Конспект уроку: Соціальні комахи. Роль комах в природі та житті людини. Л.Р. №7 Визначення комах за допомогою визначної картки

26.11.2013
1535 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Соціальні комахи. Роль комах в природі та житті людини. Л.Р. №7 Визначення комах за допомогою визначної картки
Мета уроку:
познайомити учнів класу з соціальними комахами та особливостями їхніх взаємовідносин, розвивати вміння визначати роль комах у природі й житті людини, навчитися визначати комах за допомогою визначної картки
Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
соціальні комахи, родина, робітники, ряд Перетинчастокрилі, жалкі комахи, цариця, матка, трутень, стільники, рій, соціальний паразитизм
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Вкажіть, чим таргани відмінні від жуків?

2. Яким чином можуть цвіркотіти коники?

3. Подумайте, завдяки яким пристосуванням можуть жити у воді личинки бабок?

4. Що спільного у всіх рівнокрилих комах?

5. Розкажіть про особливості розмноження у попелиць.

6. Чим щитівки від інших комах відрізняються?

7. В чому полягає сутність біологічного методу боротьби із комахами-шкідниками?

8. Чому клопів ще називають напівтвердокрилими?

9. Яку кількість крил має жук?

10. Через що метеликів називають лускокрилими?

11. Скажіть, чому серед двокрилих кров’ю харчуються тільки самки?

12. Які особливості в будові личинок мух?

13. Які ознаки указують, що двокрилі — найдосконаліші комахи?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення теми й мети даного уроку

Основна частина уроку

Соціальні комахи

Комах, які мешкають великими родинами, звуть соціальними. Членів родини таких комах розподіляють на 2 групи: самців й самок, котрі здійснюють роль розмноження, й робітників, що не приймають участі у розмноженні, а разом здійснюють всі роботи із підтримки існування родини і оберігають особин першої групи. Створюють родини лише представники двох рядів: Перетинчастокрилі та Терміти.

Ряд Перетинчастокрилі

Цей ряд об'єднує комах із повним перетворенням, що отримали по 2 пари прозорих крилець, які зрослися. Особливістю перетинчастокрилих являється те, що самці виникають на світ лиш із незапліднених яєць. Ряд Перетинчастокрилі нараховує близько 90 тис. видів комах.

До перетинчастокрилих комах, котрі не створюють родин, відносяться наїзники. Дорослі особини харчуються нектаром, пилком, соками рослин чи солодкими виділеннями попелиць. Личинки наїзників - паразити. Багато наїзників перед кладкою яєць жалом паралізують майбутню жертву , щоб відкласти яйця, ця комаха сідає на власну жертву, ніби мініатюрний жокей на коня, вигинає черевце та проколює покриви здобичі. Незабаром із яєць виникають личинки, котрі поїдають живцем власного хазяїна. Досить цікаво, що крупні наїзники, що відкладають яйця у тілі гусені а о попелиць, і самі стають жертвами мілких наїзників, а ті, у власну чергу, являється здобиччю для ще мілкіших, котрих атакують зовсім мікроскопічні наїзники. Подібна жахлива піраміда існує у світі наїзників.

Найбільш розвинені перетинчастокрилі – це жалкі комахи, такі як оси, бджоли, мурашки. Усі вони дбають про власне потомство.

Оси - й соціальні, і одиночні комахи. Вигодовують вони личинок тваринною їжею, котру добувають, паралізуючи жертв з допомогою жала. Дорослі особини харчуються нектаром рослин чи виділеннями попелиць. Вони будують гнізда з своєрідного напівфабрикату паперу. Вони щелепами відгризають мілкі волоконця деревини, зволожують їхніх слиною і перетирають.

