Конспект уроку: Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Рослинницькі АПК. Географія сільського господарства

25.12.2013
3663 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Рослинницькі АПК. Географія сільського господарства
Мета уроку:

поглибити й систематизувати знання школярів про галузеву структуру й виробничі особливості рослинництва, рослинницькі АПК, географію зернового господарства, картоплярства, технічних культур, овочівництва й плодівництва; розвивати у школярів вміння визначити головне, істотне в зазначеній темі, аналізувати фактори, які визначають географію рослинництва, продовжувати розвивати навички роботи зі схемами, картами атласу; сформувати навички логічно мислити шляхом виявлення закономірностей економіко-географічних процесах, встановлення причинно-наслідкових зв’язків й залежностей, які існують між різними явищами; розвивати вміння унів висловлювати власну думку, переконання, обстоювати свою думку; розвивати інтерес; збагачувати свій внутрішній духовний світ; формувати активну життєву позицію; впроваджувати елементи педагогіки співробітництва, які формуються на умовах самоконтролю, взаємоконтролю та самооцінки; виховувати патріотизм й національну самосвідомість.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: атласи, карта «Сільське господарство», підручники.

Хід уроку
Організаційний момент

1. Привітання.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

3. Перевірка готовності обладнання.

4. Перевірка присутніх.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Перевірка домашнього завдання.

Бесіда за запитаннями.

1) Яке значення с/г в економіці держави?

2) Розкрийте зв’язок с/г з іншими галузями.

3) Розкрийте галузеву структуру с/г.

4) Поясність що означає екстенсивний й інтенсивний способи ведення с/г.

5) Які природногеографічні передумови й проблеми розвитку с/г?

6) Меліорація земель.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Розповідь учителя.

Сільське господарство представляє собою найдавніше й найрозповсюдженіше заняття людей. В світовому сільському господарстві працює близько половини усього економічно активного населення. У Україні сільське господарство займається близько 1/3 частини населення, вони виробляють приблизно 25% ВВП країни. Люди ці забезпечують себе і своїх співгромадян продуктами харчування. На території України с/г почали займатися приблизно 5 тисяч років тому. Щодо цього свідчать знайдені археологами поблизу села Трипілля залишки культури найдавніших хліборобсько-скотарських племен. Уже в ті часи на території країни вирощували пшеницю й ячмінь. На даний час сільське господарство переживає досить складні часи, які пов’язані зі проведенням економічної реформи. Наскілки доводить практика більшості розвинутих країн, праця в сільському господарстві здатна приносити великі доходи, а лише один робітних здатен нагодувати 70 громадян.

На сьогоднішньому уроці з вами ми розглянемо особливості рослинництва України, його галузеву структуру та географію.

Основна частина уроку

Вивчення нового матеріалу

Рослинництво – це галузь в сільському господарстві, що вирощує зернові, технічні, зернобобові, кормові та баштанні культури також овочі й фрукти.

(на дошці намальована схема «Галузева структура рослинництва»)

Структура сільського господарства

Як бачите по структурі рослинництва розділяють 4 основні групи рослин, які відрізняються одна від одної особливостями вирощування та переробки, а також сферою застосування.

*Випереджальне завдання.

Під час розповіді вчителя учні заповнюють таблицю, в якій вказують групи культурних рослин, що вирощують в Україні Характеристика Зернові культури Технічні культури

Характеристика Зернові культури Технічні культури Овочівництво Садівництво Виноградарство
Значення, місце й роль у господарстві країни
Передумови для розвитку (природно-ресурсні, природні умови, національні традиції)
Структура галузі та її специфіка
Географія галузі та її підгалузей
Перспективи й проблеми розвитку

Основа сільського господарства в Україні – це виробництво зерна. В Україні головна зернова культура – це озима пшениця, котрою засівають понад 6 000 тис. га. Найбільші площі зайняті під цю культуру у степовій й лісостеповій зонах України. У 2002 році Україна увійшла до числа найбільших експортерів пшениці. На міжнародний світовий ринок щорічно надходить біля 180 млн. тонн зерна, або 10% загальної кількості зібраного врожаю. Основний обіг припадає на пшеницю, експорт якої наближається до 100 млн. т на рік.

Найважливішим показником розвитку рослинництва є врожайність сільськогосподарських культур, яка дає уявлення про кількість отриманої продукції з одиниці площі (гектара). Врожайність пшениці в середньому складає 15-25 ц з га, але у Нідерландах, Данії, Бельгії збирають до 60 ц/га. В Україні зустрічаються значні коливання врожайності: віл 15 до 30 ц/га і більше. Цей показник залежить як від природних умов, так і від грамотного використання добрив й засобів захисту рослин, продуктивності та досконалості сільськогосподарської техніки.

Жито стійкіше до низьких температур, ніж пшениця, тому воно «розташувалося» у районах з прохолоднішим кліматом, найбільш поширена ця культура в Поліссі й у західних областях України.

Переважно в степовій зоні сіють ячмінь. Він відрізняється порівняно високою врожайністю (до 30 ц/га) і невибагливістю стосовно ґрунтів.

Велике значення в Україні має кукурудза – продовольча, технічна і кормова культура, походить зі Америки. Це досить теплолюбна рослина, період вегетації кукурудзи складає від 85 до 150 днів. Подібні умови є у степу, південній частині Лісостепу, у Закарпатті. Цією культурою зайнято біля 2.5 млн. га.

