Конспект уроку: Цвілеві гриби. Лабораторна робота № 16 «Будова нижчих грибів»

07.04.2014
6921 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Цвілеві гриби. Лабораторна робота № 16 «Будова нижчих грибів»
Мета уроку:

ознайомити школярів з цвілевими грибама, визначити їх загальні особливості, поширення в природі, значення в житті і в природі людини; в ході лабораторної роботи ознайомити з будовою цвілевих грибів.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттю «сапротрофи».

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Александер ФлемінгАлександер Флемінг (1881 -1955) - видатний шотландський вчений досліджував культури стафілококів - шкідливих бактерій, котрі розводив на поживному середовищі - агарі. Він помітив те, що у певних місцях, куди потрапили спори гриба пеніцилу та сформувалася зелена пліснява, а бактерії загинули.

Вкажіть, який висновок зробив видатний учений після чого?

Основна частина уроку

Плісняві і цвілеві гриби

Гриби, котрі створюють особливі нальоти (плісняву) на поверхнях продуктів харчування, шкіри, паперу, тобто матеріалів, що містять органічні речовини, звуть пліснявими. Переважна кількість даних грибів харчуються органічними речовинами рештків організмів чи продуктами їх життєдіяльності.

Поміж пліснявих грибів зустрічаються цвілеві гриби, до котрих відносять пеніцил, аспергіл й інші. Дані гриби широко розповсюджені по усій земній кулі, оселяючись в грунті, на поверхні плодів т.п.. Плісняві гриби здатні викликати псування продуктів (таких як хліб, овочі, ягоди, фрукти), руйнують чимало різноманітних промислових матеріалів (тканини, шкіру). Приймають участь в ґрунтоутворенні, адже являється сапротрофними організмами. Окремі із них здатні викликати хвороби рослин та тварин. їх застосовують для отримання антибіотиків, вітамінів, ферментів т.п..

Колонії пліснявих грибів на черствому хлібі
Рис. 2. Колонії пліснявих грибів на черствому хлібі

Плісняву створює мукор, котрого дехто помилково відносить до групи цвілевих грибів. Мукор - рід нижчих грибів-сапротрофів, що створюють нальоти на поверхні грунту, органічних відходах тварин (травоїдних), харчових продуктах т.п.. Грибниця у даних грибів - одноклітинна, без перегородок розгалужена. Пухнастий наліт з часом змінюється за своїм кольором, так як від грибниці піднімаються угору утвори із кулястими спорангіями, в котрих формується чимала кількість спор темного окрашення. Першочергове значення у їхньому розселенні й поширенні має їх статеве спороутворення. Дані гриби широко розповсюджені по усій земній кулі в верхніх шарах грунту. Представниками роду являється мукор китайський або мукор китицеподібний т.п..

Мукор: 1. міцелій з спорангіями; 2 - формування зиготи
Рис. 3. Мукор:
1. міцелій з спорангіями; 2 - формування зиготи

Загальні ознаки цвілевих грибів

Найбільш характернішою ознакою цвілевих грибів являється формування на різних живильних речовинах плісняви. Вона здатний бути павутинною, пухнастою або порошистою й мати різний колір. З забарвленням даного нальоту нерідко пов'язані назви різних цвілевих грибів: зелена цвіль, сіра цвіль, рожева цвіль, чорна цвіль т.п.. Форма, розміщення і окрашення плісняви являється ознаками, за котрими визначають систематичну відношення грибів.

Колонії пеніцила на живильному середовищі
Рис. 4. Колонії пеніцила на живильному середовищі

Однією із потрібних умов формування плісняви являється достатня вологість живильного субстрату і висока відносна вологість у навколишньому повітрі. Переважна кількість цвілевих грибів - сапротрофи, однак являється та необов'язкові паразити рослин, тварин й людини. Вони отримали досить чимало ферментів, дякуючи котрим здатні існувати па найбільш різноманітніших живильних речовинах. Гриби цвілеві мають здатність виділяти різні антибіотичні речовини (отрути, антибіотики, органічні кислоти), що оберігають їх від конкурентів й створюють оптимальні умови для життєдіяльності.

Таким чином, загальними ознаками грибів цвілевих у сапротрофний спосіб живлення й виділяння захисних речовин-антибіотиків.

Особливості розповсюдження цвілевих грибів

До найбільш поширеніших цвілевих грибів відносяться пеніцил та аспергіл.

