Конспект уроку: Методи генетичних досліджень

15.08.2014
2914 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 11 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Методи генетичних досліджень
Мета уроку:

Продовжити знайомити школярів із генетикою як наукою, що вивчає спадковість й мінливість живих організмів; розширити знання щодо головнх генетичних понять;

розкрити спектр методів генетичних досліджень: вдосконалювати уміння школярів вибирати головне в матеріалі, які вивчається;

вміння школярів працювати із термінами;

вміння їх порівнювати генетичні методи і робити висновки і узагальнення; виховувати у них бережливе відношення до живих організмів на планеті й гордість за досягнення у галузі розвитку генетики.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
гібрид, схрещування, гібридологічний метод, дигібридне схрещування, аналізуюче схрещування, моногібридне схрещування, популяційно-статистичний метод, генеалогічний метод, біохімічний метод, близнюків метод, цитогенетичний метод, дерматогліфіка
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Вкажіть, що вивчає наука генетика?

    2. Що таке ген?

    3. Розкажіть, чим відрізняється між собою домінантні та рецесивні алелі у одного гена?

    4. Вкажіть значення генетики для людини?

    5. Що таке фенотип?

    6. Що таке генотип?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення учням класу теми і мети уроку.

Проблемне питання:

- Пригадайте, які методи біології ми вивчили раніше?

- Подумайте, в зв’язку з якими особливостями науки генетики, нам потрібно розглянути нові методи, характерні саме для неї?

Основна частина уроку

Генетичні дослідження здійснюють в декількох головних напрямах:

    • вивчення основних матеріальних носіїв спадкової інформації;

    • вивчення закономірностей у зберіганні та передачі спадкової інформації своїм нащадкам;

    • дослідження взаємозалежності проявів спадкової інформації в фенотипі від умов довкілля;

    • встановлення причин змін спадкової інформації й механізмів виникнення;

    • вивчення основних генетичних процесів, котрі здійснюються у популяціях організмів.

Методи генетичних досліджень

Гібридологічний

Його суть закл.чається у схрещуванні, тобто гібридизації організмів, котрі різняться за певним станами однієї або декількох спадкових ознак. Нащадків, отриманих від такого схрещування, звуть гібридами.Гібридизація лежить у основі гібридологічного аналізу - це дослідження характеру вспадкування станів ознак із допомогою системи схрещувань. Буває схрещування моногібридним, дигібридним й полігібридним. Моногібридне схрещування являє собою поєднання батьківських форм, що різняться різноманітними станами тільки однієї спадкової ознаки; дигібридне - 2 ознак, полігібридне - 3 й більше.

Генеалогічний

Полягає в вивченні родоводів організмів. Надає це можливість простежити особливості успадкування різноманітних станів певних ознак у ряді поколінь. Даний метод широко застосовується у медичній генетиці, селекції і т.п. із його допомогою установлюють генотип особин та обчислюють шанс прояву того або другого стану ознаки в майбутніх нащадків. Родоводи будують в формі схем за правилами: організм жіночої статі позначається колом, чоловічої - квадратом. Позначення особин із одного покоління розташовують в рядок й поєднують один з одним горизонтальними лініями, а батьків та нащадків - вертикальною.

Популяційно-статистичний

Надає змогу вивчати частоти зустрічі алелей в популяціях організмів, а теж генетичну структуру популяцій. Окрім генетики популяцій, його використовують та у медичній генетиці для дослідження розповсюдження певних алелей поміж людей (головним чином тих, котрі визначають ті або інші спадкові захворювання). Для даного вибірково вивчають частину населення конкретної території й статистично обробляють одержані ці.

Цитогенетичний

Грунтується на вивченні особливостей хромосомного набору, тобто каріотипу організмів. Дослідження каріотипу надає можливість виявляти мутації, які повязані зі зміною як загальної кількості хромосом, так й структури деяких з них. Каріотип досліджують в клітинах на стадії метафази, так як у даний період циклу клітин структура хромосом виражена найбільш чіткіше. Даний метод використовують та у систематиці організмів (каріосистематика). Зокрема, чимало видів-двійників (видів, що важко, а інколи навіть неможливо розпізнати з допомогою інших особливостей) відрізняють за хромосомним набором.

Біохімічний

Полягає в дослідженні особливостей біохімічних процесів в організмів із різноманітними генотипами. Застосовується для діагностики спадкових захворювань, які пов'язані з порушенням обміну речовин. Із допомогою їх виявляють білки і проміжні продукти обміну, які не властиві певному організмові, це говорить про наявність змінених, тобто мутантних генів.

Близнюковий

Полягає в вивченні однояйцевих близнят - організмів, котрі походять із однієї зиготи й порівнянні із різнояйцевими близнятами. Однояйцеві близнята є однієї статі, так як отримали однакові генотипи. Досліджуючи подібні організми, можна виявити функцію чинників довкілля в створені фенотипу особин: різний характер їх впливу зумовлює розбіжності в прояві тих або інших станів ознак.

Методи генетичної інженерії

Технології, із допомогою котрих вчені виділяють зі організмів деякі гени чи синтезують їхня штучно, перебудовують деякі гени, вводять їхня в геном іншої клітини або ж організму.

Закріплення знань і вмінь

1. Назвіть методи генетичних досліджень, які вам відомі.

2. Вкажіть, для чого й яким чином генетики застосовують гібридологічний метод?

3. Вкажіть, для чого й яким чином генетики застосовують генеалогічний метод?

4. Вкажіть, для чого й яким чином генетики застосовують близнюковий метод?

5. Вкажіть, для чого та яким чином генетики застосовують біохімічний метод?

6. Вкажіть, для чого під час генетичних досліджень рекомендується використовувати кілька методів?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.