Конспект уроку: Різноманітність павукоподібних та їх роль у житті людини

26.11.2013
1521 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Різноманітність павукоподібних та їх роль у житті людини
Мета уроку:

ознайомити учнів класу з різноманітністю павукоподібних, визначити їх роль в житті людини, зясувати як людина використовує ракоподібних в своїй життєдіяльності

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Із яких частин побудоване тіло павуків?

2. Які органи розміщені на тілі павуків та яка їх функція?

3. Яка будова павутини та чому павуки не заплутується у ній?

4. Назви особливості травної системи павукоподібних.

5. Яка функція мальпігієвих судин?

б. Чому рідину, яка циркулює кровоносними судинами павуків, називають не кров'ю, а гемолімфою?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

До класу Павукоподібні належить понад 60 000 видів тварин.

Основна частина уроку

Різноманітність павукоподібних.

Ряд Павуки

Ряд Павуки в собі об’єднує понад 20 тис. видів. Всі павуки мають ногощупальця, котрі закінчуються члениками із невеликими кігтями, й павутинні бородавки на своєму черевці.

Павуків розділяють на дві групи.

До складу першої групи відносяться великі павуки, яких іменуються птахоїдами. Це найкрупніші за розміром представники таких павукоподібних, деякі екземпляри яких завбільшки зі долоню людини. Вдень птахоїди ховаються у нірках, розколинах каменів чи у кублах з павутини, а от вночі полюють, активно переслідують своїх жертв. Здобич таких павуків-гігантів — це комахи, однак можуть вполювати і дрібних ящірок, жаб, змій, птахів (часто — пташенят). Найбільший птахоїд живе у Південно-Східній Азії. Так його кінцівки вкриті досить довгими чорними волосками. Укус таких павуків не становить загрози для людини. В Україні трапляється тільки один близький до птахоїдів вид — це звичайний для степів павук землерийка.

До іншої, другої групи відносяться дрібні павуки, котрі, як правило, плетуть сітки — павутини.

•Чи знаєш ти, що павутина вдесятеро міцніша й удвічі еластичніша за нитку, яку плете шовковичний шовкопряд? Тому деякий час була навіть поширена думка: замість шовкопряда розводити павуків. Проте, коли підра¬хували, скільки для їх розведення знадобиться мух, то зрозуміли: аби мінімально задовольнити потреби людства в павутинному шовку, не вистачить усіх мух, що є на планеті.

До родини під назвою павуки Снувальники відноситься горезвісний надто отруйний павук каракурт. Його сита самка завбільшки із горіх ліщини, а вона голодна — із горошину. На спинах самок можна побачити тринадцять червоних цяток. Самець каракурта крихітний, й необізнана людина не розпізнає його. Мешкає каракурт в степах та пустелях, поширений він на півдні України. Однак на павутинках-парашутиках мілкі павучки можуть потрапляти й у інші зони. Тому каракурта ще можна побачити і на луці неподалік від м.Києва. Живуть такі павуки у нірках, які оточені ловчими сітками. Їх укус дуже небезпечний для людини й свійських тварин.

•За 10—15 хвилин після укусу каракурта в людини терпнуть руки й ноги, вона не спроможна ходити, спостерігається розлад дихання. У тяжких випадках людина може загинути протягом 2—3 годин після укусу. Потерпілому необхідно вчасно ввести протикаракуртову сироватку. Слід пам’ятати, що отрута цього павука в п’ятнадцять раз сильніша за отруту гримучої змії.

Тарантул — це найбільший із павуків, які трапляються на території країни. Він являється представником родини Тарантулові. Мешкає у степу, у полі, сільськогосподарських угіддях, рідко проникає у будинки. Отрута тарантула у п’ятдесят раз слабкіша за отруту каракурта.

У Середні віки тарантулів вважали надзвичайно отруйними тваринами. По¬бутувала навіть думка, що укус цих павуків спричинює епідемії небезпечних хвороб. Кажуть, аби позбутися цих хвороб, італійці винайшли танець тарантелу. Звичайно, думка про те, що хворий, танцюючи до цілковитого виснаження, видужає, була хибною.

Водяний павук або сріблянка — це єдиний представник із родини Водяні павуки. Він все своє життя перебуває під водою. Там він народжується, добуває їжу, розмножується й гине. Дихає водний павук, так як й решта павуків, киснем, який запасає у своїй «хатинці» підводному дзвоні, який утворюється із пухирців повітря. Дані пухирці утримує під водою спеціальна павутинна сітка.

Ряд Кліщі

Ряд Кліщі — це численна група головним чином мікроскопічних павукоподібних, який об’єднує біля 20 000 видів. У кліща тіло не розчленоване на частини: голову, груди та черевце, і має специфічний ротовий апарат, який називається хоботок.

Кліщі — це переносники збудників інфекційних хвороб. Найнебезпечнішими являються іксодові кліщі, що чатують на власну жертву, на кущі чи на трав’янистій рослинці, витягнувши вперед передню пару чіпких ніг. Відчувши тепло іншої тварини (чи людини), яка наблизилася, кліщ чіпляється до шерсті (в людини — за одяг), після чого проникає у покриви тіла, де шкіра найніжніша, та починає ссати кров. Коли кліщ насмоктався крові у хворої тварини, то тоді він передасть збудників цієї хвороби іншим тваринам. Так іксодові кліщі переносять тиф, пропасниці, туляремію, хворобу Дайма й енцефаліт.

Енцефаліт — надзвичайно небезпечна хвороба, яка уражає нервову систему людини. Хвороба спостерігається тільки у певних місцевостях - зараження. В Україні енцефаліт трапляється досить рідко. Однак слід пам’ятати - після прогулянки в лісі необхідно ретельно оглянути поверхню свого тіла, перевдягтися та перевірити, чи непроникли кліщі у одяг.

Небезпечний для людини також коростяний кліщ — він збудник неприємного захворювання, яка називається короста. Він крихітний (завбільшки 1 мм) паразит, який живиться клітинами шкіри жертви, прогризаючи в ній вузенькі ходи, це спричинює нестерпний свербіж тіла. Зараження коростою може відбутися і унаслідок контакту із хворою людиною.

Також серед кліщів відомі рослиноїдні. Наприклад, павутинний кліщ — це небезпечний шкідник, що живиться клітинним соком сільськогосподарських і декоративних рослин. Про наявність шкідника на рослині може свідчити скупчення шару павутини на її нижній поверхні листків й черешку.

Закріплення знань і вмінь

1. На які ряди поділяються павукоподібні?

2. Назвіть представників павуків.

3. Назвіть представників кліщів.

4. За якими особливостями будови тіла павуки відрізняються від кліщів?

5. Які хвороби можуть поширювати іксодові кліщі?

Підведення підсумків

Серед павуків трапляються окремі види, отрута яких небезпечна для людини, а серед кліщів є багато паразитів, що переносять збудників тяжких інфекційних хвороб.

Надання домашнього завдання

-прочитати параграф 21 в підручнику Біологія для 8 класу – Межжерін С.,

-дати відповідь на запитання,

-інше.

За підручником Біологія 8 клас - Межжерін С.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.