Конспект уроку: Плауноподібні

05.12.2013
1385 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Плауноподібні
Мета уроку:

познайомитися із плауноподібними, як одним з відділів сучасних і давніх вищих спорових рослин, розглянути їхнє розповсюдження, особливості будови та розмноження; вдосконалювати уміння визначати представників плауноподібних

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учителя та школярів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Де розповсюджені та у яких умовах мешкають мохоподібні?

2. Назвіть прогресивні, які ознаки можна указати в будові мохоподібних, якщо зрівнювати їх з водоростями?

3. Чому мохоподібні досить чутливі до браку води?

4. Назвіть представників відділу Мохоподібні.

5. Назвіть особливості будови маршанції мінливої?

6. Зрівняй будову й процеси життєдіяльності зозулиного льону й сфагнуму.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Розглядаючи «дерево життя» рослин, ви маєте можливість помітити, що від вже відомої вам групи риніофітів біля 400 млн років назад з’явилися три рівноцінні гілки спорових рослин: папоротеподібні, плауноподібні і хвощеподібні рослини. Предками сучасних плаунів являлись деревоподібні рослини лепідодендрони та сигілярії, стовбури котрих сягали гігантських розмірів - більш ніж 20 метрів.

Основна частина уроку

Поширення

Схили берегів, на котрих росли, поступово підмивалися водою. Отримавши слабо розвинену кореневу систему, плауноподібні й інші спорові рослини падали в воду, течією відносились в низини, де потім їх засипали пісок і мул. Без доступу кисню й під великим тиском з них за сотні мільйонів років сформувалися поклади кам'яного вугілля. Потомки давніх гігантів - сучасні плауни.

В сучасній флорі відомо вже більше аніж 1 000 видів плауноподібних. У Україні плауноподібних лиш 12 видів. Найбільша видова різноманітність плаунів специфічна для тропічної та субтропічної кліматичних зон. Зустрічаються поміж плаунів трав'янисті рослини, виткі ліани, які сягають 20 м увисоту, вживав і епіфіти, що мешкають на інших рослинах. В помірних широтах вони зустрічаються, переважно, в хвойних й мішаних лісах яким чином на рівнині, так та у горах.

Особливості будови

Сучасні представники відділу Плауноподібні – це багаторічні, трав'янисті, здебільшого вічнозелені рослини. Їхній пагін вилчасто галузиться. Стебла плаунів весь час наростають верхівкою та, розростаючись, створюють концентричні зарості, так звані «відьмині кільця». Саме так, найстаріші пагони будуть в центрі, а молоді розташовані навколо по краю.

В плаунів, на відміну від окремих мохоподібних, вже виникають справжні листки, стебла та коріння. Коріння не лише закріплюють рослину у ґрунті, однак і вбирають воду й мінеральні солі. Стебло здатне потовщуватися. Провідні тканини розташовані у центрі стебла. Досить мілкі лінійно-ланцетні листочки плаунів розміщені на стеблі по спіралі настільки щільно, що зовсім його закривають.

Особливості розмноження

Пла¬уни, як й мохоподібні, розмножу¬ються спорами. Спори в плаунів формуються в спеціальних органах - спорангіях, котрі розташовані в пазухах деяких листочків чи зібрані в спороносні колоски. Подібні колоски утворені видозміненими листочками, щільно розміщеними один поруч одного.

В плауна булавовидного спори однакові за своїми розмірами й його розвиток типовий для вищих спорових рослин. Проростання спор тривалі роки було загадкою, й лише вкінці XIX ст. вдалося виявити умови формування заростку.

Потрапивши у землю, спори проростають через 4-8 років в безхлорофільні заростки, що отримали форму барильця. Виявити їх неозброєним оком досить важко. На нижній частині заростку формуються ризоїди, а на верхній - чоловічі і жіночі статеві органи. Саме так, статевим поколінням плауна являється підземний заросток.

Після запліднення, для здійснення котрого обов'язково потрібна вода, формується зигота, а із неї виростає спорофіт. Його ми й називаємо плауном, в той час коли гаметофіта ми ніколи не бачимо: він має малі розміри та мешкає під землею.

Слід зазначити, що у окремих плауноподібних, в тому числі селагінели, спори неоднакові за розмірами: досить великої - макроспори і мілкі - мікроспори. Різноспоровість, що стає характерною для усіх вищих насінних рослин й володіє велике значення для існування на суходолі, уперше з'являється в плауноподібних.

Закріплення знань і вмінь

1. Назвіть, яку будову отримали плауноподібні?

2. Де розповсюджені плауни?

3. Докажи, що плауни відносяться до вищих рослин.

4. Вкажіть, яким способом здебільшого розмножуються плауни? Розясни, чому.

5. Схарактеризуй відділ Плауноподібні за місцем в системі органічного світу. Спробуйте пояснити умови, які привели до виникнення плаунів, й функцію плаунів у історичному розвитку рослинного світу.

Плауни - це найдавніші спорові рослини, в котрих в процесі пристосування до існування на суходолі ускладнюється будова тіла. В них виникають справжні пагони й коріння, котрі не тільки утримують рослину у грунті, а і вбирають з нього поживні речовини. В життєвому циклі розвитку має перевагу нестатеве покоління, тобто спорофіт.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на питання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.