Конспект уроку: Багатство вод Світового океану

13.12.2013
4106 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Багатство вод Світового океану
Мета уроку:

ознайомити школярів із біологічними, мінеральними й енергетичними багатствами океану; вдосконалювати практичні навички визначати за картами атласу родовища мінеральних ресурсів та представники органічного світу; сформувати розуміння наслідків людської господарської діяльності в зв'язку із використанням ресурсів світового Океану.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
корисні копалини, материковий шельф, Світовий океан, материкова мілина, планктон, нектон, бентос

Обладнання: зображення (фотографії, відеофрагменти) Океанії, атласи, підручники, карта півкуль.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Прийом «Знайди помилку картографа!» (робота із картою)

Вчитель (школяр) показує на карті і називає (правильно чи неправильно) географічні об'єкти. Школярі з допомогою червоної й зеленої карток свідчить про власну згоду або незгоду із назвою.

Прийом «Географічний крос»

    1. Головною причиною виникнення океанічних течій…(Постійні вітри)

    2. Найбільш помітніші зміни рівня води в момент припливів й відпливів спостерігаються в (Вузьких затоках чи гирлах річок).

    3. Відстань між двома сусідніми гребенями хвилі звуть (Довжиною хвилі).

    4. Пристрій для підводного занурення на малі глибини зветься (Аквалангом).

    5. Підводний апарат який застосовують для дослідження морських глибин називають… (Батискафом).

Прийом «проблемне питання»

- Вкажіть чому Північну Атлантику звуть «кухнею погоди» Європи?

- Течію Куросіо нерідко звуть тихоокеанським аналогом Ґольстріму. Поясніть на котрих ознаках подібності грунтується це твердження

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Прийом «Практичність теорії»

Океан по праву можуть вважати не тільки «колисковою життя», однак і колискою сучасної цивілізації. Ще давні держави Греція та Рим, держава вікінгів і чимало інших, з'явилися на морських берегах. До епохи Великих географічних відкриттів усе людство стало освоювати широкі простори Світового океану, а із настанням епохи вітрильників Світовий океан став «головним водним шляхом людства». Аж до сьогодні більша частина вантажів транспортується водою. Крім цього воду Світового океану часто звуть «рідкою рудою», оскільки у ній розчинена велика кількість різних металів. З шельфовою зоною океану повязано народження значної кількості осадових корисних копалин, в саме тому числі і нафти й газу.

Головна частина сучасного населення нашої планети проживає біля (не більш аніж 200 км) від морських узбережь.

Однак, незважаючи на досить тривале освоєння водних просторів та глибин, Світовий океан ще не квапиться відкривати власні таємниці. Так видатний швейцарський океанолог Жак Пікар, котрий власне існування присвятив вивченню океану, зазначав подібні рядки: «…океан - безодня проблем, незрозумілих речей, таємниць, безглуздих питань та захоплюючих загадок». Загадковими і маловивченими являється живі організми океану. Багатими, однак важкодоступними все залишаються мінеральні запаси океану, енергетичний запас Світового океану просто безмежний. Саме про те, як використовує людство багатства океану і яким являється наслідки господарської діяльності людини, дізнаєтесь сьогодні на уроці.

Основна частина уроку

План етапу

1. Живі організми у Океані. Планктони, нектони, бентос. Перегляд картинок, фотографій, відео сюжету.

2. Особливості живих організмів. Виступи школярів, котрі підготували повідомлення.

3. Ресурси Світового океану. (Робота із підручником).

Складання таблиці

Ресурси Світового океану

| Біологічні | Мінеральні | Енергетичні |

4. Океан і людина. (Робота у парах)

Заповнення таблиці.

| Види господарської діяльності | Наслідки |

Додатковий матеріал до уроку.

• Вперше видобувати нафту із морських родовищ почали у Росії на початку 20-х років ХІХ ст. у прибережній зоні Бакинської бухти. В морі на відстані 20 - 30 метрів від берега являлись споруджені ізольовані від води колодязі. Із них впродовж кількох років видобували нафту. Уперше нафтові морські вишки із'явилися у 1933 р. на озері Маракайбо в Венесуелі.