Життєвий цикл лісової оси, розповсюдженої у лісах України: навесні з сховища - якоїсь тріщини у деревині - вилітає самка. В зручному місці влаштовує гніздо, яке звисає з стелі сховища та складається із кількох комірок. Самка в кожну комірку відкладає по одному яйцю, із котрого з'являється личинка. Вона вигодовує личинок комахами - приносить їм поживу, ніби пташка, яка годує пташенят. Личинки заляльковуються, і після стадії лялечки перетворюються у робітників. Після чого вони самі будують гнізда й дбають про личинок. Крім цього, робітники годують самку, обов'язок котрої - відкладати яйця. Робітники – це теж самки, однак вони не приймають участі у процесі розмноження. Зовні робітники не різняться від самки-цариці та після її смерті мають здатність самі відкладати яйця. Впродовж літа кількість особин в гнізді зростає, родина таким чином збільшується. Вкінці літа із яєць з'являються уже не робітники, а повноцінні самки і самці, що паруються. Далі самці гинуть, а самки ж ховаються до весни. Із настанням зими у гнізді «проходить справжня трагедія»: самка та робітники вбивають всіх личинок і лялечок, які не встигли розвинутися, потім і самі гинуть.

Шершні - це досить великі оси, що досить боляче жалять. Власне гніздо вони влаштовують в дуплах дерев. За будівельний матеріал застосовують не деревину, а кору з гілок молодих берізок. Личинок вигодовують комахами, в саме тому числі і медоносними бджолами.

Бджоли. Бджола медоносна – це один із небагатьох видів комах, котрих людина одомашнила. Бджолина родина складається із матки, робітників (недорозвинених самок, котрі не мають здатність до розмноження) та самців-трутнів. Після процесу спарювання трутнів уже не пускають в вулики, саме тому вони гинуть чи бджоли-робітники їх вбивають. Личинки розвиваються в воскових комірках, із котрих бджоли вибудовують особливі ряди - стільники.

Або знаєш ти, що для виробництва 1 кг меду бджола приносить до вулика 150 000 порцій нектару з 100 000 000 квіток, долаючи при цьому відстань до 300 000 км? Даного достатньо, щоб 5 разів обігнути земну кулю по екватору.

Молоді бджоли-робітники здійснюють різноманітну роботу, таку як чистять комірки стільників, будують стільники, вигодовують личинок, матку, а далі розпочинають збирати пилок і нектар із квіток.

Бджоли в нові місця переселяються родинами, які звуться роями та складаються із матки та робітників.

Бджоли - досить корисні комахи. Вони дають мед – це смачний та поживний продукт. З стільників дістають віск, котрий застосовують для виготовлення лаків й фарб, а також у електротехнічній промисловості. Комахи виробляють бджолиний клей, чи прополіс, котрий володіє протимікробною дією, викликає загоювання ран. До вмісту прополісу входять смолисті речовини, віск, пилок. Бджоли застосовують прополіс для замазування щілинок в стінках вуликів, людина - в медицині.

Однак найголовніше – що бджоли запилюють рослини. Джмелі – це також, по суті, крупні бджоли. Ведуть вони соціальний спосіб існування. Й гнізда влаштовують в затишних місцях. Гніздо джмеля кулеподібне та складається із кількох комірок. У одній такій комірці розвиваються личинки, у інших знаходяться запаси меду. Розвиток їх личинок триває 20-З0 днів. Із лялечок виходять робітники, які значно менші ніж матка. Після смерті цариці робітники мають здатність розмножуватися.

Джмелі - одна із найвразливіших груп комах. В багатьох державах Європи за вилов лише одного джмеля стягується великий штраф. Однак, незважаючи на всі охоронні заходи, чимало видів даних корисних волохатих комах, які нагадують плюшевих ведмедиків, вже практично зникло. З 38 видів джмелів, які мешкають на території нашої держави, відповідної охорони потребують 10.

Чи знаєш ти, що в світі комах трапляються джмелі-«зозулі», що відкладають яйця у вільні комірки гнізд інших видів джмелів? Оскільки всі джмелі надзвичайно схожі, то до личинок, які з'явилися з чужих яєць, господарі гнізд ставляться, як до власних.

