Конспект уроку: Рух води в океані

14.12.2013
4022 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Рух води в океані
Мета уроку:

поглибити і систематизувати знання учнів про Світовий океан, сформувати уявлення про вітрові хвилі, цунамі, припливи і відпливи, течії; сформувати практичні уміння знаходити на географічній карті течії і позначати їх на контурній карті, розвивати вміння учнів пояснювати причини видів руху води в Світовому океані; виховувати здатність до співпереживання та естетичного сприйняття довкілля; пробуджувати пізнавальний інтерес до предмета; виховувати поважне ставлення до мореплавців і мандрівників.

Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: фізична карта океанів, контурні карти, атласи, підручники, схема «Утворення цунамі», картини відомих художників, електронний підручник.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Перевірка домашнього завдання і відгадування теми уроку за першими літерами відповідей.

    1. Одна з головних властивостей води? (Розчинність)

    2. Береги якої країни омивають Чорне і азовське моря? (України)

    3. Скупчення завислих в атмосфері на значній висоті дрібних крапель води або кристалів льоду, що виділилися під час охолодження повітря, насиченого водяною парою? (Хмари)

    4. Перехід води з рідкого чи твердого стану в газоподібний. (Випаровування).

    5. Невелика ділянка суходолу, оточена з усіх боків водою? (Острів)

    6. Вода що випадає з хмар у рідкому стані.(Дощ)

    7. Кількість грамів речовин розчинених в 1 л. води. (Солоність)

    8. Одне з джерел надходження солі в океан? (Вулкани)

    9. Третій за розмірами океан в світі? (Індійський)

    10. Фізична величина за якою можна визначити тепла вода чи холодна? (Температура)

    11. Найсолоніший на планеті водний об’єкт – Мертве море є морем чи озером? (Озером)

    12. Острови що утворилися внаслідок виверження вулканів на дні морів і океанів? (Вулканічні)

    13. Як називаються моря що трохи вдаються в суходіл і відокремлюються від океану островами, півостровами і нерівностями дна?. (Окраїнні)

    14. Назвіть найбільший за площею острів в світі. (Гренландія)

    15. Найбільша частина Світового океану обмежена материками? (Океан)

Бесіда за запитаннями і завданнями.

    1. Чи доводилося вам спостерігати хвилі на поверхні моря (озера чи водосховища)? Розкажіть, які вони.

    2. Що ви читали або дивилися в кіно про шторм на морі?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Розповідь учителя

Вода в океані ніколи не знаходиться в спокої, її рух підкоряється законам, знати які просто необхідно. Навіщо? Хвилі розмивають узбережжя, можуть сприяти судноплавству або затруднювати його. І впливають на природу материків і здавна використовуються моряками і рибалками. Людство зацікавлене в тому, щоб по можливості зменшити негативний вплив руху океанічних вод, використовувати течії і хвилі в господарській діяльності. Тому вчені вивчають утворення течій і рух вод Світового океану. Сьогодні ми розглянемо причини руху води в океані.

Основна частина уроку

Розповідь учителя

Розрізняють два види руху води в Океані: хвилювання і течія.

Завдання.

Використовуючи відомості з подальшої розповіді, складіть схему

«Рух води в Океані».

Рух води в Океані

Розповідь учителя.

Розглянемо перший з видів руху — хвилювання. Хвилі можуть виникати внаслідок впливу вітру. Тоді Океан схо¬жий на пшеничне поле: від вітру по ньому біжать хвилі, але саме поле нікуди не переміщається. Висота хвиль залежить, по-перше, від сили і тривалості вітру, по-друге, від площі акваторії — ділянки водної поверхні. Чим сильніший і триваліший вітер, чим більша акваторія,— тим вище хвилі.

Перегляд фрагменту фільму про будову хвилі

Завдання.

1. Прочитайте на с. 105 підручника опис хвиль, які моряки спостерігали в Тихому океані в 1933 р.

2. Використовуючи мал. 60, розкажіть:

а) з яких частин складається хвиля;

б) як обчислити довжину хвилі;

в) як обчислити висоту хвилі.

Розповідь учителя.

Як рухається вода в хвилі? Щоб відповісти на це запитання, уявіть себе на човні вдалині від берега. Вітер несильний. Хвилі невеликі. Човен буде підійматися на гребінь хвилі і опускатися, не наближаючись до берега, а тільки гойдаючись на хвилях. У чому причина?

Виявляється, вода в хвилі здійснює вертикальні рухи, поблизу берега — поступальні рухи. Тертя води по дну сповільнює її рух у нижній частині, тому гребінь нахиляється уперед і перекидається. Так виникає прибій, що в одних місцях руйнує берег, в інших залишає на ньому продукти руйнування, з яких утворюються піщані або галечні пляжі.

Але хвилі народжуються не тільки внаслідок вітру. Підводні і прибережні землетруси, виверження вулканів призводять до виникнення цунамі.

