх континентах. Є і подібні свійські тварини, що для нас являється достатньо екзотичними, однак вони досить важливі для деяких народів. Це віслюки, верблюди, буйволи, лами, яки, олені і т.п. Тільки того, тварин приручають чи розводять. Таким чином приручають слонів, дельфінів, лосів, морських котиків і т.п. На звірофермах люди розводять лисиць, бобрів, норок, нутрій, шиншил й інших хутрових тварин з метою одержання цінного хутра.

свинікорови
Рис. 1. Важко уявити таке українське село, де не було би свійських тварин, поміж котрих перше місце займають свині (а) й корови (б)

вовк, сенбернар, далматин
Рис. 2. Учені вважають, що предками собак являлись вовки (а) та шакали. Саме від них походять більше 400 порід собак, поміж котрих загальні улюбленці сенбернари (б) й далматини (в)

Окремі види ссавців (хом'яки, пацюки, миші, морські свинки і т.п.) застосовують як лабораторних тварин в медичних та біологічних дослідженнях.

Є окремі види ссавців, що завдають великої шкоди сільському господарству. Поміж них гризуни такі, як миші, хом'яки, пацюки, ховрашки. Вони винищують й псують біля третини врожаю.

Окрім того, бабаки, миші, хом'яки, ховрашки, пацюки, полівки являються природними осередками збудників небезпечних захворювань для людини і тварин (ящуру, чуми, туляремії). Кліщі, блохи, москіти і воші, що паразитують на даних тваринах, здатні переносити збудників захворювання і заражати людей. Дані хвороби здатні передаватися в момент прямого контакту - укусів. Хижі ссавці (кішки, кажани, лиси, собаки) здатні зберігати і передавати збудників сказу. Значної шкоди птахівництву здатні завдавати тхори, вовки, лисиці, шакали.

Однак уцілому слід зазначити те, що на Землі не існує жодного виду, котрий являвся би зайвим, непотрібним природі. Будь-який вид є результатом еволюції, що тривала мільйони років, будь-який вид несе у собі незліченні скарби й відкриття, котрі людина ще не зовсім пізнала. Ми, зберігаючи тварин, передаємо своїм нащадкам цінні надбання природи.

Охорона ссавців

За останні сто років із лиця Землі зникло біля ста видів ссавців та знаходиться під загрозою зникнення така сама кількість. У Україні заборонені відстріл та вилов рідких й зникаючих тварин та створені заповідники, в яких охороняють природні угруповання організмів, та заказники.

Борсук
Рис. 3. Борсук заселяє усю Україну. Годується він дрібними тваринами, фруктами, ягодами, корінцями різноманітних рослин. Занесений у Червону книгу України

Рись
Рис. 4. Рись живе тільки у хвойних й мішаних лісах Карпат, а теж подекуди у Поліссі. Головна її здобич - це зайці і козулі. Занесена вона до Червоної книги

Червона книга України - це офіційний державний документ, котрий містить анотований список видів тваринного й рослинного світу, що являються найрідшими та знаходяться під страшною загрозою зникнення, в межах території країни, її континентального шельфу й морської зони, а теж узагальнені дані про розповсюдження, сучасний стан даних видів, причини зменшення чисельності і заходи щодо їхнього збереження й відтворення. На сьогодні в Червону книгу України внесено 541 вид рослин й 382 види тварин. Першу Червону книгу, яка присвячена українській флорі і фауні, видано було 1980 року з назвою «Червона книга Української PCP». В 2002 році Український парламент прийняв закон під назвою "Про Червону книгу України". Згідно якого Червона книга України визначалася як своєрідний державний документ, котрий узагальнює все про сучасне становище видів тварин й рослин України, котрі знаходяться під загрозою знищення, а теж заходи щодо їхня збереження і відновлення на науково обґрунтованих підставах.

Горностай
Рис. 5. Горностай мешкає в більшій частині України у лісах, горах й річкових долинах, крім Крайнього півдня. Він занесений у Червону книгу

Закріплення знань і вмінь

    1. Вкажіть роль ссавців у природі?

    2. Яку користь люди отримують від свійських тварин?

    3. Скажіть згодні ви із думкою, що ссавці-хижаки шкодять сільському господарству й їх необхідно знищувати? Аргументуйте відповідь.

    4. Назвіть заходи охорони ссавців, які ви знаєте?

    5. Вкажіть, чому для природи й людини досить важливо зберегти кожен із видів тварин?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 8 клас Запорожець Н.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.