• Нещодавно у Атлантичному океані біля Азорських островів датська експедиція виловила чудернацьку рибку довжиною 40 мм. Замість звичайної луски міра піна езау, як називали рибку, мала густий волосяний покрив темно-брунатного кольору. Передні плавці і хвіст ї подібні на якісь химерні крила.

• У Індійському океані живе незвичайна риба, яка перед сном випускає із рота прозору клейку рідину, у котру закутується, наче одягає нічну сорочку. Дані риби сплять, заховавшись в темне місце, вранці скидають нічне вбрання.

• В водах Північної частини Тихого океану мешкає невеличка риба Мессіна. Відчувши небезпеку, виділяє вона таку кількість слизу, що вода навколо неї стає ніби холодець, через котрий не проникає ні один ворог. Риба не має очей, однак чудово орієнтується дякуючи своєрідному радару - надчутливим клітинам, що розташовані по всьому її тілу. Мекстіна здатний обходитись без їжі більше півроку. До того ж, вона єдина поміж риб дихає носом та має аж чотири серця. Дякуючи надзвичайній еластичності хребта мекстіна може завязуватися вузлом.

• Незвичайна риба із родини Камбал, яка зветься ціноглус, живе в Тихому океані поруч берегів Східної Азії. Вражає вона власною надзвичайною здатністю створювати сильні мелодійні звуки, які нагадують настроювання крупного оркестру. У її «виконанні» можна почути звуки, схожі до звуків скрипки, арфи й навіть дзвону. Справжня риба-оркестр!

• Досить небезпечною поміж фауни тропічних вод являється гігантська медуза, котру звуть морською осою або прозорим убивцею, оскільки за останні роки від отрути її людей загинуло більше, аніж від акул. Морська оса тримається затемнених місць прибережної смуги, саме тому її важко помітити навіть людині із добрим зором. Досить легенького дотику отруйних щупалець даної істоти, аби через 3 хвилини настала смерть. Проти морської оси медицина безсила.

• Нещодавно в водах Тихого й Індійського океанів, поруч берегів Австралії виявлено маленького восьминога масою до 70 г., котрий виділяє отруту, яка сильніша за отруту гримучої змії в 300 разів, і кобри - в 20 разів. Цей хижак накопичує стільки отрути, яка здатна вбити десятьох людей лише за 2 секунди!

• Найбільший ссавець Землі - це кит, мешканець океанів. Рекордсменом ваги поміж китів являється синій кит. В 1947 р. було зафіксовано найбільшу вагу одного із подібних китів - 190 т! В тілі вусатого кита фінвала знаходиться 8 т крові, вага серця сягає 200 - 250 кг. Воно розвиває потужність в 10 кінських сил!

Дитинчата усіх китів ссуть молоко самки під водою. Щойно народжені «малюки» живляться до 30 разів на день, а далі кількість годувань скорочується до 7.

Молочна залоза самки виробляє до 600 л молока на добу. Дитинчата народжуються досить досить великі: у синього кита - довжиною 7,5 м і вагою 2 т, в фінвала, - довжиною 6 м із масою тіла 1,6 т. Проростають дитинчата досить швидко. Синій кит за половину року виростає до 15 м і додає в вазі 100-200 кг за день. Це 4-8 кг на годину.

Закріплення знань і вмінь

1. Прийом «Географічний практикум»

Завдання. Визначте за картами атласу райони у Океані:

а) де відбувається інтенсивне видобування корисних копалин;

б) рибної ловлі і промислу морських тварин.

2. Прийом «Чомучка»

- Вкажіть, чому Світовий океан зветься колискою сучасної цивілізації?
- Назвіть, чому через Атлантичний океан прокладено найбільше торговельних морських шляхів?
- Чому потрібно регулювати вилов промислових видів риб й полювання на морських тварин?
- Чому потрібно боротися з забрудненням Океану?
- Чому учені різноманітних країн об'єднують власні зусилля для вивчення Океану?

3. Прийом «Творча лабораторія»

Розробіть свою програму заходів для запобігання виснаженню багатств Світового океану.

Підведення підсумків

Дайте відповідь на питання.

• Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

• Які знання і навички, набуті на сьогоднішньому уроці, ви зможете використати у певних життєвих ситуаціях?

Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст параграфа.

2) Скласти кросворд із десяти питань з теми «Світовий океан».

3) Скласти оповідання про уявну подорож Світовим океаном.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.