Конспект уроку: Сільське господарство України

25.12.2013
3785 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Сільське господарство України
Мета уроку:

розповісти про місце і роль сільського господарства в господарстві України, визначити загальні показники розвитку сільського господарства на сучасному етапі; розвивати вміння визначати структурно-виробничі зв’язки та особливості розміщення сільського господарства; виховувати повагу до праці інших, патріотизм, гордість своєю країною.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: атласи, підручники, карта «Сільське господарство України».

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бліц-турнір.

Учитель пропонує учням об'єднатися в пари і пропонує їм по черзі називати галузі машинобудування. Переможцем є той учень, яки і останнім дасть відповідь.

Проблемне запитання.

Із яким з наведених тверджень ви згодні: «Хімічна промисловість - головний забруднювач навколишнього середовища» й «Xімічна промисловість - провідна галузь, що створює технології комплексної переробки сировини»? Обґрунтуйте власний вибір.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово учителя.

Основна частина уроку

Вступне слово учителя

Сільське господарство - це сукупність галузей, що займаються вирощуванням різних сільськогосподарських культур та розведенням сільськогосподарських тварин.

Галузь сільське господарство являється частиною агропромислового комплексу (АПК), до котрого відносяться 3 сфери: промисловість, яка виробляє засоби виготовлення для сільського господарства; сільське господарство і галузі, які зайняті транспортуванням, переробкою й збутом сільськогосподарської сировини та продукції. Основою сільськогоспо¬дарського виготовлення являється земельні ресурси.

Чинники, які впливають на сільськогосподарську спеціалізацію країн

Основними чинниками, котрі зумовлюють асортимент й обсяги сільськогосподарської продукції, вважають:

- природні умови території країни (рельєф, кількість сонячного світла, вологи, тепла, ґрунти);

- забезпеченість на певній тереторії трудовими ресурсами;

- транспортабельність сільськогосподарської продукції і умови зберігання її;

- рівень індустріалізації держави (наявність підприємств з метою переробки сільськогосподарської продукції);

- етнічні і релігійні особливості держави (так наприклад в державах східної Азії головною зерновою культурою являється рис; мусульмани не споживають свинину).

На сьогоднішній день існують 2 типи ведення сільського господарства - це товарне і споживче. Для товарного виду характерне інтенсивне землеробство зі плодозмінною сівозміною й інтенсивне тваринництво з заготівлею кормів, городництво, садівництво. Другому типові притаманне плужне й мотичне землеробство, напівкочове і кочове скотарство, пасовищне тваринництво, примітивне збиран¬ня, полювання, рибальство.

Типи ведення сільського господарства для розвинених країн й країн, які розвиваються

- В розвинених державах переважає товарне сільське господарство, а в державах, які розвиваються, - товарне й споживче.

Сільське господарство складається із двух основних галузей: рослинництва й тваринництва. Співвідношення рослинництва й тваринництва в державах різноманітних регіонів світу неоднакове. В розвинених державах Європи й Америки переважає високопродуктивне тваринництво, а у державах, що розвиваються, - рослинництво. Розглянемо розміщення і спеціа¬лізацію головних сільськогосподарських районів світу.

Пояснювально-ілюстративний метод (мал. 51, ст. 65 підручника)

Рослинництво - це головна галузь сільського господарства. В світі культивуються біля 1500 видів рослин. Основою рослинництва являється вирощування зернових культур (окрім традиційних пшениці, рису, жита, кукурудзи, проса, гречки, в світі до них відносяться гао¬лян, сорго, чумиза й ін.). Зернові займають близько 50% земель, які обробляються. Головні зернові культури світу - це пшениця (580 000 тис. тонн світового валового збору), кукурудза (400 000 тис тонн), рис (490 000 тис тонн). Під ними зайнято біля 720 млн гектарів оброблюваних земель.

Міні-тренінг.

За картами атласу визначте головних виробників зернових культур.

Пшеницю, у основному, вирощують в помірних та субтропічних широтах Євразії, Північної й Південної Америки, Австралії. Так званий пшеничний пояс планети Землі. Головні виробники її - США, Китай, Індія, Канада, Франція, Австралія, Казахстан, Україна, Росія. Кукурудзу як продовольчу й кормову культуру вирощують переважно у Північній та Південній Америці. Великі посіви даної культури являється в США, Бразилії, Аргентині, Мексиці, Китаї, Індії, Австралії. Основна культура екваторіальних, тропічних й субтропічних широт - це рис. Його вирощування зосереджено у Китаї (38% світового збору), Індії (біля 20%), Індонезії, Японії і на Філіппінах. Посіви рису містяться також в Центральній Азії, південних районах Європи, півдні Північної Америки.

Значну функцію в сільському господарстві відіграють і зернобобові культури, такі як квасоля, горох, соя, чечевиця.

Технічні культури застосовують як сировину для різноманітних галузей промисловості, їхніх розподіляють на кілька груп: волокнисті (льон-довгунець, бавовник, коноплі, сизаль, джут), цукроносні (цукрова тростина, цукровий буряк), олійні (олива, соняшник, олійна пальма, арахіс, рапс, соя), каучуконосні (гевея) та крохмаленосні (батат, картопля, маніок); лікарські; культури, із котрих виробляють тонізуючі речовини (кава, чай, какао, кола), прянощі (перець чорний й червоний, гвоздичне дерево, коріандр, кориця т.п.).

Міні-тренінг.

