Конспект уроку: Фізіологічні системи органів людини

26.11.2013
6453 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Фізіологічні системи органів людини
Мета уроку:

познайомити учнів класу з головними відомими типами тканин, розкрити суть взаємозв’язку їх будови і функцій; дати визначення поняття гістологія, познайомитися з різноманітністю органів людини, їх фізіологічних і функціональних системам ; розвивати вміння порівнювати різні біологічні об’єкти, співставляти їх і всановлювати логічні висновки; виховувати бережливе відношення до фізіологічних систем власного організму.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
орган, фізіологічні системи, типи фізіологічних систем
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Що собою представляє тканина?

2. Які основні типи тканин характерні для людського організму?

3. В чому полягає різниця між різними типами тканин?

4. Наведіть приклади функцій кожного з типів тканин.

4. Що таке орган? З чого він складається?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення учням теми і мети уроку.

Проблемне питання:

- Всі органи в людському організмі функціонують окремо, чи якимось чином пов’язані між собою?

Основна частина уроку

Фізіологічна система представляє собою анатомічне чи функціональне об’єднання органів, які виконують у організмі спільну функцію.

Функціональна система являється взаємоузгодженим об’єднанням різних органів та фізіологічних систем, що спрямоване на досягнення певного корисного для організму результату.

Як уже булло сказано, органи, що виконують спільну функцію та об’єднуються в системи органів називають фізіологічними системами. В організмі будь-якої людини виділяють опорно-рухову, дихальну, кровоносну, травну, ендокринну, видільну, статеву, нервову системи і сенсорні системи.

Опорно-рухова система побудована із скелета й прикріплених до нього м'язів. Сам скелет та м'язи виконують функцію опори та руху тіла і дають йому змогу виконувати різні дії, також захищають внутрішні органи від негативних зовнішніх впливів.

Кровоносна система побудована з серця і кровоносних судин. До них належать: артерії, вени, капіляри. Такий орган, як серце, скорочується та проштовхує кров по кровоносних судинах. Завдяки йому і кровообігу органи людського тіла забезпечуються поживними речовинами та киснем й звільняються від вуглекислого газу і інших продуктів життєдіяльності. Крім цього, кровоносна система виконує терморегуляційну функцію. А ще вона здійснює взаємозв'язок усіх органів організму.

Дихальну систему формують легені і дихальні шляхи. Дихальні шляхи складаються з носової порожнини, носоглотки, глотки, гортані, трахеї, бронхів, бронхіол, альвеол. Головна функція цієї системи заклечається в забезпеченні дихання організму людини дякуючи газообміну між повітрям та кров'ю. Також вона приймає участь в виділенні продуктів обміну.

Травна система складається з травного тракту (ротової порожнини, глотки, стравоходу, шлунку, кишечнику) та травних залоз (слинних залоз, шлункових, підшлункових залоз, дрібних залоз кишечнику, печінки). Головна функція травної системи заклечається в живленні організму в результаті процесів перетравлення їжі і всмоктування поживних речовин в кров та лімфу.

Видільна система складається з нирок, сечовода, сечового міхура, сечівника. Вона виконує функцію виведення із людського організму продуктів обміну речовин та збереження сталості внутрішнього середовища, також підтримує водно-сольовий обміну.

Статева система здійснює функцію розмноження. Складається вона з жіночих (яєчники) та чоловічих (яєчка) статевих залоз і зовнішніх та внутрішніх статевих органів. В статевих залозах утворюються статеві клітини (яйцеклітини та сперматозоїди) та формуються статеві гормони. В матці розвивається плід людини.

Ендокринна система включає в себе різні залози внутрішньої секреції, такі як гіпофіз, епіфіз, щитоподібна, надниркова, підшлункова, статеві залози і т.п. Кожна з них виробляє та виділяє у кров особливі хімічні речовини, так звані гормони. Ці речовини приймають участь в регуляції функцій всіх клітин та тканин організму через біологічно активні речовини, Здійснюють координацію діяльності окремих органів та організму людини в цілому.

Нервова система в собі об'єднує всі інші системи. Вона регулює і узгоджує їх діяльність, підтримує взаємозв'язок організму і навколишнього середовища. Нервова система побудована з головного та спинного мозку і нервів, що від них відходять. Вона є підґрунтям психічної діяльності, визначає поведінку людини.

Системи органів тісно пов'язані між собою. Їх діяльність взаємоузгоджена, що і забезпечує життєдіяльність всього організму людини. Так, кожному організму властивий певний розподіл функцій між клітинами, органами й фізіологічними системами.

Закріплення знань і вмінь

1.Що таке фізіологічна система?

2.Які фізіологічні системи виділяють в людському організмі?

3.В чому полягають функції кожної з фізіологічних систем?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.