Конспект уроку: Внутрішня будова та функції листка. Лабораторна робота N 8 «Внутрішня будова листка у зв’язку з його функціями»

05.08.2013
2150 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Внутрішня будова та функції листка. Лабораторна робота N 8 «Внутрішня будова листка у зв’язку з його функціями»
Мета уроку:

ознайомити учнів з особливостями внутрішньої будови листка та розглянути основні типи тканин які містяться в ньому, визначити основні процеси які протікають в листку рослини;

розвивати вміння пов’язувати функції листка з особливостями його внутрішньої будови;

виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
губчаста тканина, стовпчаста тканина, замикаючі клітини, продихи, судинно-волокнисті пучки
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1. Що собою являє листок?

2. Як називається головна частина листка?

3. Що таке черешок і де він знаходиться?

4. Як називаються листки, які мають та не мають черешків?

5. Що таке жилкування та які типи жилкування існують?

6. Які існують типи розміщення листків на стеблі?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

- Згадати які вже типи тканин були вивчені та які функції виконує кожен з них.

Основна частина уроку

Внутрішня будова листка

Головною тканиною листка будь якої рослини являється мезофіл. В його клітинах міститься значна кількість хлоропластів, саме в яких відбувається фотосинтез. Його клітини мають, за звичай, округлу або видовжену форму, клітинні оболонки в них дуже тонкі й незадерев’янілі.

Щільний шар клітин, які розташовані біля верхньої частини листка, формує стовпчасту хлоренхіму. Клітини її мають дещо видовжену форму й розміщені дуже щільно, розташовуються перпендикулярно до зовнішньої поверхні листка для спрощення проникнення проміння сонця в глиб мезофілу.

Клітинний шар розміщений біля нижнього боку листкової платинки - губчаста хлоренхіма. Її клітини отримали округлу форму, розміщені нещільно, а міжклітинний простір досить сильно розвинений. Це все необхідно для покращення аерації мезофілу.

Покривна тканина листкової поверхні - епідерма. Будова її залежить виключно від умов і виражається в загальній товщині клітинних оболонок та кутикул, а також наявності різноманітних типів трихом, розміщенні і кількості продихів.

Такі провідні тканини як ксилема і флоема з’єднані в замкнуті провідні пучки, що спільно з клітинами оточують їх, формуючи жилки.

Такий тип як арматурні тканини представлені в листку коленхімою та склеренхімою. Найбільше механічних клітин знаходиться навколо провідних пучків, а також біля епідерми.

Газообмін відбувається крізь спеціальні продихи. Складаються вони з отвору в епідермі, так званої продихової щілини, а також двох замикаючих клітин, які мають бобоподібну форму.

Функції листка

Листок виконує досить важливі функції, які підтримують життєдіяльність рослин:

  • фотосинтез,
  • дихання,
  • транспірація або випаровування,
  • гутація або виділення води у формі крапель,
  • вегетативне розмноження,
  • запасання води і органічних речовин,
  • видозмінені листки деяких видів рослин, такі як вусики, колючки, ловчі апарати, також виконують цілий ряд важливих функцій, дякуючи яким рослина пристосовується до умов навколишнього середовища.

Головні фізіологічні процеси, які відбуваються у зеленій м'якоті листа, тобто мезофілі, - це фотосинтез та дихання.

Зміст фотосинтезу заключається в тому, що проходить поглинання вуглекислого газу і води із навколишнього середовища та наступне перетворення їх на органічні сполуки під дією фотосинтетичного пігменту, так званого хлорофілу за участю поглиненої енергії світла сонця.

Дихання - це зворотний фотосинтезу процес. При ньому органічні речовини окислюються і звільняють енергію, що необхідна рослинам для підтримання життєдіяльності. Процес дихання - всмоктування кисню і відповідно - виділенням вуглекислого газу в атмосферу. Однак інтенсивність фотосинтезу вища за інтенсивність дихання, в результаті чого набагато більша кількість кисню виділяється, ніж поглинається в процесі дихання.

Замикаючі клітини в собі містять хлоропласти. В світлу пору доби в них відбувається фотосинтез, в наслідок чого в протопластах підвищується концентрація органічних речовин. І відповідно до законів осмосу клітини починають втягувати воду і розбухають. Продихова щілина відкривається, в результаті чого повітря заходить в міжклітинний простір, таким чином забезпечуючи мезофіл вуглекислим газом, вода при цьому випаровується, формуючи тягу в провідній системі.

Вночі фотосинтез зупиняється, а вміст розчинених у протопласті речовин знижується, таким чином замикаючі клітини втрачають воду, а щілина поступово закривається. В випадку нестачі води в середині замикаючих клітин падає тургор і продихи починають закриватися, зменшуючи таким чином транспірацію. В разі надлишку води клітини починають розбухати, а щілина відкривається і весь надлишок води випаровується.

Закріплення знань і вмінь

V. Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота N 8. Внутрішня будова листкау зв’язку з його функціями

Мета: з’ясувати особливості внутрішньої будови рослинного листка та визначити їїзв’язок з функціями, які він виконує.

Обладнання й матеріали: біологічний мікроскоп, листки рослини (на вибір учителя: пеларгонії чи традесканції), мікропрепарати поперечних зрізів, підручник, зошит.

Хід роботи

1. Підготуйте мікропрепарат шкіри листка. Розгляньте його за допомогою мікроскопу та знайдіть продихи. Відзначте особливості їхньої будови та функцій і занесіть данні доу таблиці.

2. Уважно розгляньте шкірку листка. Відзначте особливості її будови і функцій. Занесіть дані до таблиці.

3. На мікропрепараті також розгляньте стовпчасту тканину. Відзначте особливості її будови і функцій. Занесіть данні до таблиці.

4. На мікропрепараті розгляньте губчасту тканину. Відзначте особливості її будови та функцій. Данні занесіть до таблиці.

5. На мікропрепараті розгляньте жилку. Відзначте особливості її будови та функцій. Данні занесіть до таблиці.

Структура листкаБудоваФункції
Шкірка
Стовпчаста тканина
Губчаста тканина
Продихи
Жилки

6. Зробіть висновок про взаємозв’язок внутрішньої будови листка та виконуваних ним функцій

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.