Конспект уроку: Карпатський економічний район

19.05.2014
2559 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Карпатський економічний район
Мета уроку:

познайомити школярів з особливостями складу, положення, природно-ресурсного потенціалу Карпатського економічного району, визначити основні галузі спеціалізації як промисловості, так і сільського господарства, розглянути найбільш розвинені види транспорту та головні проблеми району.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Назвіть області, які входять в склад Північно-Західного економічного району?

    2. Які особливості положення Північно-Західного економічного району?

    3. Які особливості природно-ресурсного потенціалу Північно-Західного економічного району?

    4. Назвіть основні галузі, на яких спеціалізується промисловіст Північно-Західного економічного району?

    5. Вкажіть галузі, на яких спеціалізується сільське господарство у Північно-Західному економічному районі?

    6. Які види транспорту розвинені в Північно-Західному економічному районі?

    7. Які проблеми існують в Північно-Західному економічному районі?

    8. Які найбільші центри Північно-Західного економічного району?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити школярам тему та мету уроку: Карпатський економічний район. Разом з ними визначити головні завдання яких необхідно досягти на занятті.

Основна частина уроку

Положення Карпатського економічного району

Карпатський район розташований в заходній частині України. В його склад входять Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська й Чернівецька області. Район охоплює Українські Карпати, Передкарпаття, західну частину Подільської височини, Закарпаття. Позитивною рисою географічного положення є прикордонне розташування із країнами Центральної Європи та вигідне транспортно-географічне положення.

Карпатський економічний регіон
Рис. 1. Карпатський економічний регіон

Природні умови й ресурси Карпатського економічного району

Територія району відзначається строкатістю природних умов та різноманітністю природних ресурсів. Клімат району — помірно-теплий з достатньою кількістю вологи (найбільша кількість опадів в Україні). У горах спостерігається висотна поясність, що забезпечує різноманітність рослинності та ґрунтового покриву. Район добре забезпечений водними й лісовими ресурсами. Тут здійснюється половина обсягів промислової лісозаготівлі. Є значні поклади корисних копалин, зокрема паливні ресурси та хімічна сировина.

Господарство Карпатського економічного району

Карпатський район за спеціалізацією — індустріально-аграрний. На нього припадає 9 % промислового та 10 % сільськогосподарського виробництва. У структурі господарства провідне місце займає промисловість: машинобудування, гірничодобувна, харчова, хімічна, легка, лісова й деревообробна та промисловість будівельних матеріалів.

Карпати — відомий курортний і туристичний регіон. У Передкарпатті та Закарпатті знаходяться великі санаторно-курортні центри, деякі (Трускавець, Свалява) мають міжнародне значення.

Спеціалізація сільського господарства залежить від особливостей природних умов й ресурсів. На рівнині в лісостепу розвинене зернове господарство, вирощують цукровий буряк, займаються молочним та м’ясним скотарством, свинарством. У Прикарпатті розвинуте льонарство, картоплярство, молочно-м’ясне тваринництво; в Закарпатті — зернове господарство, садівництво, виноградарство, тютюнництво, молочно-м’ясне тваринництво; в Карпатах — відгінне вівчарство, скотарство, конярство.

Транспорт Карпатського економічного району

Район має досить густу транспортну мережу, що поєднує його а країнами Центральної та Західної Європи.

Проблеми Карпатського економічного району

Основні проблеми району:

    1. низький рівень розвитку промисловості (крім Львівської області), як наслідок — нерівномірність розвитку областей регіону;

    2. наявність соціальних та економічних проблем малих міст;

    3. складне екологічне становище Передкарпаття в результаті великої концентрації хімічних та добувних підприємств;

    4. надмірна вирубка лісів, ерозія земель, зсуви, лавини, селі, катастрофічні паводки в передгір’ях;

    5. недостатньо ефективне використання рекреаційних ресурсів регіону.

Найбільші міста Карпатського економічного району

Львів

Львів — велике європейське місто, розташоване на р. Полтва, — невід’ємна складова образу сучасної України. Львів заснований та названий галицько-волинським князем Данилом Галицьким на честь одруження свого сина Лева у 1247 році.

Зовнішнє обличчя міста, чисельний й національний склад, зайняття й культура мешканців мінялися не лише із плином сторіч, а й під впливом історичних подій, які відбувалися впродовж більш ніж 750-річного існування міста. Львів займає провідне місце у країні за чисельністю історико-архітектурних пам’яток. Історичний центр Львова внесено до переліку світової спадщини ЮНЕСКО. У ньому збереглася велика частина архітектурних пам’ятників, які датовані XIV—XVII ст.

Кількість населення Львова — понад 780 тис. чол.

Львів є значним індустріальним центром України. У місті працюють підприємства харчової промисловості, машинобудування й металообробки, легкої, хімічної й нафтохімічної промисловості, енергетики та промисловості будматеріалів.

Львівська залізниця — це одна із найстаріших в Україні. Перший потяг прибув до Львова 4 листопада 1861 року з Відня. У місті діє аеропорт, наявна густа мережа автомобільних шляхів.

Львів є одним із найважливіших центрів освіти та культури в Україні — три великі університети й безліч ВНЗ. У Львові розташовано вісім інститутів Національної Академії наук та багато інших освітніх та наукових закладів. Львівський Національний академічний театр опери й балету ім. Крушельницької — один із найвідоміших театрів України.

