Конспект уроку: Основні процеси життєдіяльності тварини

07.08.2013
4657 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Основні процеси життєдіяльності тварини
Мета уроку:

сформувати в учнів знання про особливості і основні процеси життєдіяльності тварин; познайомити їх з основними процесами, такими як ріст, обмін речовин, розмноження, живлення, дихання;

розвивати в учнів класу вміння порівнювати різні біологічні процеси властиві живим організмам;

виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу рідного краю.

Тип уроку:
урок зосвоєння нових знань
Терміни і поняття:
рух,живлення, кровообіг, газообмін, розмноження, реакції, подразники, довкілля, орган, виділення, кровообіг, дихання, розмноження
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

За допомогою бесіди виявити рівень знань учнів про тваринний світ і його різноманітність.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Пригадайте які процеси життєдіяльності були характерні для рослинних організмів. Як ви думаєте, які будуть актуальні і для тварин?

Основна частина уроку

Всім живим тваринам властиві різні процеси життєдіяльності. Серед них можна виділити:

  • рух,
  • живлення,
  • кровообіг,
  • газообмін,
  • розмноження,
  • реакції на подразники довкілля.

Функціонування всіх цих процесів забезпечує злагоджена постійна робота відповідних органів та їх систем.

Орган - це окрема частина організму, що знаходиться в певному місці, і при цьому характеризується властивими тільки йому особливостями будови та функціонуваня.

Органи, які спільно між собою виконують в тваринному організмі певні функції, формують систему органів.

Більша частина тварин має порожнину тіла, що представляє собою простір, який заповнений речовиною. В в цій порожнині розташовані внутрішні органи.

Системи органів забезпечують головні процеси життєдіяльності тварин.

Процеси життєдіяльності та органи, що їх забезпечують

Рух тварин забезпечує опорно-рухова система. Вона утворена скелетом і мускулатурою.

Скелет буває

  • зовнішнім (це кутикула в різних комахоподібних і ракоподібних членистоногих, черепашка молюсків),
  • внутрішнім (мають такий птахи, ссавці та ін.).

Скелет виконує такі функції:

  • захисну,
  • підтримує у постійному положенні внутрішні органи організму,
  • до нього приєднуються скелетні м’язи.

Саме скорочення цих м’язів забезпечують здійснення різноманітних рухів тварин: біг, ходьба, стрибки, здатність плавати чи літати.

Обмін речовин представляє собою сукупність процесів в результаті яких до організму надходять речовин, перетворюються в ньому, а також виводять назовні продуктів обміну та життєдіяльності.

Одну з найбільш важливх функцій організму, тобто обмін речовин, забезпечує живлення.

Всім тваринним організмам властиві різні способи живлення:

  • хижаки,
  • рослиноїдні тварини,
  • всеїдні тварини,
  • кровосисні,
  • паразитичні та ін.

Можуть живитися тварини завдяки існуванню травної системи. Органи, які її складають, забезпечують надходження, початкове оброблення, повне перетравлювання їжі та кінцеве всисання поживних речовин.

До складу органів травної системи входять (у ссавців):

  • ротова порожнина,
  • стравохід,
  • шлунок,
  • кишечник,
  • травні залози (слинні, підшлункова, печінка, та ін.).

Однак травна система відсутня у деяких паразитичних тварин, таких як стьожкові черви. Всі необхідні поживні речовини вони отримують через зовнішні, або внутрішні покриви. Крім цього у деяких тварин, таких як павуки травлення може бути позакишковим. Оскільки з отрутою, яка паралізує жертву, в її тіло надходять травні соки. Потім павуки висмоктують уже перетравлений вміст здобичі в рідкому стані.

Виділення - це процес очищення організму від різноманітних кінцевих, в більшості випадків шкідливих, продуктів обміну, які формуються в процесі життєдіяльності. В данний спосіб організми можуть підтримувати відносну постійну сталість власного внутрішнього середовища, так як без цього вони не можуть просто нормально існувати. У тварин классу ссавці до органів виділення відносяться нирки та шкіра, а у безхребетних представників – це спеціальні видільні трубочки.

Процес газообміну в тварин забезпечують органи дихання, які формують дихальну систему. Наскільки відомо, процес дихання заключається в тому, що кисень потрапляє в організм, а вуглекислий газ навпаки з нього виводиться. В тваринному організмі кисень розщеплює різноманітні органічні сполуки. В результаті цього звільняється енергія, яка необхідна для забезпечення всіх процесів життєдіяльності живих організмів.

Сама будова органів дихання, в більшості випадків, залежить від середовища, в якому мешкають тварини.

  • Мешканців водойм дихають киснем, який розчинений у воді. Для здійснення цього в них є зябра. Окремі дрібні водні тварини можуть здійснювати газообмін крізь тонкі покриви тіла.
  • Мешканці суходолу органи дихання мають легені, такі як у хребетнІ тварини, або ж трахеї - комах. Такі органи дають можливість ефективно використовувати кисень в атмосферному повітрі.
  • Крім цього атмосферним повітрям можуть дихаюти і ті водні тварини, прадавні предки яких мешкали на суходолі - це кити та дельфіни. Так як вони успадкували від них органи, якими можуть дихати тільки атмосферним повітрям. Тому вони змушені періодично випливати до поверхні води і таким чином захоплювати повітря.

Кровообіг здійснює кровоносна система. Призначена вона для транспортування різних речовин, таких як гази і поживні речовини, а також вона захищає організм від різноманітних паразитів та шкідливих речовин. В переважної більшості тварин існує спеціальний м’язовий пульсуючий орган, він називається серце. Забезпечує цей орган рух крові по судинам, це артерії, вени і капіляри.

Нервову регуляцію всіх функцій житттєдіяльності організму тварин здійснює нервова система. Завдяки її існуванню організми можуть швидко реагувати на різні подразники зовнішнього середовища. Нервова система більшості тварин складається з головного мозку, спинного мозку та нервів.

Мозок являється головним центром нервової системи, він не лише регулює діяльність всіх органів, а прицьому забезпечує складні форми поведінки тварин.

Так чим складніша будова у тварин головного мозку, тим складнішими будуть форми поведінки які їм притаманні.

З нервовою системою взаємодіють різні органи чуттів. Вони здатні сприймати певні типи подразників, До них входять органи зору, слуху, нюху, хімічного відчуття тощо.

Розмноження забезпечує статева система. Включає вона статеві залози, що утворюють статеві клітини. Так чоловічі статеві залози називаються сім’яники, а жіночі - яєчники.

Закріплення знань і вмінь

1. Які процеси життєдіяльності характерні для тварин?

2. Які відмінності в даному аспекті між тваринами і рослинами?

3. Які процеси спільні для тварини і рослини?

4. Дайте коротку характеристику кожному х головних процесів в життєдіяльності тварин.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.