Конспект уроку: Коефіцієнт корисної дії механізмів

07.02.2014
5591 переглядів
Предмет: Фізика
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Коефіцієнт корисної дії механізмів
Мета уроку:
ознайомити школярів з поняттям коефіцієнт корисної дії; розвивати вміння визначати коефіцієнт корисної дії; на основі отриманих знань та з їх застосуванням розв’язувати задачі
Тип уроку:
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Повна і корисна робота

Повна і корисна роботаРозглядаючи дію таких простих механізмів як важіль або блок, ми не враховували сили тертя, вагу самого важеля або блока. У цьому випадку робота виконана прикладеною силою (повна робота) дорівнює корисній роботі на піднімання вантажу або подолання опору. На практиці повна робота завжди більша за корисну тому, що треба виконувати якусь частину роботи на подолання сил тертя та на переміщення окремих частин механізму. Так, у випадку блока, треба виконувати роботу на піднімання самого блока, мотузки і на подолання сили тертя у осі блока.

Який б механізм ми не взяли, корисна робота Ак, котру виконує цей механізм, завжди становить частину повної (витраченої) роботи Ап, тобто:

Повна і корисна робота

Коефіцієнт корисної дії

Кількісною характеристикою ефективності дії будь якого механізму є його коефіцієнт корисної дії (скорочено ККД).

Коефіцієнтом корисної дії механізму називається співвідношення корисної роботи Ак до повної (тобто затраченої роботи) Ап:

Коефіцієнт корисної дії

ККД звичайно виражають у відсотках і позначають грецькою літерою ŋ - ”ета":

Коефіцієнт корисної дії

Конструктори машин прагнуть виготовити пристрій таким, щоб його ККД був якомога ближчим до одиниці. Для даного зменшують тертя, використовують спеціальні матеріали і мастила тощо. У найдосконаліших машинах ККД досягає 0,95 (95%).

Закріплення знань і вмінь

1. Чи дає виграш в роботі будь-який простий механізм?

a) Так

b) Ні

2. Чи може ККД простого механізму дорівнювати одиниці?

a) Так

b) Ні

Закріплення знань і вмінь

Задачі з фізики з теми: Коефіцієнт корисної дії механізмів

Приклад:

З допомогою важеля підняли вантаж з масою 150 кг на висоту 0,1 м. При підніманні вантажу до довгого плеча прикладали силу 300 Н. Точка прикладання діючої сили опустилася на висоту 0,55 м. Визначте ККД важеля.

Задачі з фізики з теми: Коефіцієнт корисної дії механізмів

Початковий рівень

Задача 1. На короткому плечі важеля підвішено вантаж масою 100 кг. Для його підіймання до довгого плеча приклали силу 250Н. Вантаж підняли на висоту h1 = 0,08 м, при цьому точка прикладання рухомої сили опустилась на висоту h2 = 0,4 м. Визначити ККД важеля.

Задача 2. До короткого плеча важеля підвішено вантаж вагою 1200 Н. При рівномірному підніманні його на 0,12 м до довшого плеча приклали силу 360Н, при цьому точка прикладання сили перемістилась на 0,5 м. Обчисліть к.к.д. важеля.

Середній рівень

Задача 1. Висота похилої площини становить 1,2 м, а довжина 10,8 м. Для піднімання по цій похилій площині вантажу масою 180 кг виявилась необхідною сила 250 Н. Визначити ККД похилої площини.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.