Львів
Рис. 2. Львів

Івано-Франківськ

Перша згадка про місто під назвою Станіслав належить до 1662 р. Засноване місто було як фортеця з метою захисту від набігу кримських татар, а також опорний пункт польських магнатів Потоцьких в галицькій землі. Станіслав починався із Ринкової площі й Ратуші, які збереглись і донині. У його розбудові віднайшли відбиття містобудівні ідеї епохи Ренесансу про «ідеальне місто», які втілені в плануванні передмістя, вулицях, храмах й кам’яницях.

Івано-Франківськ
Рис. 3. Івано-Франківськ

В 1962 році місто відзначило власне 300-річчя, саме тоді було переіменоване на честь відомого письменника й громадського діяча І. Франка. Населення міста складає 237 тис. чололовік.

Івано-Франківськ — значний центр машинобудівної промисловості, деревообробки, хімічної й легкої промисловостей.

У Івано-Франківську щорічно у січні проходить Різдвяний парад вертепів. Також місто відоме всеукраїнським фестивалем з мистецькими колективами «Прикарпатська весна», фестивалем національно-патріотичної пісні й поезії «Воля» тощо.

Ужгород

Одне із найбільш давніших слов’янських міст, яке розташоване на річці Уж. Археологічні дані свідчать про існування поселення з УІІІ-ІХ ст. На рубежі ІХ-Х ст. воно зазнавало нападу угорських кочових племен і потрапило від владу угорських феодалів. Місто отримало назву Унгвар — від угорської назви річки Унг (Уж) та слова «вар» — «місто, фортеця». Поряд із даною назвою були і слов’янські — Суггород, Ужгород. Остання назва набула найбільшого поширення.

Ужгород
Рис. 4. Ужгород

Нині Ужгород — адміністративний центр Закарпатської області й Ужгородського району. Населення Ужгорода складає 227 тис.чол.

Місто розташоване на кордоні зі Словаччиною, у ньому діють два прикордонні переходи — автомобільний (Ужгород — Вишнє Німецьке) та залізничний ширококолійний перехід для вантажоперевезень.

В Ужгороді працюють підприємства машинобудування та металообробки, меблевої, легкої й харчової промисловості.

У місті є багато пам’ятників архітектури. Одна із стародавніх ужгородських пам’яток — невелика фортеця-ротонда Святої Анни, стіни котрої прикрашені фресками XI ст. За своїми архітектурними принадами вона не має аналогів в Україні.

Унікальними є парки-пам’ятники Ужгорода (парк Лаудона, Підзамковий та ін.), до яких ще із середньовіччя з усіх куточків світу завозили різні екзотичні рослини. Тут і зараз ростуть 500-річний платан й 300-річний ясен. На набережній Незалежності знаходиться найдовша в Європі алея лип. У місті та передмісті збереглися давні храми (Горя, Ужгород, Деренковці, Струмковка, Палада, Комарівці), середньовічні замки (Ужгородський, Невицький, Середній), єпископський палац (нині бібліотека університету), католицький костьол в стилі бароко, ратуша. Донині діє Ужгородський монастир (жіночий римо-католицький).

В Ужгороді працюють університет, Закарпатський музей народної архітектури й побуту, ботанічний сад, театри та багато інших закладів культури. Місто часто відвідують туристи.

Чернівці

Перші письмові згадки цього міста були віднайдені у рукописах молдавського господаря Доброго Олександра 8 жовтня 1408 року. Поселення виникло на берегах Пруту навколо фортеці, збудованої князем Ярославом Осмомислом з метою захисту Галицького князівства від половців. Вважають, що назва виникла від слова «черн, чорн» — так називали споруди із землі й дуба, які були чорні на вигляд. За час існування було місто декілька разів зруйноване, а також перебувало під довгим гнітом Османської імперії, у 1774—1918 рр. війшло до складу Австро-Угорської імперії, із 1918—1940 рр. — Румунії. В 1940 р. Чернівці увійшли до складу України. Населення сучасного міста складає 260 тис. осіб.

Чернівці. Колишня резиденція буковинських митрополитів
Рис. 5. Чернівці. Колишня резиденція буковинських митрополитів

Чернівці — важливий центр машинобудування та металообробки, харчової, деревообробної, текстильної та швейної промисловості.

Справжню славу місту надали унікальні архітектурні та ландшафтні ансамблі й пам’ятники: ратуша, приміщення поштамту. Вірменська церква, синагога, драматичний театр, Палац правосуддя, приміщення залізничного вокзалу тощо. Найяскравішою перлиною архітектурних прикрас Чернівців за правом вважається архітектурний комплекс в минулому резиденції буковинських митрополитів, також захоплення в гостей міста викликають будинок-корабель, старовинні вулиці Чернівців та його паркові ансамблі.

Закріплення знань і вмінь

    1. З яких областей складається Карпатський економічний район?

    2. Які переваги положення Карпатський економічного району?

    3. Які природні умови характерні для Карпатський економічного району?

    4. На які ресурси багатий Карпатський економічний район?

    5. Назвіть основні галузі промисловості Карпатського економічного району?

    6. На чому саме спеціалізується сільське господарство Карпатський економічного району?

    7. Назвіть основні види транспорту Карпатського економічного району?

    8. Назвіть основні проблеми Карпатського економічного району.

    9. Назвіть найбільші міста Карпатський економічного району?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Географія 9 клас – Садкіна В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.