Конспект уроку: Холодильна машина

28.02.2014
2424 переглядів
Предмет: Фізика
Клас: 10 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Холодильна машина
Мета уроку:

ознайомити школярів з поняттям холодильна машина, ознайомити їх з особливостями функціонування холодильних машин.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Холодильна машина слугує для підтримання в робочій камері температури, нижчої від температури навколишнього середовища.

Можливо це здійснити, якщо робоче тіло теплової машини примусити здійснити цикл в зворотному напрямі.

У оберненому циклі Карно віддає холодильник певну кількість теплоти, нагрівник ж її одержує.

Оцінюється ефективність холодильної машини за холодильним коефіцієнтом:

холодильний коефіцієнт

Для холодильної машини, що працює у оберненому циклі Карно холодильний коефіцієнт становить:

холодильний коефіцієнт

Холодильний коефіцієнт тим більший, чим менша різниця між холодильною камерою й навколишнім середовищем і може бути більшим за 1. Для реальних холодильників є > 3.

Робочим тілом холодильника може бути рідина, яка достатньо легко випаровується, тобто має низьку температуру кипіння.

Принцип роботи холодильника
Рис. Принцип роботи холодильника.
Компресор 1 приводиться в дію електродвигуном 2. При русі поршня вліво через клапан К1 рідина поступає в робочий об’єм компресора. При стисканні поршень компресора рухається вправо збільшується внутрішня енергія рідини, оскільки процес швидкий, тобто адіабатний. Температура рідини зростає. Рідина виштовхується через клапан К2 до радіатора 3, який має велику площу для ефективного охолодження рідини. Температура рідини, яка перебуває під тиском за рахунок роботи компресора наближається до кімнатної і поступає на вхід до капіляра 4. Капіляр забезпечує малий тиск в випарнику холодильної камери 5.

Компресор (1) приводиться в дію електродвигуном (2), при русі поршня вліво через клапан К1, рідина поступає в робочий об’єм компресора. При стисканні поршень компресора рухається вправо. Оскільки процес швидкий, тобто адіабатний, збільшується внутрішня енергія рідини, а отже зростає її температура. Рідина виштовхується через клапан К2 до радіатора (3), який має велику площу для ефективного охолодження рідини. Температура рідини, яка перебуває під тиском за рахунок роботи компресора, наближається до кімнатної і поступає на вхід до "капіляра" (4). "Капіляр" - це металева трубка з малим діаметром призначення якої, з одного боку, підтримувати високий тиск і рідини в радіаторі для запобігання можливості її випаровування. З другого боку, капіляр забезпечує малий тиск у І випарнику холодильної камери (5).

Принагідно зазначимо, що: зниження тиску в потоці рідини (або газу), шляхом проходження його через місцевий гідродинамічний опір, який утворюється в наслідок звуження трубки, називається в техніці і фізиці дроселюванням.

Рідина, що просочилась через капіляр потрапляє у "змійовик", прокладений у стінках холодильної камери і випаровується. Тепло, необхідне для випаровування робочої рідини холодильника відбирається від предметів і стінок камери.

Принцип роботи холодильника
Принцип роботи холодильника
Рис. Принцип роботи холодильника.

При русі поршня вліво через клапан Крідина поступає в робочий об’єм компресора. При стисканні поршень компресора рухається вправо збільшується внутрішня енергія рідини, оскільки процес швидкий, тобто адіабатний. Температура рідини зростає. Рідина виштовхується через клапан К2 до радіатора. Температура рідини, яка перебуває під тиском за рахунок роботи компресора наближається до кімнатної і поступає на вхід до капіляра. Капіляр забезпечує малий тиск в випарнику холодильної камери і відповідно низьку температуру. При його нагріві тепло відбирається з навколишнього середовища, а отже забезпечується низька температура в холодильній камері.

В результаті, температура в середині холодильної камери знижується. Холодильник працює по принципу насоса: відбувається ’’перекачування” внутрішньої енергії робочої рідини від холодильника до конденсатора, а далі енергія віддається навколишньому середовищу.

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.