Конспект уроку: Загальна характеристика типу Членистоногі

26.11.2013
3575 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Загальна характеристика типу Членистоногі
Мета уроку:

ознайомити учнів із загальною характеристикою типу Членистоногі, особливостями їх організації та процесів життєдіяльності;розвивати вміння виявляти характерні особливості типу Членистоногі порівняно з типом Черви;виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу.

Тип уроку:
засвоєння нових знань
Терміни і поняття:
членистоногі, комахи, линька, кутикула, гемолімфа, трахеї, гормони, нейрогормони
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

В ході бесіди з учнями згадати особливості будови, які характерні для багатоклітинних представників тварин.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити учням класу тему й мету уроку.

Вступне слово вчителя:

-На даний час відомо біля 2 мільйонів видів членистоногих, з них в Україні - більше 45 тисяч. Це значення в десятки разів вище, ніж в інших типах тварин, разом взятих. Розміри членистоногих тварин коливаються від декількох часток міліметра (це деякі ракоподібні представники, кліщі й комахи) аж до десятків сантиметрів і більше (так довжина тіла омара досягає до 70 см, а, наприклад, розмах ніг японського краба, аж до 4 метрів.

Основна частина уроку

Середовища існування членистоногих

На землі, мабуть, немає таких місць, де б не було членистоногих. Вони заселили різноманітні ділянки суходолу, практично всі типи водойм, весь ґрунт і навіть організми інших істот. Вони можуть повзаюти по землі чи різних рослинах, літати, плавати чи прокладати ходи в землі. Членистоногі тварини - це єдина група безхребетних, представники якої отримали здатності до активного польоту.

Будова членистоногих

Всі відомі представники типу Членистоногих, як і кільчасті черви, наділені сегментованим тілом. Подібні за своєю будовою групи сегментів утворюють відділи тіла, такі як голова, груди та черевце.

До цих сегментів прикріплюються попарно кінцівки, які складаються з окремих ділянок - члеників. Ця особливість зумовила саме таку назву - тип Членистоногі. Такі членисті кінцівки, в відміну від бокових виростів сегментів, раніше вивчених, багатощетинкових червів, здатні здійснювати складні та досить точні рухи, розвиваючи значну силу.

У членистоногих тварин на голові розміщено більшість органів чуття, а також ротовий отвір, який оточений спеціальними ротовими кінцівками. До їх грудей прикріплюються кінцівки, які забезпечують рух – це ходильні або плавальні ноги. В більшості комах є крила. На черевному відділі кінцівки досить часто відсутні чи видозмінені, як, наприклад, на спеціальні павутинні бородавки у більшості павуків.

Покриви тіла членистоногих

Тіло всіх представників членистоногих вкрите спеціальним зовнішнім міцним скелетом, який утворений кутикулою. Особливой міцності кутикулі надає органічна сполука, під назвою хітин. А у річкових раків, крабів, омарів кутикула просочена ще додатково карбонатом кальцію, який додатково її укріплює.

Зовнішня кутикула членистоногих нерозтягується, через що ріст тварин, як і нематод, завжди супроводжується періодичною линькою. Так одні з членистоногих тварин линяють, а інші ростуть впродовж всього свого життя, як, наприклад, омар може дожити до 50 років. Деякі інші, ті ж самі комахи, в дорослому віці вже не линяють, а тому не можуть рости.

Порожнина тіла членистоногих

В членистоногих, так само як в кільчастих червів, в період зародкового розвитку утворюється вторинна порожнина тіла. Однак згодом її вистилка руйнується, а вона сама зливається з залишками первинної порожнин. Саме тому подібна порожнина отримала назву змішана. Всі проміжки між внутрішніми органами заповнені пухкою сполучною тканиною, яка називається жировим тілом. Клітини тканини виконують різні функції, а саме запасання поживних речовин, вилучення з порожнинної рідини продуктів обміну, утворення клітин крові, здійснення захисної функцію і т.п.

М’язова система членистоногих

У членистоногих відсутній шкірно-м’язовий мішок. А їхня мускулатура побудована з окремих посмугованих м’язів, які зібрані в пучки. Дані м’язи пристосовані до швидкого скорочення.

Серед представників членистоногих є як хижаки, так і рослиноїдні, паразити, сапротрофи, кровосисні види і т п. Частина кінцівок на їх голові перетворилася на спеціальний ротовий апарат, що оточує ротовий отвір. Саме він дає змогу їм захоплювати, подрібнювати тверду або ж висмоктувати рідку їжу.

Травна система членистоногих

Травна система у цих тварин представлена наскрізним кишечником та травними залозами: слинними і печінкою. Залози виробляють травні соки, які що допомагають перетравлювати їжу.

Видільна система членистоногих

Видільна система цих тварин забезпечує виведення з їх організму кінцевих продуктів, що є результатом обміну обміну речовин. В різних представників членистоногих органи виділення отримали різну будову, однак вона здебільшого трубчасту.

Кровоносна система членистоногих

В членистоногих кровоносна система незамкнена, тобто кровоносні судини відкриваються в їх порожнину тіла, а кров змішується із порожнинною рідиною. Таким чином утворюється особлива рідка тканина – гемолімфа, що виконує різноманітні функції:

Функції гемолімфи:

  • транспортна (перенесення поживних речовин, продуктів обміну, біологічно активних речовин, кисню тощо),
  • захисна (до складу гемолімфи входять амебоподібні клітини, які здатні за допомогою своїх псевдоподій захоплювати та перетравлювати різні хвороботворні мікроорганізми.

Рух гемолімфи по кровоносним судинам забезпечує спеціальний пульсуючий орган - серце.

Сама гемолімфа в членистоногих може бути незабарвленою або червоного або блакитного кольору. Це залежить від складу спеціальних дихальних пігментів, які здатні приєднувати кисень та транспортувати його в різні тканини та органи.

Органи дихання членистоногих

Будова органів дихання членистоногих залежить в більшості випадків від середовища їх життя. Наприклад, мешканці водойм дихають зябрами, що найкраще забезпечує поглинання кисню з води. На суходолі ж дихати атмосферним повітрям їм допомагають трахеї або легеневі мішки.

Нервова система членистоногих

Головний мозок в членистоногих тварин складається з наступних відділів: переднього, середнього і заднього. Передній відділ іннервує очі й несе відповідальність за складні форми поведінки тварин. Також крім інстинктів, у представників типу Членистоногі добре виробляються умовні рефлекси. А їх головний мозок сполучається із черевним нервовим ланцюжком.

Органи чуття в них різноманітні. Це головним чином органи хімічного чуття й зору. Очі в бувають простими та складними.

Всі процеси життєдіяльності в членистоногих тварин регулюють не лише нервова система, а й деякі біологічно активні речовини, зокрема гормони і нейрогормони.

Статева система членистоногих

Представники типу Членистоногі – головним чином роздільностатеві тварини, які мають внутрішнє або зовнішнє запліднення, а їхній розвиток буває як прямим, так і непрямим.

Закріплення знань і вмінь

1. Вкажіть, чим відрізняються особливості зовнішньої будови членистоногих і кільчастих червів?

2. Назвіть, що таке незамкнена кровоносна система і що таке змішана порожнина тіла?

3. Які ви знаєте системи органів членистоногих?

4. Подумайте, чому ріст членистоногих часто супроводжується линянням?

5. Вкажіть, завдяки чому тип Членистоногі досяг найвищої видової різноманітності поміж усіх інших організмів?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.