ПЕРЕГЛЯД ФРАГМЕНТУ ФІЛЬМУ ПРО ЦУНАМІ

Швидкість і висота цунамі у відкритому морі невеликі — до 50 км/год і 1,5—2 м відповідно. Однак на мілководді цунамі починають прискорюватися (до 1000 км/год) і рости (до 50 м) Така хвиля має колосальну енергію, тому призводить до величезного спустошення на узбережжі.

Цунамі перекладається з японської мови («цу» — бухта, «намі» хвиля) як «хвиля, що заливає бухту».

Завдання з використанням додаткової літератури [28]. Прочитайте опис цунамі, що виникло внаслідок чилійського землетрусу.

Розповідь учителя.

Послухайте опис природного явища, пов'язаного з рухом води в Океані і спробуйте визначити, про яке явище йде мова.

«Уздовж берега недалеко від води на кілках натягненні риболовні сіті. Сіті ці поставлені не для сушки, а для лову риби. Якщо залишитися на березі і поспостерігати за морем, то все стане зрозуміло, Ось вода в морі починає прибувати, і там, де усього кілька хвилин тому була піщана мілина, заплескались хвилі. Сіті сховалися під водою. Коли ж вода відступила, показалися сіті, в яких лускою заблищала риба, що заплуталася»

Періодичні коливання рівня моря називаються припливами і відпливами. Припливно-відпливні хвилі викликають коливання поверхні Світового океану відносно його середнього рівня і викликані силами тяжіння Місяця і Сонця.

У деяких районах Океану припливи добові, тобто раз на добу вода підіймається, раз — спадає. Приплив наступає, коли Місяць сходить через меридіан даного місця, причому одночасно приплив наступає і на протилежній стороні Землі. (У відкритому океані висота припливної хвилі сягає 1 м, біля берегів зростає. Високі припливи спостерігаються у вузьких, воронкоподібних затоках. Максимальна висота припливів на планеті 18 м зафіксована в затоці Фанді. Припливні хвилі мають титанічну енергію, яку людина поки використовує мало.

Розглянемо другий вид руху води в океані — течії.

Завдання.

Відомий норвезький мандрівник Тур Хейєрдал на папірусному човні «Ра» з порту Сафі (33° пн. ш., 8° зх. д.) здійснив плавання до острова Барбадос (18° пн. ш., 59° зх. д.). Що сприяло руху човну? Для відповіді використайте фізичну карту океанів.

Розповідь учителя з елементами бесіди.

І Що називається течією? Океанічна течія — горизонтальне пе¬реміщення величезної маси води в певному напрямі на великі відстані.

Чому виникають течії? Основна причина — це постійно дуючі вітри. Найбільша з течій — течія Західних Вітрів. Довжина її 30 тис. км, ширина — кілька тисяч кілометрів, швидкість — 8,5 км/год. Вона утворює кільце навколо Антарктиди.

До найбільших течій належать ті, що утворюються по обидва боки від екватора. Ці течії називаються пасатними. Рухаючись зі сходу на захід, пасатні течії береговими схилами материків відхиляються на північ і південь, утворюючи нові течії. У помірних широ¬тах ці течії під впливом постійних вітрів і сили обертання Землі відхиляються на схід. Так на північ і південь від екватора утворюються два кругообіги. У Північній півкулі вони рухаються за годинниковою стрілкою, а в південній — проти.

Розгляньте утворення кругообігу течій у Північній півкулі Атлантичного океану. З яких течій він складається?

Течії розрізняються за температурою води, яка визначається відносно навколишньої води. Теплі течії мають температуру вище, ніж навколишня вода. Наприклад, тепла Північноатлантична течія має температуру +2 °С, що вище за температуру навколишньої води на З °С. Холодна Перуанська течія має температуру води +22°С. . що на 5—6 °С нижче за температуру навколишньої води.

Завдання.

1. Використовуючи фізичну карту океанів, визначте, як на нійпозначаються течії.

2. Випишіть у два стовпчики холодні і теплі течії: Лабрадорську, Перуанську, Гольфстрім, Північноатлантичну, Західних Вітрів,

3. За допомогою тексту підручника розгляньте роль течій у формуванні природних умов прибережних територій.

4. Скористайтеся фізичною картою океанів, щоб пояснити, чомуна узбережжі Баренцова моря за полярним колом є незамерзаючийморський порт Мурманськ.

5. Природа острова Шпіцберґен дещо відрізняється від природиінших арктичних островів: на ньому тепліше, випадає більше опадів. Як це пояснити?

Закріплення знань і вмінь

Перевірка правильності складання схеми «Рух води в Світовому океані».

Підведення підсумків

Заключне слово вчителя:

— вітрові хвилі, цунамі, припливи і відпливи, течії — види рухуводи в Світовому океані;

— причиною руху води в Океані є вітри, тяжіння Місяця і Сонця, землетруси;

Надання домашнього завдання

1. Підручник, § 23.

2. Окремі учні отримують випереджаюче завдання підготуватиповідомлення за темами: «Органічні ресурси Океану»; «Розподілрослин і тварин в Океані»; «Мінеральні ресурси»; «Енергетичні ресурси»; «Охорона Світового океану».

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.