Конспект уроку: Тема: Пагін і його будова. Лабораторна робота N 4 «Пагін і його будова. Різноманітність пагонів»


 
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
08.05.2013

Тема уроку:
Тема: Пагін і його будова. Лабораторна робота N 4 «Пагін і його будова. Різноманітність пагонів»
Мета уроку:

зясувати, що таке пагін, дати йому характеристику як складному, важливому надземному органу, ознайомити учнів з його розвитком та головними особливостями будови;

розвивати вміння давати порівняльну характеристику органам рослин;

виховувати бережливе відношення до рослинного світу.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
пагін, стебло, вузол, міжвузля, брунька, листок

Хід уроку

  Організаційний момент

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх

  Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1. Яка тканина захищає корінь від різних механічних ушкоджень?

2. З якої тканини утворений кореневий чохлик?

3. Яка частина кореня добре розвинена в стрижневій кореневій системі?

4. Яка тканина утворює зону росту?

5. Яка тканина забезпечує надходження води та мінеральних солей в надземну частину з грунту?

6. Чим вкрита верхівка кореня?

7. Яка зона розміщена під кореневим чохликом?

8. Що знаходиться над зоною росту?

9. Що це таке кореневі волоски?

10. Яким чином вода з мінеральними речовинами надходить кореня?

11. Які функції виконує?

  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Як ви думаєте яким чином рослини зв’язують землю з атмосферою?

  Основна частина уроку

Пагін вважається одним з головних органів рослин.

Він складається із:

  • стебла
  • листків
  • бруньок.

На стебловій частині пагона містяться вузли та міжвузля.

Вузлом називається місце, де листочки та бруньки рослини з’єднуються зі стеблом. Кут який утворюються між стеблом і листком іменують пазухою листка. Відповідно брунька, що там міститься, називається пазушною. Також крім пазушних бруньок, є і верхівкові.

Брунька являє собою вкорочений пагін. З бруньок рослин розвиваються пагони як листкові так і квіткові.

Ріст й галуження стебла рослини є досить важливим пристосуванням у її житті. У природі рослини досить часто живуть поблизу інших - скупчено. Однак кожна із таких має власну потребу у світлі. Така життєва потреба створює у рослин своєрідну боротьбу за світло. І в цьому змаганні стебло відіграє провідну роль: високе й гіллясте воно дає рослині значну перевагу перед іншими, в яких воно достатньо слабко розвинене. Так досить розвиненому стеблі відповідно утворюється більше листків, і тому вони розміщуються на ньому за максимально сприятливих умов освітлення. Відповідно, у таких рослин утворюватиметься щначно більше органічних речовин.

Стебло, як і корінь, росте верхівкою. У разі видалення верхівкової бруньки розвиваються бічні пагони, рослина галузиться.

Значення пагона:

- приймає участь у фотосинтезі;

- через нього відбувається транспортування речовин;

- здійснює повітряне живлення;

- забезпечує винесення листків до світла;

- бере участь в розмноженні рослин;

- через нього можуть виділятися продукти розпаду.

  Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота N 4. Пагін та його будова. Розмаїтість пагонів

Мета: дізнатися особливості будови пагонів, а також познайомитись з їх різноманітністю.

Обладнання й матеріали: зразки різних пагонів яблуні: подовжених і вкорочених, зразки рослин, які мають дерев’янисті і трав’янисті, прямостоячі, лежачі, повзучі, виткі, чіпкі стебла, зошит, підручник.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте пагони рослин, після чого знайдіть у них вузли та міжвузля.

2. Визначіть основні частини пагона, такі як стебло, листокчи, бруньки верхівкову та бічні, листкові пазухи.

3. В зошит замалюйте будову пагона. На своєму малюнку позначте вісь пагона, тобто стебло, листки, вузли, міжвузля, а також бруньки.

4. За зразками визначте, які рослин мають стебла дерев’янисті, а які — трав’янисті.

5. Визначте де рослини з подовженими і укороченими пагонами.

6. Заповніть таблицю та на основі неї зробіть висновок.

РослинаТип пагона (дерев’янистий чи трав’янистий)Особливості будови пагона і стебла

  Підведення підсумків

Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки

  Надання домашнього завдання


 Сподобався урок? Поділись з іншими

  Залишити коментар

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.