Конспект уроку: Поширення плодів і насіння

25.11.2013
1354 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Поширення плодів і насіння
Мета уроку:

познайомити учнів з особливостями поширення плодів і насіння; розвивати вміння визначати засоби пристосованості плодів і насіння до поширення в просторі.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя й учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда для повторення теми «Насінина»

1. Яка будова насіння?

2. Поясніть, як утворюється насіння?

3. Наведіть приклади рослин, у яких насіння складається із однієї, двох сім’ядоль.

4. Поясніть, чим відрізняється між собою насіння однодольних та дводольних рослин?

5.Які умови потрібні для проростання насіння?

6. Поясніть, чому насіння потрібно висівати в пухкий ґрунт.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Повідомити учням тему і мету поточного уроку сформулювати завдання на урок.
Основна частина уроку

Розповсюдження плодів та насіння.

Для продовження власного роду будь-яка рослина, як ми уже переконалися, намагається дати найбільше насіння. Однак ж плоди із насінням повинні бути розселені на зовсім нові території. Та про це вже подбала природа. Рослини отримали дуже багато пристосувань для розповсюдження плодів та насіння на досить значні відстані - від декількох метрів до кілометрів, й нерідко і сотні, навіть тисячі, кілометрів. Розповсюдження плодів та насіння являється важливим фактором для широкого освоєння рослинами території й виживання виду. В цьому рослинам допомагають вода, вітер, тварини й людина.

Найпростіший спосіб розповсюдження плодів й насіння – їхнє розкидання. Так наприклад, в жовтої акації й розрив-трави зрілі плоди при своєму підсиханні з силою лопаються та відкидають насіння на велику відстань. Особливі пристосування до самопоширення отримали подібні рослини, як грабельки, ковила, вівсюг. Розкидають власне насіння також плоди бобів, гороху, квасолі. Саме тому плоди даних рослин необхідно збирати, не чекаючи, доки вони зовсім висохнуть. Інакше вони розкриються, розкидають насіння, та врожай буде втрачений.

В багатьох рослин плоди й насіння поширюється вітром. Для даного вони отримали різні парусні пристосування, досить малі розміри і вагу насіння. Так наприклад, насіння тополі, верби, іван-чаю і інших рослин вкрите білими пухнастими волосками, які виросли на його шкірі. Падаючи із гілок, подібне насіння поширюється вітром на чималі відстані, скупчується на землі, ніби сніг. Вітром розповсюджуються плоди кульбаби.

В в'яза, клена – це плоди-крилатки. Падаючи із гілок, вони досить швидко крутяться в повітрі, дякуючи чому довго не падають на землю, розповсюджуються вітром й опиняються далеко від дерева. Окремі рослини степів, так наприклад, лещиця, кермек, залізняк відриваються від поверхні землі повністю, й вітер «перекочує» їх по полю, розсіюючи таким чином насіння на чималі відстані. За подібне пристосування в народі їхніх звуть «перекотиполе».

В рослин, що отримали соковиті плоди (черемха, горобина, калина), насіння розповсюджують тварини. Птахи й звірі поїдають соковиті плоди, котрі не перетравлюються в їхній травній системі й, виходячи із кишечника, попадають в ґрунт. Сім'янки лопуха чіпляються до хутра тварин чи одягу людини, та плоди опиняються далеко від самої рослин, на котрих достигли.

Вода теж викликає поширенню тих плодів й насіння, що отримали здатність плавати по поверхні води. Водою поширюються плоди вільхи, осоки і інших рослин.

Значна функцію в поширенні плодів й насіння відноситься людині.

Із одного боку, вона цілеспрямовано розповсюджує насіння корисних рослин, і іноді й бур'янів. Нерідко в момент перевезення вантажів залізничним, автомобільним і авіатранспортом здатні розповсюджуватися бур'яни. Таким чином потрапили у нашу країну злісні бур'яни, так наприклад, злинка канадська, амброзія полинолиста.

Закріплення знань і вмінь

1. Що пристосування отримали плоди до розповсюдження вітром?

2. Що плоди та насіння розповсюджуються тваринами?

3. Що функцію плодів в житті людини?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 20 у підручнику Біологія для 7 класу - Ільченко У.,

- дати відповідь на питання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.