Конспект уроку: Хвощеподібні. Лабораторна робота №13 «Будова плавуна булавовидного і хвоща польового»

05.12.2013
1694 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Хвощеподібні. Лабораторна робота №13 «Будова плавуна булавовидного і хвоща польового»
Мета уроку:

розглянути головні особливості будови хвощеподібних і їхніх розмноження, познайомитися із представниками даного відділу і проаналізувати закономірності їхніх розповсюдження; вдосконалювати уміння порівнювати і аналізувати будову плавуна булавовидного і хвоща польового

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учителя і школярів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Опишіть повний цикл розвитку рівноспорового плауна.

2. Вкажіть, які плауноподібні розповсюджені в вашій місцевості?

3. Зрівняйте будову плауноподібних й мохоподібних.

4. Складіть модель організації рослин із відділу Плауноподібні.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Перебуваючи вкінці весни неподалік водойм або на луках, ви, мабудь, звертали увагу на малі трав'янисті рослини, подібні на маленькі сосонки, із жорстким стеблом та дрібними лускатими листочками. Вони відносяться до відділу Хвощеподібні.

Основна частина уроку

ВІДДІЛ ХВОЩЕПОДІБНІ

Будова хвощеподібних

Особливості їхньої будови можна розгледіти на прикладі хвоща польового. На відміну від плаунів, пагін його почленований на вузли і міжвузля. В вузлах стебла кільцями розташовуються бічні гілочки. Листки - в формі вузьких зубчиків, які охоплюють стебло, утворюючи, таким чином, піхву, яка прикриває вузол з ніжною твірною тканиною, котра забезпечує ріст рослин в висоту. Зростає хвощ дякуючи збільшенню міжвузлів. Даний ріст зветься вставним, чи інтеркалярним.

Адже листки в хвоща польового недорозвинені, тому процес фотосинтезу здійснює стебло. В стеблі хвоща чимало кремнезему, саме тому воно жорстке на дотик. Хвощ польовий і більшість інших хвощів, володіє однорічним пагоном. На зиму у грунті залишаються підземні пагони (кореневища із бульбочками) з запасом поживних речовин в ньому. Навесні формуються спеціалізовані безхлорофільні пагони, що влітку відмирають та замість них виникають зелені фотосинтезуючі. Коли хвощ польовий поселяється на городах або полях, боротися із ним важко, так як він володіє досить добре розвинене кореневище.

Розмноження хвощеподібних

В життєвому циклі хвощеподібних і в більшості спорових рослин (окрім мохів), переважає спорофіт. Представлений він безхлорофільним весняним пагоном. На його верхівці розвивається спороносний колосок з спорангіями. В них достигають спори, що отримали характерні вирости - елатери (з грец. «елатор» - «погонич»). З допомогою елатер ці спори зчіплюються у клубочки і розповсюджуються вітром. Проростати спори здатні тільки в вологому ґрунті, де із них виростає заросток. Має він вид зеленої розчленованої пластинки. Подальший розвиток хвоща схожий до розвитку плаунів.

Розповсюдження й різноманітність хвощеподібних

Хвощеподібні з'явилися майже одночасно із плаунами біля 400 млн років саме тому. Вимерлі рослини являлись здебільшого деревами 30 м увисоту.

Сучасні хвощеподібні - це винятково трав'янисті рослини. В світовій флорі їхнє відомо біля 30 видів, з котрих у Україні росте лиш 9. Хвощеподібні розповсюджені на усіх континентах, немає їхніх лиш у Австралії й Новій Зеландії. Всі види хвощів вологолюбні. їхнє можна знайти на болотах, луках, берегах водойм, в лісах й на полях. Навіть назви різноманітних видів хвощів пов'язані з середовищем їхніх життя (хвощ польовий, хвощ болотяний, хвощ лісовий т.п.). В Карпатах й на Поліссі зростає хвощ крупний увисоту до 1 метра. Це найдавніший за своїм походженням в вітчизняній флорі хвощ.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота №13

БУДОВА ПЛАУНА БУЛАВОВИДНОГО ТА ХВОЩА ПОЛЬОВОГО

Мета: познайомиитися із особливостями будови плауна булавовидного та хвоща польового.

Обладнання: мікроскоп, живі чи гербарні зразки плауна булавовидного та хвоща польового (весняні й літні пагони), пінцет, лупа.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте зовнішню будову плауна булавовидного (його нестатеве покоління). Замалюйте в зошит і позначте на малюнку його стебло, листочки, спороносні колоски і додаткові коріння. Зверніть свою увагу на тип галуження стебла плауна.

2. Розгляньте зовнішню будову весняного пагона хвоща польового.

3. Розгляньте зовнішню будову літнього пагона хвоща польового. Віднайдіть на ньому кореневище із додатковими коренями, листки, стебло, вузли, міжвузля. У зошит замалюйте літній пагін рослини й зробіть відповідні позначення.

4. З допомогою лупи уважно розгляньте спороносний колосок хвоща. Віднайдіть шестикутні щитки з спорами.

5. За гербарними зразками зрівняйте будову хвоща й плауна.

6. Докажіть, що хвощ польовий і плаун булавовидний відносяться до спорових рослин.

7. Зробіть висновок щодо особливості будови плауна булавовидного й хвоща польового.

Хвощі - це багаторічні трав'янисті рослини. Панівним поколінням в їхньому життєвому циклі є спорофіт. Основні ознаки хвощеподібних наступні: розчленування стебла на вузли й міжвузля, недорозвинені листки в формі зубчиків. Хвощ польовий має 2 типи пагонів: весняний й літній, в котрих відкладається кремнезем.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на питання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.