Конспект уроку: Розмноження та розвиток плазунів, сезонні явища в їх житті. Поведінка плазунів


Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
08.15.2014

Тема уроку:
Розмноження та розвиток плазунів, сезонні явища в їх житті. Поведінка плазунів.
Мета уроку:
розширити в учнів знання про розмноження хордових тварин; охарактеризувати основні особливості організації статевої системи і розвитку плазунів в зв’язку з наземним способом життя; визначити основні сезонні явища в житті плазунів; формувати в учнів уміння
Обладнання до уроку:
підручник з біології для 8-го класу, таблиця «Плазуни», практичні зошити

Структура уроку:

І. Організаційний момент – 1 хв.

ІІ. Оголошення теми і мети – 1 хв.

ІІІ. Актуалізація опорних знань – 5 хв.

ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності – 2 хв.

V. Вивчення нового матеріалу – 27 хв.

VI. Закріплення і підведення підсумків – 8 хв.

VII. Домашнє завдання – 1 хв.


Урок на тему: Розмноження та розвиток плазунів, сезонні явища в їх житті. Поведінка плазунів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Оголошення теми і мети.

Темою нашого сьогоднішнього уроку є розмноження та розвиток плазунів, сезонні явища в їх житті.

Метою є ознайомлення з особливостями розмноження та розвитку плазунів та основними сезонними явищами в житті цих тварин.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда

 1. Які загальні ознаки організації характеризують клас плазуни?
 2. Де живуть плазуни?
 3. Назвіть риси пристосованості земноводних до наземного способу життя?
 4. Як пересуваються плазуни у водному середовищі та на суші?
 5. Які із знайдених вами відмінностей між амфібіями і рептиліями доводять, що останні краще пристосовані до життя на суходолі?
 6. Чим покрито тіло ящірки, чому вона линяє?
 7. Назвати відділи скелету земноводних?
 8. Як особливості будови опорно-рухової системи рептилій пов'язані зі способом дихання цих тварин?
 9. Назвати відділи травної системи та їх функції.
 10. Яку будову має серце ящірки?

ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Розповідь вчителя

У процесах розмноження і розвитку земноводних і плазунів є суттєві відмінності. Життя на суходолі і більш складна будова опорно-рухової і нервової систем стали причиною появи нових форм поведінки, які не харак¬терні для земноводних.

Ознайомимося з тим, як розмножуються і розвиваються рептилії, які фор-ми поведінки їм притаманні.

V. Вивчення нового матеріалу.

Пояснювально ілюстративний метод

Розмноження і розвиток

Плазуни — роздільностатеві тварини. Запліднення в них внутрішнє. У самців протоки сім'яників відкрива¬ються в клоаку. У самок в яєчниках дозрівають яйцеклітини, що містять велику кількість поживних речовин — жовтка. Запліднені яйцекліти¬ни ящірок, проходячи через яйцепровід, покриваються щільною білою шкірястою оболонкою. Яйця одне за одним просуваються до клоаки, а з неї виводяться назовні. Ящірка відкладає 5-12 яєць. У деяких видів (гадюк, живородних ящірок) кладка затримується в яйцепроводі, доки з яєць не вилупиться потомство. Таке явище називається яйцеживонароджепням.

Зародок в яйці оточений водою і зародковими оболонками. Він з'єднаний з жовтковим мішком. У жовтку містяться майже всі поживні речовини, необхідні для росту і розвитку зародка в яйці. Інші поживні речовини і воду «запасає» для зародка білкова оболонка. Шкіряста оболонка яйця захищає зародок від несприятливих життєвих умов, через неї ззовні надходить волога, відбувається газообмін.

Щоб зберегти яйця від висихання, самка відкладає кладку у вологе середовище — ямки в ґрунті, під пріле листя. Яйце може вбира¬ти вологу, значно збільшуючись в об'ємі. Умовою нормального розвитку зародка є не лише певна вологість, а й температура навколишнього сере¬довища. Від неї залежить тривалість зародкового етапу розвитку репти¬лії — за невисокої температури розвиток зародка уповільнюється.

