Конспект уроку: Клас Ракоподібні. Загальна характеристика класу. Різноманітність ракоподібних. Л.Р. №5 Вивчення ознак пристосованості у зовнішній будові ракоподібних до середовища існування

26.11.2013
2521 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Клас Ракоподібні. Загальна характеристика класу. Різноманітність ракоподібних. Л.Р. №5 Вивчення ознак пристосованості у зовнішній будові ракоподібних до середовища існування
Мета уроку:

дати загальну характеристику класу Ракоподібні; розглянути і вивчити зовнішню будову ракоподібних, їх пристосування до середовища існування;розвивати уважність, вміння порівнювати і спів ставляти факти, робити на основі отриманої інформації узагальнюючі висновки;виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу України.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
членистоногі, ракоподібні, зябра, кутикула, клешні
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1.Які тварини ми називаємо членистоногими? Чому вони отримали таку назву?

2.Які ознаки притаманні членистоногим?

3.Назвіть основні особливості зовнішньої будови представників членистоногих?

4.Які особливості їх внутрішньої будови?

5.Дайте коротку характеристику кожній системі.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення учням теми і мети уроку.

Вступне слово:

Ракоподібні – це надзвичайно різноманітний підтип членистоногих. Сучасні вчені налічують більше 65 тис. сучасних видів (в Україні - більше 800). Найбільш поширеніші в Україні наступні види: довгопалий і широкопалий річкові раки, що відносяться до класу Вищі раки. Так широкопалого рака занесено до Міжнародної Червоної книги і Червоної книги України. Загальна чисельність і поширення даного виду обмежує діяльність людей: забруднення водойм, промисловий вилов тощо.

Основна частина уроку

Ознаки ракоподібних

Раки типові мешканці водойм, тому вони дихають за допомогою зябер. Їх кутикула позбавлена зовнішнього шару із жироподібної речовини, через що ці тварини зовсім не витримують пересихання. Органи виділення в них - це пара залоз, що через своє забарвлення отримали назву зелених. В них на голові містяться дві пари чутливих вусиків.

Зовнішня будова і процеси життєдіяльності

Особливості будови та процесів життєдіяльності представників ракоподібних рекомендується розглядати на прикладі рака річкового.

Так річкові раки населяють лише водойми з чистою водою та високим вмістом кисню. Саме тому їх вважають покажчиками незабруднених водойм. Раки вдень ховаються в свої підводних норах або під різними колодами, каменями чи серед коренів рослин. Вночі вони виходять на полювання.

Повзають раки за допомогою довгих ходильних ніг, також можуть спиратись й на клешні. Раки живуть 20 років і можуть досягати в довжину до 25 см та ваги до 200 г.

Тіло рака складається з головогрудей, зверху вкритимі суцільним панциром, і черевця, яке складається з сегментів, що вкриті щитками. В самок черевце дещо ширше за головогрудний відділ, а в самців - вужче.

В передній частині тіла на рухомих стебельцях містять складні очі. На головогрудях знаходяться дві пари вусиків та кінцівки, що утворюють ротовий апарат . Він складається з трьох пар щелеп і трьох пар ногощелеп. Також на голово грудях є п’ять пар ходильних ніг. А на першій парі ходильних ніг розвинені клешні. Вони призначені для захисту від ворогів, захоплення їжі і її шматування. Менші клешні містять й на наступних двох парах ходильних ніг. 6 пар кінцівок розташовані й на черевці. Ніжки останньої пари розширені й разом із анальною пластинкою, якою кінчається черевце, формують віялоподібний хвостовий плавець. Рак, підгрібаючи під себе воду, здатний швидко плавати, пересуваючись заднім кінцем вперед. Разом у нього 19 пар кінцівок.

Рак річковий - всеїдна тварина. Може живитись водяними рослинами, та дрібними тваринами (ракоподібними, червами, молюсками, рибою, личинками комах, пуголовками і т.п.), а також рештками організмів. Здалеку може відчувати запах їжі за допомогою досить добре розвинених органів нюху.

Розмножуються раки в жовтні або листопаді. Самка прикріплює вже запліднені ікринки до власних черевних ніжок. Наприкінці весни чи на початку літа із цих ікринок виходять молоді рачки, схожі на дорослих (це прямий розвиток). В певний період молоді раки тримаються під черевцем самки та лише згодом переходять до зовсім самостійного життя.

Різноманітність ракоподібних

До вищих раків відносяться також креветки, омари, раки-самітники лангусти, краби і багато подібних. Це не тільки мешканці морів та прісних водойм, також серед них існують види (наприклад, деякі краби, мокриці), що заселили вологі місця на суходолі.

Досить цікаво, що багатьом представникам класу Вищі раки властиві складні форми поведінки, такі, як шлюбна, турбота про власних нащадків, будівельні, мисливські інстинкти та захист від ворогів.

Так складні будівельні інстинкти властиві, наприклад, ракам-богомолам. Саме ці тварини можуть будувати собі нори різного призначення, наприклад, для полювання на здобич або для зимівлі тощо. В час коли з’являються креветки або дрібна рибка, рак миттєво вистрибує зі своєї нори, хапає та вбиває здобич досить потужною другою парою ногощелеп, яка за будовою нагадує пару перших ніг комах-богомолів (мабуть, звідси й назва раків). А ударами ногощелеп окремі види раків-богомолів можуть пробивати панцири крабів чи креветок.

Крім цього вищим ракам властиві й певні форми спілкування. Так, ваблячі краби в разі небезпеки можуть стукати клешнями по дну, таким чином сповіщаючи інших про цю небезпеку. Глибоководні види спілкуються між собою за допомогою органів свічення, які розташовані на кінцівках, вздовж бічних частин панцира й на черевному боці його тіла.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота№5

Зовнішня будова рака річкового

Тема: Вивчення ознак пристосованості у зовнішній будові ракоподібних до середовища мешкання.

Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: живі або фіксовані довгопалі річкові раки, пінцети.

Хід роботи:

1. Ознайомтесь з поділом тіла річкового рака на відділи, зазначте його забарвлення.

2. Знайдіть складні очі рака.

3. Знайдіть хвостовий плавець рака і розгляньте, з яких елементів він складається.

4. Ознайомтесь з будовою кінцівок річкового рака.

5. Запишіть у зошит висновки, зроблені на підставі дослідження. У висновках зазначте риси пристосованості річкового рака до середовища мешкання.

Бесіда:

1. Вкажіть, які риси притаманні ракоподібним?

2. Назвіть кінцівки рака?

3. Охарактеризуйте будову ротового апарату раків?

4. Які вам відомі представники класу Вищі раки?

5. Подумайте, чому в ракоподібних помітили таку закономірність, що чим більші розміри тіла рака, тим краще розвинена дихальна система та кровоносні судини?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

-дати відповідь на запитання,

-інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.