Конспект уроку: Значення водоростей у природі та житті людини

04.12.2013
1343 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Значення водоростей у природі та житті людини
Мета уроку:

закріпити знання учнів щодо будови та різноманітності водоростей; розвивати вміння характеризувати різноманітність водоростей та визначати їх значення у природі й значення для людини.

Тип уроку:
закріплення та узагальнення знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учителя та школярів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Що покладено у основу поділу водоростей на відділи?

2. Чим відрізняється відділ Діатомові водорості від інших водоростей?

3. Охарактеризуй особливості будови червоних водоростей.

4. Що саме за особливості будови особливі для бурих водоростей?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Водорості - найдавніші організми, які населяють нашу планету. Ще на початку розвитку існування на Землі водорості являлись першими фотосинтезуючими рослинами, що здійснили важливу функцію - збагатили атмосферу киснем. Саме це створило передумови для подальшого розвитку наземних рослин й тварин. Водорості дали початок рослинам, які вийшли на суходіл.

Основна частина уроку

Водорості - це потужні утворювачі органічної речовини, вони початкова ланка харчового ланцюга різних біоценозів водойм. За один рік водорості створюють у середньому 550 млрд тонн органічної речовини.

Червоні водорості являється утворювачами рифів. Давній бар'єрний риф, який тягнеться від м. Броди у Львівськой області аж до м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, отримав назву Товтри. Рифові вапняки - це цінний будівельний матеріал. З рифами пов'язані поклади алюмінію, бокситів, нафти. Дякуючи водоростям ми зараз маємо крейду, якою пишемо. Водоростям відноситься помітна функцію в кругообігу Кальцію й Силіцію. Відмерлі водорості створюють органічний мул сапропель, котрий широко застосовують яким способом добриво.

За чимало тисячоліть з черепашок вимерлих водоростей сформувались товщі вапняків потужністю аж до 200 м. В Австралії являється гори, що виникли дякуючи водоростям. їхнє висота біля 1 100 м.

В сприятливі періоди водорості, головним чином одноклітинні, мають здатність швидко розмножуватися та викликати «цвітіння» води. У 1см3 води здатний міститися майже 1 мільйон клітин водоростей. Тому вода набуває зеленого кольору. Подібне явище згубно діє на рибу й інші живі організми різних водойм. Шкідлива така вода для людини. Котра уникнути отруєнь, не треба вживати воду із відкритих водойм. Надмірне розростання водоростей заважає навіть судноплавству, роботі шлюзів і т.п.

Широко застосовує водорості людина. Так велике значення отримали бурі, червоні і зелені водорості. З них одержують лаки та фарби, ліки і поживу (ламінарія), папір й тканини, йод, бром й замінники крові, клей й пластмаси, корм для свійської худоби, агар-агар, добрива. Агар-агар - це драглиста речовина, котру застосовують для виробництва мармеладу, желе, морозива т.п. Значної кількості агару потребує мікробіологічна промисловість. Зелені водорості, розташований хламідомонаду, застосовують для біологічних методів очищення забрудненихстічних вод. На основі водорості хлорели виготовляють цінні харчові й вітамінні добавки для людини й тварин.

Діатоміти, утворені із діатомових водоростей, представляють собою пухку й пористу осадову породу білого чи світло-сірого кольору, яка отримала високу поглинальну здатність. їхнє широко застосовують в будівництві для виготовлення легкої цегли і добавок до цементу. В медичній, хімічній й харчовій промисловості діатоміти використовують в формі різних фільтрів. Якщо діатоміти просочити певними речовинами, то можна отримати вибухівку - динаміт, що уперше зробив вкінці XIX ст. шведський інженер Альфред Нобель.

Закріплення знань і вмінь

1. Вкажіть спільні ознаки, особливі для будови усіх водоростей.

2. Котре промислове значення отримали водорості?

3. Що водорості являється джерелом йоду?

4. Проаналізуй можливості водоростей існувати на суходолі.

5. Охарактеризуй способи розмноження, властиві водоростям.

6. Докажіть, що одноклітинна водорість являється окремим організмом.

7. В крупної морської водорості макроцистиса існують утвори, які допомагають їй міцно утримуватися за дно; поверхня водорості укрита шаром своєрідної «кори»; спороношення здійснюється у структурах, які нагадують плоди квіткових рослин. Висловіть власну думку щодо того, чому макроцистис все-таки відносять до нижчих рослин.

8. Невеличка водойма, в якій жили хламідомонади, висохла. За декілька місяців випали рясні дощі, й водойма знову заповнилася водою. Поміркуй, меже в водоймі чи ні відновитися існування хламідомонад.

Водорості збагатили нашу земну атмосферу киснем, яке створило умови для існування на суходолі, та дали початок першим наземним рослинам. В сучасній біосфері водорості являються одним з основних джерел формування кисню й являється початковою ланкою живлення у всіх водних екосистемах. Людина навчилася вико¬ристовувати водорості для власних потреб.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 27 в підручнику Біологія для 7 класу – Ільченко В,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.