Конспект уроку: Кліматичні пояси та основні типи клімату землі

16.12.2013
5051 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Кліматичні пояси та основні типи клімату землі
Мета уроку:

вивчити основні типи клімату Землі, їх характерні відмінності за кліматичними поясами; розвивати вміння визначати основні типи клімату за кліматичними характеристиками (температура, атмосферна циркуляція, кількість опадів та ін.), вміння визначати та характеризувати основні чинники, що впливають на зміну клімату Землі; виховувати бережливе ставлення до природи Землі.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник з географії для 6-го кл, атласи з географії для 6-го кл, настінна карта «Кліматичні пояси та області землі», зошити для практичних робіт.

Методи і прийоми: бесіда, розповідь учителя, розповідь з елементами бесіди, робота з картою, бесіда, практична робота.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда за запитаннями:

    1. Що таке клімат?

    2. Що таке погода?

    3. Які основні характеристики погоди?

    4. Які головні чинники формування клімату?

    5. Чим характеризується континентальність клімату і як змінюється континентальність?

Відповіді

  1. Клімат – це багаторічний режим погоди.
  2. Погода – це стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певній місцевості.
  3. Температура, атмосферний тиск, напрямок і швидкість руху вітру, хмари, хмарність, опади.
  4. Сонячна радіація, рух повітря, особливості земної поверхні, місцеві чинники (географічне положення території, рельєф, висота над рівнем моря, теплі й холодні течії, господарська діяльність людиней)
  5. Характеризується значною амплітудою коливання річних температур й малою кількістю опадів. Континентальність зростає з рухом вглиб материка.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Оголошення теми і мети

Сьогодні на уроці ми з вами вивчимо кліматичні пояси й основні типи клімату на Землі.

Метою нашого уроку є визначити основні типи клімату та їх розподіл за кліматичними поясами, прослідкувати зміни клімату в часі та визначити вплив людини на клімат Землі.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Розповідь учителя

Ви на попередніх уроках вже вивчили основні типи погоди і знаєте що вони не однакові на всій поверхні землі. Зараз ми з вами визначимо основні типи клімату, як багаторічного стану погоди, та як ці типи розповсюджені по поверхні нашої планети.

Основна частина уроку

Розповідь з елементами бесіди

На земній кулі існує багато типів клімату, що відрізняються умовами формування й показниками. Тип клімату - сукупність кліматичних показників для будь-якої певної території.

Завдання: Ви вже вивчили показники які характеризують погоду, які показники, що характеризують клімат ви можете назвати (спираючись на раніше здобуті знання)? Показниками клімату являється середня річна температура повітря та річна амплітуда коливань температури, кількість й час випадання опадів, а також панівні вітри.

Робота з картою, розповідь

Виділяють 13 кліматичних поясів, що майже симетрично змінюють одиин одного щодо екватора (кліматична карта). Сім поясів являються основними, зокрема: екваторіальний, 2 тропічні, 2 помірні, 2 полярні. Ще 6 - це перехідні, що утворюються в результаті переміщення повітряних мас за сезонами (в такому випадку, до їх назви додається префікс «суб»). Вони - це субполярні, субтропічні й субекваторіальні кліматичні пояси - їх по одному у кожній півкулі (учням пропонується відшукати їх на карті). За назвою головних й перехідних кліматичних поясів називаються типи клімату Землі.

Полярні кліматичні пояси характеризується суворими кліматичними умовами. В ньому тривала й люта зима у умовах полярної ночі й дуже коротке та прохолодне літо. Впродовж всього року домінують від'ємні температури, так середні температури найбільш теплішого місяця не перевищують +5 °С, кількість опадів незначна.

Помірні пояси назвою ніби указують на помірність пануючих кліматичних умов. Однак це незовсім так. Для них властиві характерні значні щосезонні зміни температури й опадів. В даних поясах, особливо у північному, виділяють декілька різновидів клімату, в тому числі морський, континентальний, різкоконтинентальний й мусонний, це пов'язано із розташуванням території на узбережжі або усередині материка.

В тропічних поясах переважає тропічне повітря. Над материками воно сухе й гаряче, тому температура повітря упродовж року досить висока, в середньому становить +24 ... +27 °С. Тут кількість сонячних та безхмарних днів більше 200, це пояснюється пануванням антициклонів. Опадів досить мало (200 мм на рік). Вони не регулярні за сезонами й навіть із року у рік. Над океанами тропічний клімат також відрізняється високою температурою (від +20 до +26 °С). Однак опади випадають рівномірно та становлять майже 2000 мм на рік. В тропічному поясі Північної півкулі існує й мусонний тип клімату, для котрого характерні літні опади.

У екваторіальному поясі утворився один тип клімату, тобто екваторіальний. Цей клімат відрізняється досить високими додатніми температурами повітря впродовж всього року (від +24 до +28 °С), незначними коливаннями температури та рясними опадами (від 2000 до 3000 мм на рік), котрі розподіляються досить рівномірно впродовж року.

До різноманітних кліматичних умов пристосувалися всі живі організми - рослини й тварини. Найбільш заселеними являються області із екваторіальним та субекваторіальним типом клімату, в свою чергу найменше заселені - це арктичні і антарктичні пояси.

Бесіда: Зміни клімату

  1. Як ви думаєте, клімат завжди був таким, котрим ми його спостерігаємо зараз?
  2. Які чинники впливають на зміну клімату?
  3. Як люди дізналися про клімат минулого?
  4. Як людина може впливати на зміни клімату?
  5. Які основні наслідки впливу людини на клімат нашої планети?

Відповіді:

  1. Ні.
  2. Чинники: астрономічні, географічні, метеорологічні, діяльність людини
  3. За допомогою палеографічних та археологічних даних, літописів, органічних та неорганічних викопних решток.
  4. Викиди в атмосферу забруднюючих речовин, викид великої кількості енергії.
  5. Глобальне потепління, парниковий ефект, збільшення стихійних лих, підвищення рівня види в океанах внаслідок танення льодовиків.
Закріплення знань і вмінь

Практична робота №5 Опис одного із головних типів клімату за кліматичними картами.

Учні виконують практичну роботу в своїх практичних зошитах.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- Прочитати § 43-44

- Повторити § 33-43

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.