Конспект уроку: Вступ. Біологія – наука про живу природу. Різноманітність живих організмів


 
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
08.02.2013

Тема уроку:
Вступ. Біологія – наука про живу природу. Різноманітність живих організмів
Мета уроку:
познайомити учнів з біологією – наукою, що вивчає живу природу, на основі чого сформувати уявлення про неї як науку, що займається вивченням живих організмів; розширити знання про відмінність між живою і неживою природою; надати основні поняття; розвивати
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань
Терміни і поняття:
біологія і біологічні науки: ботаніка, систематика, бактеріологія, зоологія, мікологія, анатомія, морфологія, фізіологія, екологія, дихання: автотрофне і гетеротрофне, вид, царство таксон

Хід уроку

  Організаційний момент

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх

  Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Фронтальна бесіда

з’ясувати знання учнів щодо живих організмів і неживої природи; визначити про які науки учням уже відомо.

  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання

чим відрізняються живі організми від неживої природи?

  Основна частина уроку

Біологія

- це наука, яка вивчає живі організми, а також їх взаємодію між собою. Її мета – це вивчення характерних закономірностей всіх проявів живого і подальше розкриття сутності життя і систематизація живих істот.

Область біології, що займається вивченням рослин називається ботаніка. Тварин же вивчає така наука як зоологія. Крім цього виділяються і інші біологічні дисципліни:

Альгологія
— наука про водорості.
Акарологія
— наука що вивчає кліщів.
Антропологія
— наука, яка вивчає природу людини, її походження та розвиток.
Арахнологія
— вчення про павукоподібних.
Бактеріологія
— вивчає будову, життя і характеристику бактерій.
Батрахологія
— вивчає земноводних.
Біохімія
— вивчає хімічний склад організмів і хімічні процеси, що відбуваються в організмах.
Бріологія
— вивчає мохоподібних.
Вірусологія
— галузь, яка вивчає віруси людини, тварин, рослин і ін.
Валеологія
— дисципліна, що вивчає формування й збереження здоров'я.
Екологія
— розділ біології, який вивчає взаємовідносини між живими організмами та їхнім середовищем.
Іхтіологія
— наука, що вивчає риб.
Орнітологія
— наука, що вивчає птахів.
Фізіологія
— вивчає органи та життєві функції організму.

Вчені-біологи вивчають живі організми, починаючи від найбільш простіших амеб, які складаються лише з однієї клітини, і закінчуючи високорозвиненою людиною.

Вправа: визначити ознаки живого.

Рослина поглинає воду, сонячне випромінювання і вуглекислий газ, проводить фотосинтез і таким чином живиться. Сталактити та сталагміти – це кам’яні нарости створені із солей кальцію в підземних печерах, вони збільшуються з кожен рік. Отже, вони ростуть. Дельфін підстрибує з води, вдихає повітря, таким чином він дихає. Синичка кожного дня приносить пташенятам гусінь і комашок. Вони їдять, в результаті збільшуються у розмірах. Соняшник може рухаєтись, повертаючи квітки до сонця. Кульбаба вітром поширює парашутики з насінинками, з них виростають нові рослинки. Це розмноження. Після дощу ріка поповнюється водою – це називається живленням річки. В вершині гори є кратер активного вулкану, який періодично викидає дим – це дихання вулкану. З дуже великої гранітної брили за допомогою подрібнення виробляють щебінь - каменів стає набагато більше, отже – це розмноження. Дюни та бархани можуть рухаютися, коли вітер піднімає пісок.

  Закріплення знань і вмінь

Заповнити таблицю:

Біологічна наука Організм який вивчає

  Підведення підсумків

Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки

  Надання домашнього завдання

прочитати параграф,

дати відповідь на запитання,

інше.


 Сподобався урок? Поділись з іншими

  Залишити коментар

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.