Цінні продукти харчування роблять із таких крупних культур, як просо та гречка. Посіви проса розміщені у лісостепових та степових районах, гречки – у Поліссі й Лісостепу.

Середня врожайність зернових у 2002 р. склала 27.3 ц/га.

- Хліб – усьому голова, - говорить народна мудрість. Доведи справедливість цих слів.

Значні площі відведено у господарствах під посіви зернобобових культур (понад 1,5 млн. га). Найбільш розповсюдженими з них є горох та вика. Дані культури вирощують в лісостеповій зоні та у південній частині Полісся.

Технічні культури

Найбільше значення серед них мають олійні, цукроносні й волокнисті рослини. Поміж олійних культур провідне місце посідає соняшник, його батьківщиною є американські прерії. У Європу його завезли як екзотичну квітку. Райони вирощування – Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська області. В 2006 році загальне виробництво соняшнику на зерно становило 5,3 млн.т і порівняно з 2005 роком зросло на 13,1% що зумовлено як збільшенням збиральних площ (на 6,0%), так і підвищенням врожайності (з 12, 8ц до 13,6 ц з 1 га). Цукровий буряк. Валовий збір становив в 2006 році283 ц з 1 га. Найкращі грунтово-кліматичні умови для даної культури у лісостеповій зоні, де зосереджено 85% всіх посівів – лідер Вінницька область.

У північній і західній частинах вирощують льон-довгунець і льон-кучерявець (для виготовлення ліків). Льон-довгунець цінна технічна культура, яка являється сировиною для текстильної і харчової промисловості. Нею зайнято близько 200 тис. га, переважно в Поліссі й Передкарпатті – Чернігівська, Житомирська, Рівненська, Волинська, Львівська та Івано-Франківська області.

Проблемне питання:

Чому за наявності сприятливих умов для вирощування льону, діяльності 1,5 тис льоносіючих підприємств, 46 льонопереробних комбінатів (комбінат в м.Житомир – найбільший в Європі), Україна більшу частину зібраного льону продає за кордон, а купує іноземний за велику ціну?

Кормові культури – основа розвитку тваринництва. Кукурудза (на силос і зелений корм), багаторічні трави – люпин, люцерна, конюшина (Полісся, Лісостеп), Картопля – Житомирська, Чернігівська, Волинська, Рівненська, Сумська, Київська області. В 2006 році зібрано картоплі 19,5 млн.т.

Овочівництво. Полісся – огірки, морква, столовий буряк, капуста; Лісостеп – огірки, помідори; Степ – помідори, баклажани, цибуля. перець. У 2006 році виробництво овочевої продукції становило 8,1 млн.т. Особливістю географії овочівництва є його концентрація поблизу великих міст.

У степових районах вирощують баштанні культури; кавуни і дині – Херсонська, Миколаївська, Запорізька область.

Практично у всіх областях України досить розвинуте садівництво. Найпоширенішими плодово-ягідними культурами є яблуні, груші, сливи, черешні, аґрус, смородина, малина, полуниця. У південних районах вирощують персики, абрикоси,аличу. Виноградарство поширене у південних областях, у Криму та Закарпатті.

На основі інтеграційних процесів між однією галуззю с/г і відповідною галуззю переробної промисловості в Україні сформувались спеціалізовані АПК, або рослинницько-промислові комплекси.

Зернопромисловий. Він об’єднує: виробництво зерна, його заготівлю, транспортування, зберігання, переробні галузі (борошномельно-круп’яна, макаронна, хлібопекарська, комбікормова), виробництво техніки для державного господарського виробництва, технологічного устаткування для зберігання і переробки зерна, спеціальні заклади які реалізують готову продукцію.

Цукробуряковий комплекс. Виробництво. Переробка і реалізація продукції. Допоміжні (посівні господарства, кар’єри з добування вапняку для фільтрування цукрового сиропу).

Льонопромисловий – виробництво, заготівля і переробка льону. Налічує 1,5 тис льоносіючих господарств, 46 льонопереробних заводів.

Олійно-жировий – вирощування олійних культур, підприємства олійно-жирової промисловості.

Кртоплепромисловий.

Плодоовочеконсервний

• Виноградарсько-виноробний

• Тютюново-промисловий

• Ефіроолійний.

• Хмелепромисловий.

• Коноплепромисловий.

Закріплення знань і вмінь

За 2 хв. на основі тексту параграфу § 23,24 ст.106-116 складіть 5 запитань до теми. Учні складають запитання, задають один одному:

Робота в групах 4 хв.

Клас поділяється на групи, кожна з яких презентує жителів однієї з сільськогосподарських зон: Полісся, Лісостеп, Степ. Учні кожної групи «створюють» своє підприємство; їхнє завдання – запропонувати перелік сільськогосподарських культур, які найбільш доцільно вирощувати в даних умовах, і обґрунтувати своє рішення.

Бесіда за запитаннями:

- Назвіть основні зернові культури, які вирощують на території України, покажіть на карті ареали їхнього вирощування.

- Які сільськогосподарські культури належать до технічних, де в Україні їх вирощують?;

- Які сільськогосподарські культури належать до кормових?;

- Назвіть основні розбіжності в зональній спеціалізації рослинництва Полісся і степової зони.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст підручника § 23,24 ст.106-116

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.