Конспект уроку: Героїчний епос українського народу. Думи. Різновиди дум (історико-героїчні, соціально-побутові). Кобзарі та лірники – виконавці народних дум. Сучасні виконавці: B. та M. Литвини, B.Нечепа, Національна капела бандуристів

01.12.2013
3677 переглядів
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Героїчний епос українського народу. Думи. Різновиди дум (історико-героїчні, соціально-побутові). Кобзарі та лірники – виконавці народних дум. Сучасні виконавці: B. та M. Литвини, B.Нечепа, Національна капела бандуристів
Мета уроку:

ознайомити учнів з кобзарством як одним із найяскравіших явищ української національної культури; розкрити зв'язок народних співців із життям українського народу, розкрити багатство тематики і глибину змісту їхньої творчості, яка утверджувала дух українців, ідеали добра, справедливості, високої моралі у суспільстві; вчити учнів логічно висловлювати свою думку; виховувати патріотичні почуття.

Тип уроку:
інтегрований
Терміни і поняття:

Наочність:

картини – Д.Безпечний "Бандурист", В.М. Васнєцов "Боян", M.Дерегус "Народження пісні", В.Касіян "Перебендя", М. Самокиш "Сліпий кобзар з поводирем", Л.Жемчужніков "Кобзар на шляху";

фото: пам'ятник Бояну на Замковій горі в м. Новгород-Сіверському, пам’ятник О.Вересаю в с. Сокирцях Чернігівської області, кобзар В.Жданов з Алтайського краю, кобзар Ярослав Джусь – випускник Стрітівської кобзарської школи, Гнат Хоткевич;

відеоматеріали: фрагмент із фільму "Назар Стодоля" (1936р.) , фрагмент виступу лірника М.Й. Хая в музеї ім. І.Гончара;

аудіоматеріали: пісня "Про правду та неправду" у виконанні кобзаря Г. Ткаченка, історична пісня "Гомін,гомін по діброві" та дума "Маруся Богуславка" у виконанні кобзаря М.Коваля, дума "Ой, нема, нема ні вітру, ні хвилі" у виконанні української державної капели бандуристів, козацький марш, пісня "Взяв би я бандуру" у виконанні соліста С.Ярошенка Кубанського козачого хору, пісня "На Чорнобиль журавлі летіли» на слова Д.Павличка у виконанні кобзаря В.Нечепи, «Молитва за Україну» на слова O.Кониського, гра на бандурі кобзаря Я. Ждуся;

ілюстрації: М.Дерегус «Маруся-Богуславка», В. Касіян до творів «Гайдамаки» та «Гамалія» Т.Г. Шевченка.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

І. Вступне слово учителя (Звучать переливи кобзи.)

Прислухаймося до звуків прадавньої кобзи… У них й гудіння вітру у дикому степу, й ніжний шепіт трав…

Прислухаймося: то кобза доносить нам звуки кривавої битви та брязкіт шабель, то кобза плаче разом з козаками-невольниками в далекій бусурманській Туреччині, то не що інше, як клич українських славних козаків-запорожців в переможній битві…

- Який інструмент звучить?

- Хто грає на ньому?

(Учні розглядають фото кобзи, ліри, бандури.)

Словникова робота

Кобза – старовинний струно - щипковий інструмент, який існував уже в Київський Русі. Про це свідчить зображення музикантів на старовинних фресках Софійського собору у Києві. В 80-х роках XVI століття. На Україні з'явився більш удосконалений інструмент – бандура, що поступово витіснила кобзу з ужитку.

Кобзар – це український народний співець, який супроводить власний спів на кобзі чи бандурі. Виконавців народних дум, пісень називали і кобзарями, і бандуристами, і лірниками відповідно до того, саме у супроводі котрих музичних інструментів звучали ці твори.

(Учні розглядають карту України, читають прізвища кобзарів, розглядають їх портрети, слухають вислови діячів культури щодо українського кобзарства, про пісні і думи українського народу.)

«Пісня й дума становлять… народну святиню, краще добро українського народу, у них горить любов до батьківщини, виблискує слава минулих подвигів…» M. Добролюбов «Українська пісня – це історія українського народу трудівника, народу-воїна, народу, який цілі віки втрачав власну силу, власну кров, власне життя…»

O. Довженко

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.