Конспект уроку: Будова та різноманітність квіток. Суцвіття. Лабораторна робота N 9 «Будова й різноманітність квіток»

05.08.2013
1981 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Будова та різноманітність квіток. Суцвіття. Лабораторна робота N 9 «Будова й різноманітність квіток»
Мета уроку:

надати учням поняття про квітку як головний репродуктивний орган рослини і суцвіття, розкрити її суть, як видозміненого пагону, поглибити знання про будову рослинної квітки та біологічне значення її основних частин;

розвивати вміння виявляти подібність у будові і зовнішньому вигляді квіток різноманітних рослин, формувати вміння розпізнавати різні органи квітки;

виховувати естетичні цінності.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
квітка, статеве розмноження, тичинка, маточка, зав’язь, зачаток, спермій
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності учнів і класної кімнати до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1. Що таке вегетативне розмноження в рослин?

2. Які бувають його типи?

3. Що таке репродуктивні органи і які до них належать?

4. Як використовують вегетативне розмноження в господарстві?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Чи задумувались ви колись про те, яке значення для рослини мають квітки.

Основна частина уроку

Квітка та її будова

Квітка – це спеціальний орган насінного розмноження рослин. Вона представляє собою вкорочений та обмежений у своєму рості видозмінений пагін, що є репродуктивним, тобто генеративним органом.

У рослинній квітці розрізняють такі частини оцвітину, маточку і тичинки. Знаходяться вони в квітколожі. Це розширена частина квітконіжки. Квітконіжка представляє собою видовжене продовження стебла. В тому випадку, коли квітконіжки укорочені та непомітні, то такі квітки називаються сидячими. До них належить конюшина, подорожник, соняшник.

Оцвітина квітки складається з окремих чашолистиків, які утворюють віночок. Квіткова чашечка та віночок існують вільно-пелюсткові (наприклад, малина, грицики, шипшина) та зросло-пелюстковимі (дзвоники, картопля, кульбаба). У випадку, якщо в оцвітині квітки є ічашечка, і віночок, то така оцвітина називається подвійною, а коли віночок і чашечка не виділяється, то оцвітина проста.

Якщо крізь квітки можна уявно провести кілька площин симетрії, то їх називають правильними. До них належать такі рослини як яблуня, гвоздика. А якщо одну або навіть жодної — неправильними. Це відомі всім шавлія та квасоля.

Основні частини квітки рослини – це маточка і тичинка.

Тичинка утворюється пиляком та тичинковою ниточкою. Пиляк містить 4 гнізда, в яких формується пилок.

Маточка складається із нижньої дещо розширеної частини, так званої в’язі, видовженого стовпчика (може бути не в всіх квіток) та верхньої частини, яка називається приймочка маточки. На внутрішніх стінках рослинної зав’язі міститься один чи декілька насінних зачатків. Зовнішні покриви насінного зачатку між собою не зростаються, таким чином залишається отвір, який називається пилковхід. Із цього насінного зачатку в результаті запилення і запліднення формується насінина, а із зав’язі утворюється оплодень. Разом вони формують плід. Також інколи в утворенні плоду приймають участь деякі інші частини квітки, досить часто ним є квітколоже.

Різноманітність квіток

За положенням квітки розрізняють зав’язь нижню та верхню.

Ті квітки, які мають і маточки, і тичинки називаються двостатевими. А ті, що мають лише маточки - маточкові або ж лише тичинки – тичинкові. І перші і другі відносяться до одностатевих.

Тичинкові або ж маточкові квітки бувають розташовані на одній рослині, тоді вони називаються однодомними або на різних - дводомними.

Суцвіття

Квітки бувають як великими, так і дрібними. Великі квітки досить часто розміщені поодиноко (піон, тюльпан), а більш дрібні зібрані у спеціальні групи, так звані суцвіття. Їх мають такі рослини як соняшник, морква, конюшина і багато інших.

Чуцвіття збільшують вірогідність запилення і відповідно кількість плодів. Це в свою чергу сприяє зростанню чисельності рослин певного виду та розселенню.

За характером розгалуження основної осі та розташуванням квіток на ній суцвіття бувають прості та складні.

Прості суцвіття:

- китиця (грицики, гіацинт, наперстянка),

- колос (парусник і подорожник),

- качан (кукурудза та гадючник),

- зонтик (цибуля, дягель та ін),

- головка (люцерна, конюшина та ін),

- кошик (всі складноцвіті),

- щиток (груша, тощо),

- сережка (береза, горіх).

Складні суцвіття:

- зигзагоподібні суцвіття (косарики, дурман),

- завійка (живокіст),

- волоть (полин, материнка),

- несправжній зонтик (гвоздичні),

- складний зонтик,

- складна китиця (виноград, бузок),

- складний щиток (калина, деревій).

- складний колос (жито, пшениця).

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота N 9. Будова й різноманітність квіток

Мета: познайомитися на практиці з будовою та різноманітністю квіток; навчитись їх визначати.

Обладнання й матеріали: зразки та колекції рослин, які мають різні типи квіток, лупа, підручник, зошит.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте наявні к вас квітки. Зрівняйте між собою їхню будову.

2. У квітках знайдіть наступні елементи: маточку, тичинку, квітконіжку, квітколоже, оцвітину.

3. У зошитах замалюйте схему будови квітки, на якій позначте головні елементти квітки.

4. Відберіть квітку, яка має тичинку. В ній відокремте тичинку, а на ній знайдіть тичинкову нитку та пиляк.

5. У зошитах намалюйте тичинку, а на ній позначте тичинкову нитку та пиляк.

6. З квітки з маточкою відокремте маточку. Знайдіть на ній зав’язь, рильце маточки, стовпчик.

7. Замалюйте в зошит маточку та позначте основні її елементи.

8. Наявні у вас квітки розподіліть на дві групи. В першу зберіть квітки, які мають просту оцвітину, а іншу — з подвійною оцвітиною.

9. Підрахуйте скільки членів оцвітини в квітках.

10. Знайдіть серед квіток правильні й неправильні за симетрією.

11. Знайдіть одностатеві квітки та двостатеві.

12. На основі отриманих данних заповніть таблицю

РослинаТип оцвітиниКількість члеників оцвітиниЄ тичинки або маточкиТип симетрії

13.Зробіть висновок про функції які виконує кожна з частин квітки.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.