За картами атласу визначте головних виробників, технічних культур;

Поміж волокнистих культур розповсюджений бавовник, посіви котрого зосереджено у субтропічному, тропічному та екваторіаль¬ному поясах.

- Найбільші за загальними обсягами збори бавовнику надають Китай (біля 25 % світового збору), США (18%), Індія та Пакистан (по 9%), крім цього Узбекистан, Єгипет, Туреччина, Бразилія.

- Льон - це основна волокниста культура в помірному поясі. Його вирощують здебільшого у Китаї, Франції, Білорусі, Росії, Україні.

- Джут - це рослина, волокно котрої йде на виготовлення мішковини, шпагату, килимів, вирощують її Індія, Бангладеш, Китай.

- Каучуконоси культивують в Малайзії, Індонезії, Таїланді, В'єтнамі, Шрі-Ланці.

- Цукрову тростину вирощують у США, Бразилії, Індії, Австралії, Китаї, Мексиці, ПАР, Філіппінах, Кубі; цукровий буряк - в Франції, Німеччині, Росії, Україні, США, Китаї, державах Південної Америки. Виготовлення цукру у світі складає біля 11О млн тонн в рік.

- Поміж країн, які вирощують олійні культури, являється лідерами США, Китай, Індія, Італія, Бразилія.

- Поміж крохмаленосних культур найбільш поширена картопля. Вона охоплює майже 19 млн гектарів усіх орних земель світу. Основні виробники її - Польща, Україна, Росія, Китай, США, Франція, Білорусь.

Тропічні фрукти вирощуються і експортують в інші країни такі країни як: Туреччина, Греція, Сирія, Португалія, Ізраїль, Іспанія, США, Куба. Окремі держави спеціалізуються на вирощуванні одного чи двох видів фруктів (так наприклад, Панама, Гондурас, Коста-Рика - бананів, Грузія - мандаринів, Ізраїль - лимонів).

Тваринництво.

Дана галузь сільського господарства досить розвинута у всіх регіонах земної кулі, однак в різноманітних державах воно має різний рівень розвитку. У економічно розвинутих державах та державах із перехідною економікою воно являється високоінтенсивним й високомеханізованим, а саме тому - високотоварним. В державах, які розвиваються, тваринництво отримало екстенсивний характер, й являється менш продуктивним. Продукція, котру виробляє тваринництво, являється різноманітною - м'ясо, яйця, молоко, риба, шкіра, вовна, перли і ін.

Пояснювально-ілюстративний метод (застосовуючи мал. 55 на ст. 68)

Перші місця в світі за поголів'ям крупної рогатої худоби посідають держави Азії (Китай, Індія), Африки (Єгипет, Лівія, Ефіопія), Америки (США, Канада, Мексика, Бразилія, Аргентина).

Розвиток вівчарства в останній час набув світового значення, це пов'язано із постачанням на світовий ринок вовни. Лідером в даній галузі являється Австралія. Біля половини світового поголів'я овець припадає на держави, які розвиваються, - Іран, Пакистан, Туреччину, Індію, Афганістан, Судан, Ефіопію й ін.

Свинарство розвинуте у Європі, Азії й Північній Америці. Однак у районах проживання мусульман практично не розводять свиней через релігійні традиції. Першому місце в світі за поголів'ям свиней займає Китай.

Птахівництво отримало найбільший розвиток в США, Китаї, Франції, Італії, Росії, Україні, Японії, Іспанії, Канаді.

Робота із підручником: прочитавши останні абзаци параграфу визначте сучасний стан рибальства світу.

Розповідь вчителя.

Як усі галузі світового господарства й сільське господарство зазнало корінних змін у епоху НТР. В XX ст. розпочалося технічне переоснащення сільськогосподарського виготовлення. В 1970 - 1980-х рр. відбувалося впровадження набагото досконалих двигунів, різного принципово нового обладнання, новітніх ґрунтозахисних технологій, селекційної й племінної роботи, хімізації, гідромеліоративного будівництва т.п.. Дані перетворення охопили не лише розвинені держави, а і окремі держави, які розвиваються (Мексика, Індія, Арґентина й ін.). Така форма вияву НТР в сільському господарстві одержала назву «зелена революція». В розвинених державах пріоритетними напрямками сучасної НТР в сільському господарстві стала генна та клітинна інженерія, що дала можливість вдосконалювати прибуткове виробництво навіть в тих місцях, де раніше було неможливим займатися сільським господарством чи не вигідним.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда.

1) Які сільськогосподарські культури називають «хлібами людства»? Від чого залежить географія їх вирощування?

2) Назвіть країни-лідери за середнім збором зернових.

3) Які технічні культури мають найбільше поширення в світі? Назвіть основні райони їх вирощування.

4) Які галузі тваринництва ви знаєте? Охарактеризуйте їх географію.

5) Чим сільське господарство розвинених країн відрізняється від сільського господарства країн, які розвиваються?

Заключне слово.

— Сільське господарство — важлива галузь матеріального виробництва, головним завданням якої є забезпечення населення продуктами харчування, а окремі галузі промисловості — сировиною

Підведення підсумків

Оцінювання учнів з аргументуванням оцінок

Надання домашнього завдання

Опрацювати текст підручника § 11.

Дайте відповіді на питання після параграфа.

Підписати на контурній карті перші трійки країн-лідерів за збором : а) пшениці, рису, кукурудзи; б) цукрової тростини, цукрового буряку, бавовника.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.