Мурашки — це також соціальні комахи. Особливістю їх будови являється наявність тонкого рухомого стебельця, яке з’єднує груди та черевце. Мурашки — це переважно хижаки, які нападають на мілких тварин. Проте трапляються і такі, які харчуються виділеннями попелиць, грибами, нектаром квітів і насінням рослин. Мешкають в гніздах (мурашниках) досить великими родинами. Сімя мурашок, як та бджолина, складається із самки-цариці, недорозвинених робітників й самців, які вмирають після періоду розмноження. Будь-яка мурашина сімя походить від цариці. Вона відкладає дуже багато яєць, із котрих з'являються мурашки-робітники, що обслуговують царицю, вони добувають поживу, оберігають її, будують та оберігають гніздо, доглядають личинок та лялечок. Доти, поки не з'являться робітники, цариця беззахисна, саме тому багато самок вмирає, не встигаючи залишити потомство. В результаті даного окремі види мурашок отримали захисну реакцію, що називається соціальний паразитизм. До подібних хитрих пристосуванців відноситься руда лісова мурашка - пересічний вид наших лісів. Так самка після запліднення забирається у якийсь мурашник, убиває царицю й використовує чужих робітників, доки не з'являться свої. Однак найцікавішим в суспільному житті мурашок являється «рабовласництво», - мурашки одного виду вчиняють напади на гнізда мурашок іншого, крадуть їх лялечок, а робітників, які виходять із них, застосовують як «рабів». В тропіках мешкають мурашки-воїни, котрі взагалі не спроможні жити без «рабів». Дані мурашки розташований міцні вигнуті щелепи, котрими здатні тільки вражати противників, а от добувати поживу або будувати мурашник ніяк не навчилися.

Терміти належать до комах з неповним метаморфозом. За способом життя і особливостями зовнішньої будови вони подібні до мурашок, їх часто так і називають — «білі мурашки». Терміти живуть численними родинами у ґрунті або деревині і майже не з’являються на поверхні. Вони споруджують величезні конусоподібні будівлі, схожі на мурашники, де живуть мільйони

особин. Колонії термітів складаються з крилатих самців, матки (цариці) і робітників. Найбільші за розміром особини-робітники стають солдатами, їхнє призначення — охороняти гніздо. Решта робітників добувають корм для солдатів і матки, які не спроможні самостійно годуватися. Літати здатні лише самці й цариці, але після шлюбного льоту самці гинуть, а запліднена самка втрачає крила і починає відкладати яйця. На території України у степовій зоні живуть терміти лише одного виду — світлобоязкі терміти.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота № 7

Тема. Визначення приналежності комах до певного ряду за допомогою визначальної картки.

Мета. Навчитися визначати приналежність комах до певного ряду. Обладнання: лупа, фіксовані або засушені препарати комах: тарган рудий (або чорний), турун (або якийсь інший хижий жук), бабка (за вибором), сарана (чи коник), клоп-солдатик, метелик денний (за вибором), ґедзь, оса.

Визначальна картка

Ряд Таргани: 2 пари крил, передні з яких тверді, задні прозорі. Ротовий апарат гризучого типу спрямований униз.

Ряд Прямокрилі: 2 довгих прямих непрозорих крила, довгі ноги, гризучий ротовий апарат, невеликі очі.

Ряд Бабки: 2 пари довгих прозорих крил, великі очі, короткі ноги. Ряд Напівтвердокрилі, або Клопи: 2 пари крил, передні з яких напівтверді, задні прозорі. Ротовий апарат у вигляді короткого хоботка.

Ряд Твердокрилі, або Жуки: 2 пари крил, передні з яких тверді, задні прозорі. Ротовий апарат гризучого типу спрямований уперед.

Ряд Лускокрилі, або Метелики: 2 пари великих, значно більших за тіло, непрозорих крил, вкритих лусочками, що легко опадають. Невеликі очі, ротовий апарат у вигляді спірально закрученого м’якогохоботка.

Ряд Двокрилі: одна пара коротких прозорих крил, що не перевищують розмір тіла.

Ряд Перетинчастокрилі: 2 пари прозорих крил, що зрослися. Задні крила значно менші від передніх за розміром.

Хід роботи

11. Уважно розглянь 2—3 види запропонованих учителем препаратів комах і визнач, до яких із перелічених у картці рядів належать цікомахи.

12. Запиши висновок у зошит.

Підведення підсумків

Соціальні комахи формують родини, які складаються з самців й самок, здатних розмножуватися, і особин-робітників, що їх обслуговують. Подібний розподіл особин за ролями — особливе явище у світі тварин

Надання домашнього завдання

-прочитати параграф 26 в підручнику Біологія для 8 класу – Межжерін С.,

-дати відповідь на запитання,

-інше.

За підручником Біологія 8 клас - Межжерін С.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.