Пеніцил - це рід, види котрого займають провідне місце за поширенням поміж грунтових грибів. Вони нерідко оселяються на різних продуктах харчування, поверхні грунту, утворюючи на їхній поверхні голубувату або зеленувату плісняву. Багатоклітинна грибниця, складається із розгалужених ниток, які розділені перегородками. Над їх грибницею піднімаються нитки, які розгалужені на кінцях в формі китичок, на верхівці котрих формуються спори. Гриби даного роду розповсюджені но усій земній кулі, однак більш краще пристосовані до грунтів північних широт. Представниками цього роду вважається пеніцил позначений, пеніцил італійський т.п.

Аспергіл - рід, види котрого досить часто розвиваються у грунті і на рослинних продуктах. Дані мікроскопічні гриби різняться від попередніх саме тим, що у них нитки на верхівці отримали потовщення із паличкоподібними виростами, які загалом подібні на «кошлату голову». Від даних виростів відшнуровуються різні ланцюжки спор. Дані гриби розповсюджені по усій земній кулі, однак більш краще пристосовані до грунтів південних широт. Представниками цього роду являється аспергіл жовтий, аспергіл чорний т.п.

Таким чином, цвілеві гриби розповсюджені по усій земній кулі та їхнім природним середовищем життя являється верхні шари грунту.

Значення цвілевих грибів у природі й житті людини

Цвілеві гриби в природі руйнують органічні рештки й мінералізують речовини, приймаючи участь в ґрунтоутворенні.

Із значної кількості цвілевих грибів добувають лікувальні речовини - це антибіотики, які вибірково впливають на паразитичні бактерії і гриби, при цьому не пошкоджуючи клітинам хазяїна. Цвілеві гриби здатні бути і збудниками важких захворювань в рослин (так наприклад пеніцил італійський, котрий сприяє виникненню у цитрусових гниль плодів ), тварин та людини (так наприклад аспергільоз легень). Отримали цвілеві гриби велике значення у харчовій промисловості. Окремі види застосовують для приготування спеціальних сортів сиру із гострим смаком й незвичним запахом. Гриби із роду Пеніцил й Аспергіл продукують ферменти, що людина застосовує для освітлення соків й вин.

Гриби, котрі створюють плісняву: 1 - Мукор, 2 - пеніцил, 3 - аспергіл.
Рис. 5. Гриби, котрі створюють плісняву:
1 - Мукор, 2 - пеніцил, 3 - аспергіл.

Як видно з ілюстрації вище, пеніцил та аспергил досить добре відрізняються за зовнішнім видом. В пеніцила гіфи, які піднімаються вертикально, створюють на верхівках китички, а у асперіла - головку. Китички і головки завершуються ланцюжками спор. В значної кількості державах являється промислові підприємства, в яких вирощують цвілеві гриби (так наприклад аспергіл чорний) та отримують із них вітаміни, лимонну кислоту і т.п.. На Сході аспергіл жовтий застосовують для виготовлення соєвого тіста і соєвих соусів.

Цвілеві гриби грають значну функцію та у сільському господарстві. Із окремих цвілевих грибів (фузаріуму) виокремлюють речовини, які посилюють ріст рослин. Подібні речовини застосовують для збільшення розмірів ягід безнасінних сортів винограду. Із даних ягід виготовляють родзинки. Поміж цвілевих грибів являється й паразити рослин. Так наприклад, пеніцил розпростертий сприяє виникненню коричневу м'яку гниль яблук. Утрати від даного гриба при збереженні яблук становлять інколи до 85-90%.

Таким чином, в природі цвілеві гриби являється досить важливим компонентом у Грунті, а людина досить часто використовує їх в медицині, харчовій промисловості й сільському господарстві.

Закріплення знань і вмінь

Використання лабораторної роботи № 16: «Будова нижчих грибів»

    1. Дайте визначення цвілевим грибам.

    2. Які найхарактерніші ознаки цвілевих грибів?

    3. Наведіть приклади цвілевих грибів.

    4. Які гриби, окрім цвілевих, утворюють плісняву?

    5. Яке значення цвілевих грибів в природі?

    6. Яке значення цвілевих грибів в житті людини?

    7. Які особливості відрізняють цвілеві гриби від грибів-паразитів?

    8. Наведіть приклади видів цвілевих грибів.

    9. Яке значення мають цвілеві гриби у харчовій промисловості?

    10. Завдяки чому цвілеві гриби можуть оселятися на найрізноманітніших живильних речовинах?

    11. Яке значення мають цвілеві гриби для науки?

    12. Яке значення антибіотиків в сучасній медицині?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 7 клас. Соболь В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.