У цих тварин розвиток прямий: із яйця вилуплюється маленький самостійний плазун. Ростуть плазуни поволі, протягом усього життя, але поступово їх ріст сповільнюється.

Поведінка плазунів. Форми інстинктивної пове¬дінки в рептилій різноманітні: це і захист самцями своєї території, і шлюбна поведінка, і турбота про потомство. Є в плазунів і програми комунікації, завдяки яким вони подають сигнали щодо своїх намірів. Як полюють прудкі ящірки? До початку полювання тварина, яка ви¬йшла з нірки, повинна зігрітися. Тож якийсь час вона лежить на осонні, а потім вирушає до своїх «мисливських угідь». Як правило, ящірки по-люють у точно визначених, добре відомих їм місцях.

Їжа ящірки — комахи: і ті, що літають, і ті, що повзають. Ящірка, при-чаївшись, може протягом тривалого часу сидіти нерухомо. І маскувальне забарвлення, і нерухомість є умовами вдалого полювання. Завдяки їм необережна комаха, що проповзає повз ящірку, після різкого кидка хижа¬ка опиняється в його щелепах. Щоб зловити комаху на льоту, ящірка може й підстрибувати. Вона здатна з великою точністю оцінити відстань, на яку потрібно стрибнути, аби захопити здобич. Відмінним снайпером є хамелеон, що захоплює здобич клейким язиком.

Самці охороняють свої «мисливські угіддя», проганяючи з них ін¬ших самців. Самець ящірки зустрічає такого непроханого гостя в позі залякування: він повертається боком, якомога сильніше випрямляє ноги, сплющує тіло — неначе виростає. Це сигнал «Іди звідси!» Якщо гість не йде, а прибирає таку позу, ніби відповідаючи «Сам іди!», між самцями починається бійка. Мета бійки — не вбити супротивника, а змусити його залишити територію. Тому самці намагаються перекинути один одного на спину. Для того, хто опинився в такій позі, це знак поразки, а для переможця — знак того, що сутичка закінчена. Той, хто програв, тікає, а переможець його переслідує, доки втікач не залишить територію. Як правило, у бійці перемагає господар «мисливських угідь». Самки зазвичай живуть на тих самих територі¬ях, що й самці.

У кожної прудкої ящірки зазвичай є своя нірка, але іноді самки осе¬ляються в нірках самців. Як місце свого проживання вони використову¬ють отвори в поверхні землі, але можуть і самі вирити нірку лапками. Там вони і зимують.

Мають ящірки і програми шлюбної поведінки. Зазвичай самець задовольняється тими самками, які живуть на його території. Відшукавши самку, він прибирає різні пози, демонструючи себе. Якщо в самки не¬має відповідної мотивації (яйцеклітини не дозріли), вона швидко ті¬кає і ховається. Якщо самка готова до спаровування, вона тікає не¬квапно, так, щоб самець зміг її наздогнати. Наблизившись до самки, самець хапає її за хвіст. І демонстративні пози самця, і по¬вільний біг самки — це сигнали, за допомогою яких самець і самка повідомляють один одному про свої шлюбні наміри. Усі ці моделі поведінки закладені в їх програмах комунікації, що «запускають» дії, націлені на спаровування.

Робота з підручником

Визначити основні особливості зміни процесів життєдіяльності плазунів ща сезонами прочитавши розділ: «Сезонні явища в житті плазунів»

VI. Закріплення і підведення підсумків.

Бесіда

 1. Яке запліднення в плазунів?
 2. Яку будову має яйце плазунів? Які функції кожної з оболонок?
 3. Яке явище властиве гадюкам і живородним ящіркам? В чому заклечається його суть?
 4. Як і чому життя плазунів у помірних широтах пов’язано зі зміною пір року?
 5. Чому самці плазунів охороняють свою «мисливську ділянку» від інших самців, але не проганяють з неї самок

VII. Домашнє завдання.

1. Опрацювати § 40

2. Підготувати повідомлення про представника одного з ряду плазунів.

*Матеріал лише для ознайомлення. Права на даний урок належать його автору

 Сподобався урок? Поділись з іншими

  Залишити коментар

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.